Rajono reitingai nesikeitė 

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) jau aštuntą kartą paskelbtame Lietuvos savivaldybių indekse Šiaulių rajonas liko toje pačioje reitingų lentelės vietoje. Savivaldybė šiemet daugiausia balų gavo „Administracijos“ bei „Investicijų ir plėtros“ srityse.

 

Liko toje pačioje vietoje

Sudarytame šiųmečiame savivaldybių reitinge buvo vertinami 2017 metų pasiekimai bei trūkumai įvairiose srityse.

Mūsų rajono savivaldybė šių metų reitinge buvo vienodai įvertinta su Šilalės savivaldybe. Surinkęs 56 balus iš 100  rajonas 54 mažųjų savivaldybių reitinge dalijasi 21–22 vieta. Lyginant  su  praeitu  reitingu, savivaldybė  liko toje pačioje vietoje.

Pagal surinktus balus, ji pralenkė Šiaulių apskrities Akmenės, Kelmės, Joniškio ir Pakruojo rajonų bei Šiaulių miesto savivaldybes, tačiau nusileido Radviliškio rajono savivaldybei.

Šiek tiek prasčiau įvertintos „Transporto“, „Sveikatos ir socialinės rūpybos“, „Biudžeto“ ir „Turto valdymo“ sritys. Silpnesni rezultatai „Komunalinio ūkio“, „Švietimo“ ir „Mokesčių“ srityse. Tarp geriausiai vertinamų sričių šiemet atsidūrė „Administracija“ bei „Investicija ir plėtra“.

Įvertinta geriausiai

„Administracijos“ srityje gerai įvertintas savivaldybės gebėjimas laiku išnagrinėti gyventojų prašymus – 2017 metais visi prašymai išnagrinėti laiku. Svarbu ir tai, kad prašymai išnagrinėjami net ir turint palyginti nedaug administracijos darbuotojų. Užimtų pareigybių skaičius savivaldybės administracijoje neviršijo vidutinio – siekė 5,1 tūkstančiui gyventojų (vidurkis buvo 7,6).

Rajono savivaldybė ir toliau gerai tvarkosi su biudžetu. Lyginant 2017 ir 2016 metus, biudžeto skola sumažėjo 5,4 p. p. (vidutiniškai sumažėjo tik 3,6 p. p.) ir siekė 16,5 procento pajamų (šalies vidurkis buvo 32 procentai).

Rajone sudarytos sąlygos konkurencijai transporto srityje. 2017 metais visiems viešojo transporto maršrutams skelbti viešieji konkursai, dalį maršrutų (66 procentus) aptarnavo privatus sektorius (vidutiniškai šalyje – 44 procentai), o savivaldybės viešojo transporto įmonė veikė pelningai.

Minusų neišvengta

Tačiau ne visur sekėsi vienodai gerai. „Švietimo“ srities įvertinimas šiek tiek suprastėjo dėl to, kad moksleiviai prasčiau išlaikė valstybinius brandos egzaminus (47 balai 2015 metais, 42 balai 2016 metais ir 41,9 balo 2017 metais, kai šalies vidurkis siekė 45,8 balo).

„Mokesčių“ įvertinimas nepadidėjo dėl vis dar palyginus aukštos kainos už verslo liudijimus. Nors 2017 metais verslo liudijimų kaina nukrito nuo 336 eurų 2016 metais iki 223,5 euro), tačiau vidutiniai mokesčių tarifai už žemę, verslo liudijimus, nenaudojamą žemę išliko aukštesni nei vidurkis.

„Komunalinio ūkio“ srityje neigiamai įvertinta, kad šilumos kaina gyventojams padidėjo 6,5 procento, o savivaldybei priklausanti daugiabučių administravimo įmonė administravo per 50 procentų ploto, kai mažųjų savivaldybių vidurkis siekė 35,8 procento.

Pateko į grupių dešimtukus

Buvo reitinguojamos dešimt geriausių mažųjų savivaldybių pagal rodiklių grupes (geriausia savivaldybė gyventojui, investuotojui, savivaldybės valdymas) ir atskiras sritis („Sveikata ir socialinė rūpyba“, „Švietimas“ ir kitas) bei pateikiami vertinimo balai (iš 100 galimų).

Rajonas pateko į „Investicijų ir plėtros“ bei „Administracijos“ grupių dešimtukus.

„Investicijos ir plėtra“ grupėje buvo vertinama materialinės ir tiesioginės užsienio investicijos vienam gyventojui, ūkio subjektų skaičius tūkstančiui gyventojų, išduotų statybos leidimų skaičius tūkstančiui gyventojų ir dar 4 rodikliai. Šioje grupėje rajonui skirti 55 indekso balai (2016 metais – 60 indekso balų).

„Administracija“ grupėje buvo vertinamas administracijos darbuotojų skaičius tūkstančiui gyventojų, ar numatytos administracinės naštos mažinimo priemonės, ar laiku išnagrinėjami gyventojų prašymai. Surinkti 94 indekso balai (2016 metais – 93 indekso balai).

Saulius JUŠKEVIČIUS

Total
0
Dalinasi
Related Posts