Rajone auksinė nuotekų kaina    

Rajone gyventojams ir įmonėms tiekiamo vieno kubinio metro geriamo vandens ir nuotekų kaina viena iš didžiausių Šiaulių apskrityje. Oficialiai pateiktuose ir Savivaldybės tarybos patvirtintuose skaičiavimuose vandens kainą didina nuotekų šalinimas.

Kodėl taip brangu?

Po to, kai praėjusiame „Kuršėnų krašto žinių“ numeryje rašėme, jog UAB „Kuršėnų vandenys“ Aplinkos ministerija skyrė 215 tūkstančių eurų baudą už tai, kad, įgyvendinant ES finansuojamą projektą nebuvo pasiektas numatytas prisijungusių prie vandentiekio tinklų abonentų procentas, o Seimo narys Rimantas Žemaitaitis pasvarstė, jog vanduo Kuršėnų gyventojams gali brangti iki 1,60 euro, sulaukėme gyventojų ir verslininkų skambučių.

Į redakciją paskambinęs Daugėlių gatvės gyventojas (pavardė redakcijai žinoma) sakė, jog kuršėniškiai už šaltą vandenį bei nuotekas ir taip brangiai moka.

„Jūs pažiūrėkit kiek už vandenį moka Kelmės, Akmenės ar Mažeikių gyventojai. Skirtumą pamatysit net neskaičiuodami. Kodėl taip brangiai kainuoja nuotekų šalinimas, kai kitur jis vos siekia eurą ar 1,20 euro, tai Kuršėnuose nuotekos kainuoja daugiau nei du eurus. Beveik dvigubai brangiau. Kodėl?“, – klausė kuršėniškis.

Anot jo, už tokią kainą daugiabučių namų gyventojai priversti taupyti, nes brangstantis šildymas ir taip patuštins pinigines.

„Kam įmonei reikėjo tiesti vandentiekio tinklus tose gyvenvietėse, kurių gyventojai prie jų nesijungia? Kur žiūrėjo politikai, tuometinė rajono valdžia?  Gal pirma reikėjo apklausas atlikti?“, – svarstė į redakciją paskambinę dar keli skaitytojai.

Didelėmis nuotekų kainomis Kuršėnuose stebėjosi ir verslininkas, turintis verslo įmones ir Kuršėnuose, ir Kelmėje.

Pasak jo, jei šalto vandens kaina padidėtų dar 1,60 euro, tai sukeltų visą grandinę pabrangimų, nes brangtų ir karštas vanduo, ir patalpų šildymas.

Aukso vertės

Paaiškėjo, kad ir gyventojai, ir verslininkai buvo teisūs.

Už kubinį metrą geriamo vandens ir nuotekų šalinimą Kuršėnų miesto ir Šiaulių rajono gyventojai ir įmonės UAB „Kuršėnų vandenys“ moka 3,16 euro su PVM. Iš šios sumos 1,10 euro kainuoja šaltas vanduo,  o net 2,06 euro – nuotekų šalinimas. Dar prie naudoto vandens ir nuotekų kainos reikia pridėti 0,99 euro pardavimo kainą arba abonentinį mokestį. Brangiau už geriamą vandenį moka tik Pakruojo rajono gyventojai, kuriems vanduo kainuoja 1,36 euro, nuotekų šalinimas – 2,11 euro (abonentinis mokestis – 0,75 euro).

Redakcija pasidomėjo ir gyventojų nurodytų rajonų vandens tiekėjų tarifais.

Kelmės rajone 1 kubinis metras šalto vandens ir nuotekų be abonentinio mokesčio kainuoja 2,37 euro su PVM (vanduo – 1,06 euro, nuotekos – 1,31 euro). Abonentinis mokestis gyventojams – 0,90 euro. Tiesa, už vandenį ir nuotekas Kelmės rajone verslininkai moka pigiau nei gyventojai – 2,18 euro. Tačiau čia mokestį padidina pardavimo kaina (abonentinis mokestis), kuri Kelmės rajone yra 2,15 euro (vidutinė pardavimo kaina).

Akmenės rajone gyventojai už kubinį metrą šalto vandens ir nuotekų su PVM moka 2,59 euro, o įmonės – 2,42 euro. (Už vandenį ir įmonės, ir gyventojai moka po 1,08 euro su PVM, o už nuotekas: gyventojai – 1,51 euro, o verslininkai – 1,34 euro). Skiriasi ir abonentinis mokestis (su PVM); gyventojams – 1,19 euro, o įmonėms – 1,51 euro,

Mažeikių rajone už kubą šalto vandens ir nuotekų gyventojams reikia mokėti 2,19 euro su PVM (vanduo – 1,05 euro, o nuotekos – 1,14 euro), įmonėms – 2,04 euro su PVM (vanduo 1,04 euro, nuotekos – 1 euras). Skiriasi ir pardavimo kaina arba abonentinis mokestis: gyventojams – 1,22 euro su PVM, o įmonėms vidutinė kaina – 4,88 euro su PVM.

Pigiau už šaltą vandenį bei nuotekas moka ir Radviliškio gyventojai ir verslininkai: 2,65 euro su PVM  ir 2,52 euro su PVM (už vandenį atitinkamai 1,04 ir 1,05 euro, už nuotekas – 1,61 ir 1,47 euro). Pardavimo kaina gyventojams 1,23 euro, o įmonėms – 2,02 euro.

Kas lėmė tokią didelę nuotekų kainą Kuršėnuose ir Šiaulių rajone? Kodėl rajono valdžia leidžia taip plėšikauti šalinant nuotekas?

Priežastys įvairios

Pasak UAB „Kuršėnų vandenys“ direktoriaus Algimanto Jono Glodenio, paskutinį kartą šalto vandens ir nuotekų kainos keitėsi 2010 metais.

„Pagal mūsų pateiktus skaičiavimus jas 2010 metų lapkričio 15 dieną patvirtino Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Nors mes buvome prašę kainas didinti daugiau, tačiau komisija patvirtino tokias, kokios yra dabar. Kainas komisija nustato pagal savo metodiką, o mes tik pateikiame duomenis. Septynerius metus kainos rajone nesikeitė“, – aiškino direktorius.

Pasak jo, įmonė aptarnauja 40 rajono vietovių tarp kurių ir Kuršėnų miestas, ir miesteliai, ir gyvenvietės ar kaimai.

„Turime 29 nuotekų valyklas, 56 nuotekų siurblines, kurios išsibarsčiusios po visą rajoną. Jei būtų vien Kuršėnų miestas, tai kainuotų pigiau. Daug kur rajone nutiestos nuotekų trasos yra pasenusios, į jas patenka pašalinis vanduo, todėl įmonė kai kur patiria iki 30 procentų nuostolių, nes iki valymo įrenginių nuotekų atbėga daugiau, nei buvo sunaudota vandens “, – sakė A. J. Glodenis.

Jis užsiminė, kad pigiau už vandenį ir nuotekas mokančiuose rajonuose mažiau valymo įrenginių, mažiau siurblinių. O tai irgi lemia Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos tvirtinamą tiekimo kainą.

Direktorius sakė, jog nemažai įmonės aptarnaujamų valymo įrengimų detalių jau yra pasenę, sunaudoja daug elektros energijos, tačiau nuotekos išvalomos tinkamai, kaip to reikalaujama pagal normas. Daugiau nerimo kelia Kairių ir Meškuičių valymo įrenginiai, kurie kol kas susidoroja su keliamais reikalavimais, tačiau artimiausiu metu bus atnaujinami.

„Dėl to kaina vartotojams tikrai nekils“, – tikino direktorius.

Kreipėsi į teismą

Pasak A. J. Glodenio, įmonė dėl Aplinkos ministerijos paskirtos baudos jau kreipėsi į teismą.

„Dabar tik nuo teismo priklausys, ar bus panaikinta skirta bauda. Nemanau, kad teismas neatsižvelgs į mūsų pateiktus motyvus, nes jau liepos mėnesį buvom pasiekę numatytą kiekį vandentiekio abonentų, o nuotekų abonentų skaičius buvo pasiektas iki numatyto laikotarpio“, – sakė direktorius.

Paklaustas, ką darys įmonė, jeigu teismas netenkins jų skundo, A. J. Glodenis puse lūpų užsiminė, jog nemano, kad įmonei reikės imti paskolą.

Panašu, kad Seimo nario R. Žemaitaičio išsakytos minties apie geriamo vandens ir nuotekų pabrangimą, įmonės vadovas neatmeta. Tačiau, ar apie tai galvoja rajono politikai, kurie turės tvirtinti galimai padidėjusius tarifus?

Juk brangs netik šaltas vanduo ir nuotekos.

Saulius JUŠKEVIČIUS
Autoriaus nuotr.

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Virtuali vaikų darbų paroda

ŠRSKC Drąsučių filialas suorganizavo virtualią vaikų kūrybinių darbų parodą „Rudens išdaigos“. Parodoje dalyvauja Kuršėnų lopšelio-darželio „Eglutė“ ir „Nykštukas“…