Kas globos vaikus, likusius be tėvų?

Lietuvoje vyksta institucinės globos pertvarka, t. y.,  perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams. Panagrinėkime vaikų, likusių be tėvų globos, kryptį.

Ši reforma turi ne vieną tikslą, tačiau pagrindinis – suteikti vaikams galimybę augti rūpestingoje, mylinčioje šeimoje. Šiuo metu Lietuvoje yra 66 Globos centrai, kurie teikia ir organizuoja paslaugas ar teikia kitą pagalbą globojamam/įvaikintam vaikui ir globotojui/įtėviui. Rajonų ir miestų gyventojai yra kviečiami tapti globėjais/įtėviais, padedančiais užaugti tėvų globos netekusiems vaikams. Nors būsimi globėjai/įtėviai motyvuojami finansine parama, besivystančia pagalbos šeimai paslaugų sistema, tačiau jų vis dar labai trūksta. Globėjų skaičiui augti trukdo visuomenėje vyraujančios neigiamos nuostatos apie globą, globojamus vaikus.

Turbūt ne vienas esame skaitę ar girdėję nuomones apie „sunkius“ vaikus, kuriems reikalinga globa.  Žmonės dažniausiai vengia sunkumų, todėl natūralu, kad nesidomi tokių vaikų globa. Tačiau stabtelėkime ir pagalvokime apie tai, kaip  vaikai tapo „sunkiais“? Ar jie nusprendė tokiais būti? Ne,  šie vaikai neturi pasirinkimo! Jie gimė ir augo nedarnioje šeimoje, gavo tokias gyvenimo pamokas, kurios moko nepasitikėti suaugusiais žmonėmis. Šie vaikai visą sukauptą patirtį nešasi su savimi kaip naštą, kurios niekur negali palikti ar atiduoti kitam, nes ji – ne išorėje, o jų viduje. Turbūt kiekvienas iš mūsų turi patyrimų, kuriuos norėtųsi giliai paslėpti ar pamiršti, ir tokių, kuriais galime didžiuotis. Tačiau vaikų resursai prisitaikyti ir išspręsti sunkumus yra riboti.

Kiekvieni tėvai, globėjai nori kuo „idealesnių“ ir paklusnesnių vaikų, tačiau visi turbūt puikiai suvokiam, kad idealių žmonių ir santykių nėra, o ir paklusnumas ne visada veda į brandą. Ryšiai ir santykiai yra kuriami. Norisi pakviesti žmones prisidėti prie globos idėjos ir parodyti kitokį kelią šiems vaikams. Tiktai šis kelias nėra lengvas, reikia pasiruošti sunkumams ir kūrybai. Globa yra kasdienis darbas kuriant pasitikėjimą, artimą ryšį, pamažu priartinant vaiką prie savo šeimos gyvenimo pavyzdžio, nerašytų taisyklių. Asmuo, imdamas globoti vaiką, turi suprasti, kad yra didelė tikimybė susidurti su sunkumais ne todėl, kad vaikas nenori būti naujoje šeimoje, o todėl, kad jam kitaip neišeina. Kurti visiškai naujus santykius su vaiku yra sunkus darbas, reikalaujantis kantrybės, išminties, pasiaukojimo, vėliau atnešančio pilnatvės ir prasmės į žmogaus gyvenimą.

Jeigu Jūs esate pasiruošęs šiai nelengvai globos misijai, kviečiame prisijungti prie Kuršėnų šeimos namų Globos centro bendruomenės. Įstaigoje dirbantys specialistai atsakys į visus Jums rūpimus klausimus, susijusius su globa, įvaikinimu, laikinu svečiavimusi Jūsų namuose. Mus galite rasti adresu Pramonės g. 2 Kuršėnuose, sekti veiklą Kuršėnų šeimos namų Globos centro Facebook profilyje, internetiniame puslapyje www.kursenugc.lt. Mes laukiame kiekvieno žmogaus, kuris savo patirtimi, žiniomis, noru padėti gali kažkiek prisiliesti prie vaiko likimo kūrimo ir pakeisti jo gyvenimą!

Total
0
Dalinasi
Related Posts