Labiausiai paplitusios bijūnų rūšys

Bijūnai – viena gražiausių daugiamečių gėlių, tinkanti tiek aplinkai apželdinti, tiek skynimui. Liaudiški bijūno vardai: pinavija, pivonija, panavėja. Bijūnai dekoratyvūs ne tik žiedais, bet ir krūmo forma – vasaros metu tamsiai žaliais, o pavasarį – tamsiai vyšniniais lapais. O kokios jų rūšys labiausiai paplitusios?

Baltažiedis bijūnas    

Kilęs iš Rytų Azijos. Užauga iki 60—100 cm aukščio. Auga Vakarų Sibire, Tolimuosiuose Rytuose, Kinijoje, Japonijoje. Šaknys sustorėjusios, verpstiškos, rudos. Stiebas daugiažiedis (dažniausiai trižiedis, bet pasitaiko ir vienažiedžių). Lapai 2-3 kartus trilapiai. Žiedai 10-12 cm skersmens, dažnai maloniai kvepiantys, balti, kartais raudoni, tačiau yra veislių su rožiniais, purpuriniais, gelsvų atspalvių, pilnaviduriais, pusiau pilnaviduriais ar paprastais žiedais. Baltažiedžio bijūno kultūrinės veislės ir formos dažnai vadinamos kinietiškais bijūnais. Žydi birželio-liepos mėnesiais. Yra daug gražių veislių, kurios skiriasi aukščiu, žiedų forma, žiedų spalva ir žydėjimo laiku.

Siauralapis bijūnas      

Savaime auga rytinės europinės dalies pietuose, Kaukaze, Mažojoje Azijoje. Stiebas iki 50 cm aukščio, vienažiedis. Lapai dukart ar triskart trilapiai, suskaldyti į labai siauras, 1-3 mm pločio, skilteles. Žiedai dideli, apie 8-10 cm pločio, raudoni arba tamsiai purpuriniai. Yra formų su pusiau pilnaviduriais ir pilnaviduriais žiedais. Žydi gegužės mėnesio pradžioje. Antžeminė augalo dalis pradeda gelsti jau liepos pabaigoje-rugpjūčio mėnesį. Palyginti jautrus šalčiams, tačiau atsparus sausrai. Gali augti nederlingoje dirvoje.

Sibirinis bijūnas          

Paplitęs rytinėje Europos dalyje, Vakarų ir Rytų Sibire, Vidurinėje Azijoje. Tai 60-70 cm aukščio, dukart trilapiais lapais augalas. Žiedai tuščiaviduriai, purpuriniai, rožiniai, 10 cm skersmens. Žydi gegužės-birželio mėnesiais. Labai atsparus šalčiams.

Vaistinis bijūnas        

Manoma, kad tai yra paprastojo bijūno kultūrinė forma, gauta selekcijos būdu. Auga Pietų Europoje. Stiebas 50-80 cm aukščio, vienažiedis. Lapai triskart trilapiai. Žiedai tamsiai raudoni, be kvapo, rečiau rožiniai arba balti, tuščiaviduriai, rečiau pilnaviduriai, 10-12 cm skersmens. Žydi gegužės pabaigoje. Gražesnės veislės pilnaviduriais žiedais.

Krūminis bijūnas       

Bijūnas – 2 m aukščio augalas. Savaime auga Kinijoje. Sumedėjęs puskrūmis arba krūmas. Žiedai raudoni, violetiniai, balti, tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai arba pilnaviduriai, 15-20 cm skersmens. Žydi gegužės-birželio mėnesiais. Jautrus šalčiams, žiemai pridengiamas eglišakėmis.

Total
0
Dalinasi
Related Posts