Kuršėniškius sužavėjo edukacinė paroda    

Kalba, kuria kalbam ir kuria didžiuojamės, yra mūsų kalba. Joje užtenka žodžių meilei ir neapykantai, džiaugsmui ir liūdesiui. Ji niekam negrasina, ji nieko neatstumia. Kaip ir visos, ji nori gyventi.
(Justinas Marcinkevičius)

Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekoje eksponuojamą edukacinę interaktyvią kilnojamąją parodą sudaro trys informaciniai plakatai su stovais, penki interaktyvių eksponatų komplektai: indoeuropiečių kalbų sodas, lietuviški žodžiai ir jų atitikmenys kitose pasaulio kalbose, lietuvių kalbos žodynas, lietuviu kalbos abėcėlė, lietuviški žodžiai pasaulyje.
Pasklidus informacijai apie šią unikalią parodą, bendruomenė aktyviai lankėsi, labai domėjosi, nes tokios parodos niekam neteko matyti. Lankytojus dar labiau intrigavo tai, kad biblioteka turi garbingą vieno žymiausio Lietuvos kalbininko Vytauto Vitkausko vardą. Parodą parengė ir paskolino Lietuvių kalbos institutas, kuriame Vytautas Vitkauskas dirbo visą gyvenimą.

Visiems, ir mažiems ir dideliems, buvo smagu savo rankomis iš antspaudukų su lietuviškomis raidėmis susidėlioti žodį, sužinoti raidės kilmę. Smagiausia buvo turėti lapelį su savo vardu. Mažoji penktokė netgi garbingai parnešė į mokyklą savo pirmosios mokytojos Miglės vardo užrašą ir su meile padovanojo mokytojai. Garsiai ir išraiškingai mokiniai skaitė trumpą, glaustą informaciją, pateiktą plakatuose, mikliais pirštukais kabino „kalbų sodo“ vaisius.

Dėlionės principu buvo galima sudėlioti žodžius „akis“ ir „musė“, kurie įvairiose kalbose skamba panašiai ir įsitikinti, kad lietuvių kalba yra anglų, vokiečių, prancūzų, lenkų, rusų, latvių kalbų artima giminaitė. Smagu buvo pakeliauti po lietuviškų žodžių paplitimo pasaulyje žemėlapį, dėliojant spalvotus magnetinius žodžius. O lietuvių kalbos žodyno atveriamas lagaminėlis – simbolinis žodynas žavėjo lankytojus, daugelį nustebino įvairių žodžių kilmė. Šviečiantis eksponatas pasakoja iš kur jie atsirado – buvo pasiskolinti iš kaimynų, sukurti žymių asmenybių, buvo paveldėti.
Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekoje eksponuojamą edukacinę kilnojamąją parodą „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“, kuri vyksta rugsėjo 18–27 dienomis, aplankė linksmieji mokinukai iš Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro, Lauryno Ivinskio gimnazijos, Stasio Anglickio mokyklos su savo išmintingomis mokytojomis: Alina Šimkevičiene, Violeta Baniuliene, Veronika Domeikyte, Migle Petrauskiene, Žaneta Gineitiene, Vita Šventickiene, ištikimieji bibliotekos skaitytojai su savo mažyliais.
Biblioteka dėkoja smalsiems lankytojams, laukia dar daugiau kuršėniškių. Unikali, vienintelė tokia paroda Lietuvoje laukia dar daugiau mokinių, mokytojų, suaugusiųjų. Parodą parengė Lietuvių kalbos institutas. Tai projekto „Lituanistika Šiaulių rajone – iš praeities į dabartį“ veiklos dalis. Projektą remia Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija ir Šiaulių rajono savivaldybė.

Vida RAGAUSKIENĖ

Total
0
Dalinasi
Related Posts