Medikų darbo vietų ribojimas gali „atsirūgti“ pacientams

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė sprendimą, kuriuo nuo ateinančio pirmadienio, gegužės 18 dienos, būtų ribojamas medikų darbas keliose sveikatos priežiūros įstaigose. Medikai teigia, kad šis sprendimas sužlugdys rajonines ligonines ir poliklinikas, o visoje šalyje išaugs pacientų eilės.

Sprendimas šokiravo

Remiantis A. Verygos sprendimu medikai nuo ateinančios savaitės į kitą įstaigą galėtų vykti dirbti tik baigę vieno mėnesio darbo ciklą pirmojoje darbovietėje. Tokiu būdu, ribojant medikų migravimą, tikimasi užkirsti kelią koronaviruso plitimui ligoninėse ir poliklinikose.

Šis sprendimas šokiravo medikų bendruomenę. „Kuršėnų krašto žinių“ pakalbintas vienas medikas,  nenorėjęs skelbti pavardės, sakė, kad tokio sprendimo įsigaliojimas gydymo įstaigose sukels chaosą ir dar labiau apsunkins pacientams teikiamų paslaugų prieinamumą, kurių teikimas dėl šalyje įvesto karantino ir taip yra ribojamas, nes pats medikas konsultuoja ligonius ne tik Kuršėnų ligoninėje.

Daugiausia neaiškumų kelia darbo ciklo sąvoka. Daug kas galvoja, kad darbo ciklas yra 8 valandas trunkantis nepertraukiamas darbas vienoje įstaigoje, o po to jau galima vykti į kitą darbo vietą. Kai kurių gydymo įstaigų vadovai mano, kad darbo ciklas trunka vieną savaitę, o Sveikatos apsaugos ministerija aiškina net tris savaites. Paaiškinti to negali ir Valstybinė darbo inspekcija (VDI), nes jų tvirtinimu „VDI nežino tokios sąvokos kaip darbo ciklai“.

Sprendimas virto rekomendacija

Už medikų darbo grafikų sudarymą yra atsakingos pačios gydymo įstaigos. Po ministro sprendimo, įstaigų vadovai yra įpareigoti per kelias dienas surinkti informaciją apie kiekvieną jų pavaldume esantį gydytoją bei slaugytoją, keliose darbovietėse jie dirba, ir suderinti jų darbo grafikus, laikantis ministerijos patvirtinto cikliškumo.

Dėl tokio ministro sprendimo ginčas persikėlė į Seimą. Ten sveikatos apsaugos ministro pavaduotoja Seimo bandė Seimo narius įtikinti, jog toks sprendimas yra rekomendacinio pobūdžio. Seimo narius bandyta įtikinti, jog tokia praktika yra taikoma užsienio gydymo įstaigose.

Derinami grafikai

Rajono savivaldybės gydytoja Inga Rimgailienė sakė, jog dokumentaliai tai yra patvirtinta, kaip sprendimas ir tai negali būti aiškinama jokiomis rekomendacijomis.

„Visi regionai sprendžia tas pačias problemas. Kai kurių specialybių medikų šalyje trūksta. Toks sprendimas buvo priimtas dėl koronaviruso ligos suvaldymo, kad nebūtų kryžminės taršos. Mūsų rajone gydymo įstaigų vadovams pavesta patiems derinti atvykstančių ar dirbančių keliose gydymo įstaigose medikų darbo grafikus. Didelių problemų gal ir nebus“, – sakė savivaldybės gydytoja.

Vadovams galvos skausmas

Toks sprendimas tampa ir rajono gydymo įstaigų vadovų galvos skausmu.

Pasak rajono Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės Vilmos Plaušinaitienės, yra pasirašytas įsakymas, kuriuo visi gydytojai, dirbantys kitose gydymo įstaigose, prašomi pateikti savo darbo grafikus.

„Pirminiame sveikatos priežiūros centre rajone dirba devyni šeimos gydytojai ir terapeutai, kurie dar dirba ir kitose gydymo įstaigos. Taip pat kitur dirba ir du ginekologai, bei du chirurgai. Kitose gydymo įstaigose darbuojasi ir apie dešimt bendrosios praktikos slaugytojų. Kuršėnuose tik septynių gydytojų pagrindinė ir vienintelė darbovietė yra Kuršėnų poliklinika. Kiti gydytojai papildomai dirba Kuršėnų ligoninėje ar Šiauliuose“, – sakė direktorė.

Pasak jos, be jau paminėtų chirurgų ir ginekologų, tarp kitur dirbančių gydytojų abu pediatrai, keturi šeimos gydytojai, vienas psichiatras, psichologas. Problemų gali kilti ir dėl odontologų.

V. Plaušinaitienės žodžiais, pradiniame etape numatytas tik 30 procentų kontaktingumas su pacientais.

„Jau numatyta, kad pacientai bus priimami kas valandą. Kiekvienam pacientui medikai skirs iki pusvalandžio. Likusį laiką patalpos bus dezinfekuojamos, vėdinamos, o gydytojas laiką skirs pacientų konsultacijai telefonu“,  – sakė PSPC direktorė.

Jos žodžiais, telefonu gydytojas su ligoniu kalbės ne trumpiau dešimties minučių, jei reikės susitars su ligoniu dėl jo atvykimo į gydymo įstaigą.

Kuršėnų ligoninės direktorė Renata Noreikaitė tvirtino, jog Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus gydytojai bei slaugytojos dirba tik šioje įstaigoje. Į Kuršėnų ligoninės Konsultacijų polikliniką dauguma medikų yra atvykstančių, tačiau yra ir dirbančių tik Kuršėnų ligoninėje.

„Kol kas didelių problemų nematom, nes pradžioje ligoniai bus konsultuojami nuotoliniu būdu – telefonu. Planuojame pradėti dirbti su 50 procentų darbo apimtimis. Jau dabar žinome, kad šį mėnesį neturėsim urologo, tačiau kaip bus birželio mėnesį, žinosim tik gegužės pabaigoje. Būtinąją medicininę pagalbą teiksime ir toliau, kaip teikėme ir karantino laikotarpiu. Nauja ir neįprasta – nuotolinė konsultacija. Ligoniams teks prie to „priprasti“, – aiškino direktorė ir tvirtino, jog kai kurie medikai jau gal ir turi patirties, kurios įgavo dirbdami pagrindinėse darbovietėse.

R. Noreikaitė teigė, kad echoskopuotojai ligonius priims 30 minučių intervalu. 15 minučių bus skiriama pacientui, o kitos 15 minučių patalpų dezinfekcijai, vėdinimui.

Saulius JUŠKEVIČIUS

Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts