Šiupylių Šv. Aloyzo bažnyčioje – unikalaus koncertų ciklo ,,Muzikinės bažnyčių naktys Šiaulių rajone” atidarymas su Čiurlionio kvartetu ir įstabiuoju baritonu Andriumi Apšega

Birželio 12-ąją Šiupylių šv. Aloyzo bažnyčioje vyko unikalaus klasikinės ir sakralinės muzikos koncertų ciklo „Muzikinės bažnyčių naktys Šiaulių rajone“ šių metų atidarymo koncertas, kuriame griežė Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos ansamblis – Čiurlionio kvartetas, publiką žavėjo išskirtinio balso solistas, baritonas Andrius Apšega.

Šio unikalaus ne tik Šiaulių rajone, bet ir visoje Lietuvoje koncertų ciklo globėjas – J. E. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis. Koncertų ciklą ketvirtus metus iš eilės rengia Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centras bei šio centro režisierius Zenonas Gestautas.

Į Šiupylių šv. Aloyzo bažnyčią pasiklausyti įstabaus koncerto rinkosi Šiupylių kaimo ir jo apylinkių, Gruzdžių seniūnijos gyventojai, svečiai iš viso Šiaulių rajono, Šiaulių ir kitų Lietuvos miestų. Klausytojai, laikantis karantino sąlygų, buvo registruoti, dėvėjo kaukes, sėdėjo daugiausia šeimomis.

Tai, kad Šiupylių šv. Aloyzo bažnyčia, po trejų metų – 1924-aisiais – minėsianti šimtmetį nuo atstatymo, – tokio aukšto meninio lygio koncerto nėra regėjusi, džiaugėsi ir Šiupylių parapijos klebonas Donatas Klimašauskas, ir šio koncertų ciklo sumanytojas bei organizatorius Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro režisierius Zenonas Gestautas.

Šiupyliuose turėjęs koncertuoti Lietuvos nacionalinės filharmonijos Valstybinis Vilniaus kvartetas negalėjo atvykti dėl vienos iš atlikėjų ligos.

Aukštosios muzikinės kultūros etalonas – Čiurlionio kvartetas žavėjo publiką nuostabiais kūriniais. Publika nuščiuvusi klausėsi įstabaus balso baritono Andriaus Apšegos atliekamos „Kur bakūžė samanota“, „Švelnumas“ , o „Lietuva brangi“ visa bažnyčia klausėsi atsistojusi.

Čiurlionio kvartetui už ypatingą koncertą dėkojo Šiaulių rajono mero pavaduotojas Česlovas Greičius, įteikęs fotoalbumą apie Šiaulių rajoną. Atlikėjams įteiktos ūkininkės Ilonos Baristienės keptos duonos kepalai, ūkininkas Rymantas Norkus įteikė krepšelį savo ūkyje augintų braškių. Ypatingai šiltai ir nuoširdžiai atlikėjams padėkojo Šiupylių bendruomenės pirmininkė Asta Lengvenienė, seniūnaitė Živilė Žvirblienė, Gruzdžių seniūnijos seniūnė Nijolė Bagdonavičienė, kultūros darbuotojai.

2021 metų vasarą numatyti iš viso šeši ypatingi klasikinės ir sakralinės muzikos koncertai Šiaulių rajono bažnyčiose. Be jau įvykusio puikaus koncerto Šiupyliuose, „Muzikinės bažnyčių naktys Šiaulių rajone“ dar pakvies į Žarėnų-Latvelių, Kuršėnų, Bazilionų, Gruzdžių, Meškuičių, Kurtuvėnų  bažnyčias bei prie Verbūnų koplytėlės. Koncertuos Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, ilniaus ir Panevėžio styginių kvartetai solistai Andrius Apšega, Laima Česlauskaitė, Klaipėdos brass kvintetas ir solistė Rita Petrauskaitė, ansamblis ,,Musica humana”, akordeonininkų kvartetas, solistai Liudas Mikalauskas, Egidijus Bavikinas, saksofonininkas Petras Vyšniauskas, smuikininkė Ilona Klusaitė, sutartinių giedotojų grupė ,,Sasutalas“, – unikalią šių metų programą pristatė šio projekto sumanytojas ir organizatorius Šiaulių kultūros centro režisierius Zenonas Gestautas.

Kuršėniškio, ilgamečio Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro, kultūros renginių režisieriaus Zenono Gestauto parengtą muzikinį projektą jau ketvirtus metus iš eilės finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Idėja rengti klasikinės ir sakralinės muzikos koncertų ciklą kilo dėl labai paprastos priežasties – Šiaulių rajone kaip oro trūko rimtosios klasikinės muzikos koncertų. Siekta, kad klasikinė, sakralinė muzika skambėtų ir atokiausiuose Šiaulių rajono kampeliuose. Koncertams neatsitiktinai pasirinktos bažnyčių erdvės. Bažnyčių pastatai yra rajono miestelių, gyvenviečių ir vienintelio Šiaulių rajono miesto – Kuršėnų – puošmena, vertingi paveldosauginiu, istoriniu, kultūriniu požiūriu, o šventovių erdvės yra apdovanotos puikia akustika – tai labai svarbu tokio aukšto meninio lygio koncertams.

Išskirtinė sėkmė, kad „Muzikinių bažnyčių naktų Šiaulių rajone“ organizatoriams pavyksta pakviesti į Šiaulių rajoną pačius garsiausius ir populiariausius Lietuvos klasikinės, sakralinės muzikos atlikėjus, žymiausius šalies solistus.

Dėl itin aukšto koncertų meninio lygio, šis unikalus koncertų ciklas į rajono bažnyčias sukviečia ne tik vietos gyventojus, bet ir svečius. Šie išskirtiniai koncertai sutampa su bažnyčiose vykstančiais atlaidais.

Dėl aukšto meninio lygio  muzikos atlikėjų ir puikiai prie tokių koncertų derančios bažnyčių aplinkos šis muzikinis ciklas buvo pastebėtas ir kitose Šiaulių bei kaimyninių regionų savivaldybėse. Todėl šiemet pirmą kartą muzikinės bažnyčių naktys vyks ne tik Šiaulių rajone, bet ir Kelmės, Raseinių rajonuose bei Šiaulių mieste.

Šiaulių, Kelmės ir Raseinių rajonų bei Šiaulių miesto savivaldybių merai 2020 metų rugsėjo 8-ąją yra pasirašę religinio turizmo bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią savivaldybės yra numačiusios bendradarbiavimo sritis, viena kurių yra ir kultūrinis bendradarbiavimas. Šiaulių rajono pavyzdžiu, tiesa, ne visą vasarą, kaip Šiaulių rajone, o tik po vieną koncertą, šių metų liepos 23 – 25 dienomis vyks ir minėtose savivaldybėse.

Šiaulių rajono mero padėjėja Rita Žadeikytė

Autorės nuotraukos

Total
0
Dalinasi
Related Posts