Kodėl mažųjų bendrijų mokesčiai „Sodrai“ gali skirtis

Mažoji bendrija (MB) tampa vis populiaresnė verslo teisinė forma – Registrų centro duomenimis, per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje įsteigta beveik 7,1 tūkst. mažųjų bendrijų (48 % visų juridinių asmenų). Tačiau MB nariams individualiai taikomi mokesčiai „Sodrai“ ir kone kasmet besikeičiančios privalomojo sveikatos draudimo (PSD) ir valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos sukelia daug painiavos.

„Rodos, penki draugai, kurie įkūrė po MB ir nusprendė teikti vienodas paslaugas, turėtų mokėti vienodas PSD įmokas. Bet visų jų mokesčiai gali būti skirtingi, priklausomai nuo to, ar jie papildomai dirba kitur pagal darbo sutartį, ar tai jų pirma savarankiška veikla, pagal kokią sutartį dirba savoje MB ir kaip išsiima pinigus, ar turi mažamečių vaikų, o galbūt nėra Lietuvos piliečiai ir turi leidimą gyventi Lietuvoje. Labai daug dedamųjų, tad sunku susigaudyti, ar reikia ir kiek reikia mokėti mokesčių“, – sako vadybos specialistas ir apskaitos įmonės „buhalterės.lt“ vadovas Laimis Jančiūnas.

L. Jančiūnas pastebi, kad vien analizuojant PSD įmokų sistemą galima numatyti kelias skirtingas situacijas:

  • 1 situacija. Jonas papildomai dirba kitoje įmonėje pagal darbo sutartį – PSD mokėti jam nereikia.
  • 2 situacija. Gediminas papildomai dirba kitoje įmonėje pagal darbo sutartį, iš MB išsiima pinigus (kodu 02), bet tai pirma savarankiška jo veikla – PSD pirmais veiklos metais nemoka.
  • 3 situacija. Aloyzas dirba tik savoje MB pagal civilinę sutartį ir nėra draustas Ligonių kasoje – moka PSD įmokas (min. 44,81 EUR / mėn.). Jeigu išsiima pinigus iš MB (kodu 02), PSD suma priklauso nuo išimtos sumos.
  • 4 situacija. Petras irgi dirba tik MB, bet turi mažamečių vaikų – PSD mokėti jam nereikia, jeigu neišsiima pinigų (kodu 02).
  • 5 situacija. Alex yra Baltarusijos pilietis ir turi leidimą gyventi Lietuvoje, dirba tik MB – PSD mokėti jam reikia (min. 44,81 EUR / mėn.). Jeigu išsiima pinigus iš MB (kodu 02), PSD suma priklauso nuo išimtos sumos.

Pasak L. Jančiūno, aiškinantis įmokų ir išsiimamų lėšų skirtumus MB nariams tenka nagrinėti painius įstatymus, gilintis į detales. Tad siekiant padėti suprasti, kurie mokesčiai yra privalomi, ir apskaičiuoti jų dydį, sukurtos būtent šiai sparčiai populiarėjančiai įmonių teisinei formai pritaikytos PSD ir VSD skaičiuoklės.

„Tvarkydami smulkaus verslo apskaitą ir kasdien bendraudami su MB vadovais, gerai pažįstame aktualius klausimus ir kylančias problemas. Įmokų mokėjimas „Sodrai“ ir pinigų išsiėmimas tikriausiai yra tos temos, kurios pareikalauja daugiausia jų laiko, atidumo ir kantrybės. Bendradarbiaudami su auditoriais, sukūrėme algoritmą, kai atsakant į klausimus keliaujama nuo vieno žingsnio prie kito. Vos per 15 sekundžių galima išsiaiškinti, ar privalu mokėti sveikatos draudimo ir pensijos įmokas“, – pristato „buhalterės.lt“ vadovas L. Jančiūnas.

Apskaitos įmonės „buhalterės.lt“ sukurtomis PSD ir VSD skaičiuoklėmis gali nemokamai naudotis visi MB nariai ir buhalteriai. „Sodros“ svetainėje prieinamos skaičiuoklės yra skirtos individualiai veiklai.

Teisingai apskaičiuojamos ir sumokamos PSD įmokos užtikrina nemokamą gydymą, o VSD – ligos ar motinystės atostogų išmokas bei pensijos kaupimą. Susimokėję visus mokesčius išvengia delspinigių.

Apie „buhalterės.lt“:

UAB „buhalterės.lt“ – apskaitos įmonė, teikianti paslaugas įvairiose srityse veikiančioms bendrovėms. Šiandien, 2021 m. gegužę, įmone pasitiki daugiau nei 680 klientų.

Sukurta PSD skaičiuoklė:

VSD skaičiuoklė:

https://buhalteres.lt/valstybinio-sveikatos-draudimo-vsd-privalomojo-sveikatos-draudimo-psd-skaiciuokle-mb-nariams-vadovui

Laimis Jančiūnas

UAB „buhalterės.lt“ vadovas

laimis@buhalteres.lt, +370 685 77777

www.buhalteres.lt

Total
0
Dalinasi
Related Posts