Tailandas – grožio ir malonių žmonių šalis

Šiandien skaitytojų dėmesiui siūlome lietuviškų šaknų  ieškančio, šiuo metu Singapūrė gyvenančio, Michael Rebaczonok-Padulo pasakojimą apie vieną mylimiausių jo šalių – Tailandą. Šaltą pavasarį nors mintimis apsilankykime egzotiškoje, nuostabioje šalyje.
Užburta šalis
Nors Singapūras yra mano pirmieji namai, Tailandas yra mano antrieji … arba tai buvo mano antrieji iki pandemijos.  Pats žodis  „Tailandas“ priverčia mane tirpti viduje.  Aš galvoju apie grožį (tiek natūralų, tiek žmogaus sukurtą) maloningumą, švelnumą … Jei Šekspyras būtų išvykęs į Tailandą, jis tikrai būtų taip parašęs sonetą: „Kaip aš tave myliu, Tailande!“  Leisk man suskaičiuoti būdus!” Taip jaučiuosi visada, kai galvoju apie Tailandą. Tai užburta šalis!
Kodėl Tailandas  įtaką man – ir ne tik man, bet ir milijonams vakariečių?  Ir tai nėra perdėta. Yra šimtai tūkstančių, galbūt milijonai vakariečių, kurie išvyksta į Tailandą ir nori ten likti.  Visam laikui.  Vargu, ar žinau, nuo ko pradėti aiškinti šį reiškinį!
Pirmiausia – natūralus grožis. Jis išskirtinis. Čia yra kalnų, atogrąžų miškų, puikių paplūdimių, visur įvairiaspalvės gėlės, gamtos parkai, botanikos sodai, kriokliai … sąrašą galima tęsti ir tęsti!  Ir aš buvau daugelyje šių vietų, visame Tailande, iš šiaurės į pietus.
Natūralų šios užburiančios šalies grožį mėgsta ne tik vakariečiai.  Patys tailandiečiai mėgsta gėles, kalnus, sodus ir dažnai eina į šias vietas atsipalaiduoti ir pasimėgauti. Jie juokiasi. Jie žaidžia. Jie mėgaujasi šiais paprastais, bet giliais gyvenimo malonumais. Taip pat ir aš.
Raižiniai primena Lietuvos kaimą
Man patinka didžiąją laiko dalį praleisti Tailando šiaurėje, kurioje pagrindinis miestas yra Chiangmai. Šiame nepaprastame mieste kasmet vyksta gėlių šventė. Tai įvyksta pirmosios vasario savaitės pabaigoje (deja, šiais metais ji buvo atšaukta dėl pandemijos). Vyksta paradas su puošniomis gėlių dekoracijomis. Taip pat lauke eksponuojami  egzotiniai augalai. Maistas ir gėrimai parduodami visur. Vyksta kultūriniai ir populiariosios muzikos pasirodymai. Trijų dienų festivalio pabaigoje būna net fejerverkai.  Viskas vyksta lauke, nes nuo gruodžio iki kovo ar balandžio šiauriniame Tailande beveik nelyja.
Jei išeisi į didžiulę šiaurės Tailando kaimo vietovę, kraštovaizdis bus kvapą gniaužiantis, ypač kalnuose. Ten galima pasiekti visišką dvasinę bendrystę su gamta visu jos spindesiu. Net dirbtinis grožis demonstruoja nepaprastą Tailando žmonių kūrybiškumą. Ką aš noriu pasakyti tuo?  Pavyzdžiui, restoranai ir kavinės kaime harmoningai įsilieja į kraštovaizdį. Tave supa gamtos grožis tose vietose, kurios gali būti pusiau viduje, pusiau lauke.  Be augalų ir gėlių, yra išskirtinių drožinių iš medžio ir smiltainio. Šie raižiniai yra tradiciniai, panašių būtų galima rasti ir Lietuvos kaime, esu tikras! 
Mano meilės romanas su gamta nesibaigia, kai tik būnu Šiaurės Tailando kaime. Tuo pačiu metu negaliu teisingai elgtis su Tailandu, nepaminėdamas pietų. Štai kur yra gražūs paplūdimiai. Vieną pavyzdį galima rasti įspūdinguose Puketo paplūdimiuose, kur aš taip pat praleidau daug laiko. Man patinka pakilti į Promthep kyšulį, kur giedrą dieną galite pažvelgti į nuostabius turkio spalvos jūros vandenis. Nuo vėjelio siūbuoja palmės. Be paplūdimių, Pukete yra daugybė kitų lankytinų vietų, tokių kaip sodrių spalvų Tailando šventyklos ir milžiniška, balta „Didžiojo Budos“ statula ant kalvos viršūnės. Tailando pietuose tokių vietų netrūksta. 
Budistų šventyklose – griežti  papročiai
Dar viena puiki šios nepaprastos šalies atrakcija – tūkstančiai budistų šventyklų. Visos jos – meno kūriniai.  Patys pastatai pastatyti naudojant tradicinę Tailando architektūrą. Nesibaigiantys raižiniai yra išskirtiniai. Aplinkinė atmosfera yra absoliučios ramybės ir kitoniškumo  atmosfera.  Jei pasiseka, atvykė į šventyklą galite išgirsti vienuolių giedojimą. Giedojimas  ritmiškas ir hipnotizuojantis.  Aš galiu stovėti, sėdėti ar klauptis ir klausytis toliau, kol mane beveik ištiks transas.
Malonūs Tailando žmonės ir vienuoliai tave pasitinka savo šventyklose.  Bet tu turi laikytis tam tikrų taisyklių.  Šios taisyklės iš tikrųjų yra bendros:  negalima  kalbėti garsiai,  turi būti apsirengęs kukliai  (neturi dėvėti „atidengiančių“ drabužių), negali liesti statulų ir lipti ant jų fotografuoti!  Gali atsisėsti ant grindų (nėra kėdžių), tačiau negalima atkišti kojų į Budos atvaizdus ant altoriaus. Taip yra todėl, kad pėdos laikomos „nešvariomis“ kaip žemiausia kūno vieta. Taip pat negalima atkišti kojų į kitus žmones – taip daryti  negarbinga. 
Prieš įeidami į šventyklą,  turite nusiauti batus. Tas pats galioja ir tada, jei lankome tajus  jų namuose – tai svarbus pagarbos ženklas ne tik Tailande, bet ir kitur Rytų Azijoje (įskaitant Singapūrą, kur niekada namuose neavime batų).
Stebina tai, kad kai kurie turistai nesilaiko šių pagrindinių taisyklių: kai kurie rengiasi nekukliai, kalba per garsiai,  net lipa ant statulų fotografuoti!  Todėl prie kai kurių garsesnių šventyklų yra ženklai, nurodantys žmonėms, kaip turi elgtis. Turistai, kurie išniekins bet kokią budizmo statulą, grįš ne į savo viešbučius, o į Tailando kalėjimą, kuris yra kur kas mažiau malonus.  Aš jų neužjaučiu, nes jie mano, kad  rimtai įžeisti vietos gyventojus galima.  Tai yra arba kultūrinio šovinizmo forma, arba tiesioginis egoizmas. Laimei, dauguma žmonių laikosi taisyklių.
Budizmas – tajų gyvenimo dalis
Tailando budizmas yra neatsiejama beveik kiekvieno Tailando žmogaus gyvenimo dalis. Tailando žmonėms dažnai rūpi „tambunas“, o tai reiškia „pelnyti nuopelnus“. Tai galima pasiekti meldžiantis ir finansiškai prisidedant prie šventyklų veiklos ar atliekant labdaros darbus. Daugybė jaunų Tailando berniukų į šventyklą patenka kelioms savaitėms ar mėnesiams. Jie gyvena kaip vienuoliai, o tai reiškia, kad jie gyvena labai paprastai. Jie sužino svarbius budizmo priesakus, kurių jie privalės laikytis gyvenime. Šie priesakai apima labdaros ir gerumo kitiems praktikavimą, pagarbą vyresniesiems, harmonijos pasiekimo svarbą ir kt.  Kartą per mano gimtadienį Chiangmai, draugas iš Tailando, manęs paklausė, ką aš darysiu. „Ar tu eini į šventyklą melstis ir aukoti?” – paklausė  jis manęs.  Aš pagalvojau apie tai. Taip! Puiki idėja. Taigi, aš taip ir padariau. Ėjau į kai kurias garsiąsias Chiangmai šventyklas ir, tikiuosi, kad tai darydamas galbūt pasiekiau kokio nors „tambuno“!  Labai skiriasi nuo mūsų įprastos vakarietiškos koncepcijos, domėtis, ką gausime per gimtadienį. Šis draugas domėjosi, ką aš padovanosiu!
Labai svarbi ir  monarchija
Be Tailando budizmo, visiškai aišku, kad monarchija – labai svarbi Tailando gyvenimo dalis. Karaliaus portretas matomas visur. Ypač mylimas buvo buvęs karalius, kuris mirė 2016 metais,  70 metų sėdėjęs  soste. Tailandiečiai apraudojo jo išėjimą.  Aš pats apraudojau ir jo išėjimą!  Šis karalius buvo laikomas tautos tėvu. Tiesą sakant, kai tajai švenčia Tėvo Dieną, jie pagerbia du tėvus, o ne vieną – pagerbia savo biologinį tėvą ir karalių.  Kadangi esu tajų kalbos studentas, išmokau dainuoti kai kurias tajų dainas –  Tailando himną ir Karaliaus himną (Karaliaus himnas grojamas Tailando kinoteatruose, prieš pradedant rodyti bet kokį filmą). Vieną kartą pradėjau giedot Karaliaus himną, o viena tailandietė laikėsi už mano rankos ir maniau, kad ji verks. Štai kokia ji buvo emocinga!
Svarbiausia – elgtis pagarbiai ir nepykti
Žinant, kokie malonūs Tailando žmonės, aš su jais elgiuosi pagarbiai. Kai tailandiečiai sveikinasi, jie sako „wai“, užuot paspaudę ranką. Tai gestas, atliekamas sudedant rankas (kaip maldoje) pirštais į viršų. Aš taip myliu šį paprotį, kad kai pradėjau leisti laiką Tailande, visą laiką jį naudojau. Tačiau vėliau sužinojau, kad taip pat yra „wai“ naudojimo „taisyklių“. Jei sveikiniesi su vienuoliu ar kuo nors, turinčiu aukštą valdžią, padarai „wai“, pakeldamas rankas prie kaktos. Jei viršininkui jauti daugiau nei „įprasta“ pagarba, pakeli rankas prie lūpų. O jei sveikiniesi su bendraamžiu, rankas laikai tik krūtinės lygyje. (O su kažkuo jaunesniu visiškai neturi naudoti wai!)  Manau, kad Tailando žmonės žinojo, kad bandau elgtis teisingai, net kai buvau perdėtai pagarbus!  Na, aš verčiau suklysiu būdamas pernelyg pagarbus, nei nepagarbus!
Kai keliauju į Tailandą iš Singapūro, taip pat turiu nepamiršti nuleisti balsą. Ir dar  visada turiu prisiminti  niekada nerodyti jokio pykčio, net jei tas pyktis gali pasirodyti užsieniečiui pateisinamas. Pamatęs pykstantį žmogų, Tailando gyventojas gali pagalvoti,  jį  tėvai  netinkamai auklėjo. Dar blogiau yra tai, jei atvirai pyksti ant tajų ir priverti jį pakeisti veido išraišką – tai  vienas blogiausių dalykų, kurie gali atsitikti. Taigi, kai kažkas negerai, net jei tai yra kito žmogaus kaltė,  aš šypsausi, dar labiau nuleidžiu balsą ir paaiškinu, kaip galima taisyti situaciją. Toks požiūris veikė beveik visą laiką!Visa tai yra absoliutaus Tailando žmonių žavesio dalis, o tai yra dar viena pagrindinių priežasčių, kodėl užsieniečiai ten važiuoja ir nenori išvykti. Daugelis jų turi Tailando partnerius ar sutuoktinius ir todėl lieka nuolat.
Pirmiausia – šeima ir visuomenė
Pernai  „Facebook“  pasakojau vienam iš savo tajų draugų, kad kai kurie vakariečiai atsisakė nešioti kaukes ir dėl to plito Covid-19 pandemija. Jo reakcija buvo tokia: „Bet kaip jie gali leisti savo tėvams sirgti ar mirti?“,- apgailestavo jis, akivaizdžiai patyręs emocinę kančią. Tai nebuvo susiję su jų pačių gerove, pirmiausia buvo kalbama apie jų tėvų ir šeimų gerovę. Dar kartą tai man parodė, jog  Tailando kultūroje  visumos, t.y. šeimos, bendruomenės gerovė yra nepaprastai svarbi. Manau, kad iš dalies dėl šios priežasties Tailande Covid-19 infekcijos lygis buvo nepaprastai žemas. Buvo nepaprastai daug įdėta bendruomenės pastangų, kad liga būtų kontroliuojama. Visada domimasi  visa visuomene, o ne tik individais –  tai nėra išimtinai Tailando, bet apskritai Rytų Azijos kultūros bruožas.
Tailandas – švelnių žmonių šalis
Vienas paskutinis pastebėjimas. Tailando žmonės yra  išskirtiniai dėl savo švelnumo. Tai akivaizdu net iš kalbos ir muzikos, kurią geriausiai galima apibūdinti kaip raminančią. Tačiau tuo pačiu metu yra ir kita  pusė. Tie patys švelnūs žmonės išrado ir „muay thai“, arba tajų boksą, kuris yra bauginantis. Tailando himne sakoma, kad Tailando žmonės yra taiką mylintys žmonės, tačiau, jei kils grėsmė iš išorės, jie  kovos iki galo už kiekvieną savo teritorijos centimetrą. Šiuo atžvilgiu įdomu pažymėti, kad Tailandas buvo vienintelė Pietryčių Azijos šalis, kurios Antrojo pasaulinio karo metu nebuvo okupavę japonai. Sakyčiau, yra apie ką  pamąstyti.
Michael Rebaczonok-Padulo
 
 

Total
1
Dalinasi
Related Posts