Kuršėnuose atšvęstas poeto Vacio Reimerio 100 – metis

Rugpjūčio 3-ąją Kuršėnuose gimusiam ir augusiam, gimtinę mylėjusiam, ją eilėse apdainavusiam poetui, vertėjui, žurnalistui, redaktoriui, bibliotekininkui Vaciui Reimeriui (1921 – 2017) būtų sukakę 100 metų. Jo gimtadienio dieną jo gimtuosiuose Kuršėnuose švęsti poeto 100-mečio pakvietė net trys Šiaulių rajono savivaldybės kultūros įstaigos – viešoji biblioteka, Kultūros centras bei Etninės kultūros ir tradicinių amatų centras.

Į Kuršėnų dvaro parką, o vėliau į Kultūros centrą rinkosi poetą pažinojusieji, jo kūrybą gerbiantys kuršėniškiai ir svečiai – iš Vilniaus atvyko poeto bičiulis, literatūros kritikas, rašytojas, leidėjas, Kuršėnų miesto garbės pilietis Stasys Lipskis, Seimo nariai Rima Baškienė ir Stasys Tumėnas, Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Česlovas Greičius, rajono kultūros ir švietimo darbuotojai, žinomi leidėjai, redaktoriai, bičiuliai, jaunimo vasaros stovyklos Paežerių dvare lankytojai.

Šventė prasidėjo Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vasaros skaitykloje, Kuršėnų dvaro parke, kur atidaryta spaudinių, fotografijų ir artefaktų paroda „O žeme auksine, o žeme molėta“. Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vedėja Joneta Filinskė, pristatydama parodą papasakojo apie ekspoziciją, kurioje ne tik Vacio Reimerio knygos, bet ir jo tapyti paveikslai, šeimos dovanoti poeto daiktai –portfelis, rašomoji mašinėlė bei keletas suvenyrų, kurie drauge su žmonos dovanotu poeto darbo stalu suras garbingą vietą rekonstruojamoje rajono viešojoje bibliotekoje Kuršėnuose. Parodoje – ir fotografijos iš susitikimų su poetu Kuršėnuose, kitų rašytojų Vaciui Reimeriui skirtos dedikacijos.

Vėliau renginys persikėlė į Kultūros centro parodų salę, kur pristatyta knyga „Jis lieka, virtęs knygomis, su mumis…“, kurio sudarytoja Rasa Praninskienė, o pristatė ją poeto bičiulis Stasys Lipskis.

Per ilgą, beveik 96-erių metų, savo gyvenimą, Vacys Reimeris sugebėjo nuveikti labai daug darbų šalies kultūrai, literatūrai, atskleisti labai daug savo talentų bei išlikti nuoširdžiu, linksmu, mylinčiu gyvenimą ir gimtuosius Kuršėnus žmogumi. Jis – poetas, vertėjas, žurnalistas, redaktorius, bibliotekininkas, prisilietęs ir prie muzikos, ir prie dailės, ir prie keramikos. Jo gyvenimui teko ir karas, kuriame jis dalyvavo, ir sovietmetis, ir Lietuvos atgimimas. Jo kūryba, drauge su vertimais, išleista daugiau, nei 40 knygų. Jo poezija artima tradicinei lyrikai, suprantama visiems, žemiška, todėl mėgstama ir skaitoma. Vacys Reimeris buvo tituluojamas ir vyriausiuoju Lietuvos poetu. Jis – pirmasis Kuršėnų miesto garbės pilietis, mylėjęs savo gimtinę ir jos žmones. Kuršėnų miesto garbės piliečio vardas Vaciui Reimeriui buvo suteiktas 1981-aisiais. Daug kartų renginyje buvo cituota jo eilėraščio eilutė: „.. lėtai pro Kuršėnus srovena Venta… Čia gimęs, kiekvienas tarti galėtų: o žeme gimtoji – auksine, molėta, tu mūsų širdy ir brangi, ir šventa“.

Bičiulis, literatūros kritikas, Kuršėnų miesto garbės pilietis Stasys Lipskis prisiminė savo keliones su Vaciu Reimeriu į Kuršėnus, jo begalinę meilę gimtajam miestui, darbą ir pomėgius. Stasys Lipskis prisiminė ir Vacio Reimerio norą, kad griaunant jo vaikystės namelį būtų išsaugotas ir jam į Vilnių atvežtas bent namų slenksčio gabalas, bet taip neįvykę.

Seimo narė Rima Baškienė į renginį atsinešė Vacio Reimerio jai siųstus laiškus, kuriuose jis džiaugėsi Kuršėnais ir gimtojo miesto žmonėmis, linkėdamas jiems klestėti. Renginyje kalbėjo ir Seimo narys Stasys Tumėnas, mero pavaduotojas Česlovas Greičius, rajono tarybos narys Algis Mačiulis. Nuskambėjo mintis ir apie poeto įamžinimą jo gimtuosiuose Kuršėnuose.

Kultūros centro direktorė Jovita Lubienė sakė, kad švęsdami Vacio Reimerio šimtmetį  jaučiame ir jo paties dalyvavimą per knygas, paveikslus, brangius jam daiktus, todėl jo eilėraštyje, kur jis rašė, kad „būsim vieni, kai neatsibusim“ yra „šiek tiek netiesos“.

Kuršėnų miesto garbės pilietė Sigita Lukienė prisiminė ne tik Vacio Reimerio šviesą, bet ir jo įžvalgas, kurioms buvo lemta išsipildyti: kai 1981 jis Sigitai Lukienei padovanojęs vieną kalendorių, pasakęs, kad tai bus eksponatas būsimajam Kuršėnų kalendorių muziejui.

Kuršėnų miesto seniūno pavaduotoja Giedrė Karkalienė prisiminė, kad būtent šiemet sukanka 40 metų nuo to laiko, kai 1981 metais Vaciui Reimeriui buvo sutektas Kuršėnų miesto garbės piliečio vardas.

Kuršėniškė Albina Budreckienė perskaitė savo eilėraštį, skirtą Vaciui Reimeriui, Kultūros renginių režisierius Zenonas Gestautas paskaitė poeto eilių.

Gimtadienį praturtino Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos „Salduva“, vadovaujamos Algimanto Jono Bartašiaus, ir moterų vokalinio ansamblio „Melodija“, vadovaujamo Dainos Kavaliauskienės, lyrinė, liaudiška muzika ir dainos.

Šiaulių rajono savivaldybės mero padėjėja Rita Žadeikytė

Autorės nuotraukos

Total
0
Dalinasi
Related Posts