,,Institucijoms, tarnyboms ir visuomenei reikia glaudžiai bendradarbiauti, kad vaikai augtų laimingose šeimose“, – tokiais žodžiais prasidėjo Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialisčių susitikimas su visuomeninių organizacijų atstovais.
Susitikimas su visuomene
Šiaulių miesto gyventojų asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ nariai į susitikimą pakvietė Šiaulių apskrities vaiko teisių apsaugos specialistes, kad daugiau sužinotų apie vaiko teisių apsaugos specialistų darbą, tvarką, teisinius dokumentus, aktualijas, pabrėždami, kad vienas svarbiausių klausimų – kada iš šeimos paimami vaikai, kaip nusprendžiama, kad vaikui šeimoje nesaugu.
„Mes norėtume daugiau žinoti, kaip dirba vaiko teisių apsaugos specialistai, kokias priemones jie turi, kai tenka padėti vaikui ir visai šeimai. Kada vaiko teisių apsaugos specialistai atvyksta į šeimą? Kas nusprendžia, kad vaikui šeimoje nesaugu? Kaip auklėti vaikus, kai jie neklauso? Ko vaikai turi daugiau, teisių ar pareigų?“ – tokie klausimai nuskambėjo susitikime.
„Mus labai pradžiugino pats kvietimas susitikti su visuomeninėmis organizacijomis, su senjorais, su aktyviais piliečiais. Tai rodo, kad visuomenei rūpi informacija iš pirmų lūpų, rūpi šeimos gerovė, rūpi vaikų ateitis“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistės Jurgita Siliūnienė ir Rita Gintilienė.
Kada vaikas paimamas ir kur jis patenka?
Kaip paminėjo VTAS vyr. specialistės, vaiko paėmimas iš šeimos – kraštutinė priemonė, kai vaikui pas įstatyminius atstovus, dažniausiai tėvus, nesaugu, tėvai neblaivūs, akivaizdžios smurto pasekmės. Kai vaikas paimamas iš nesaugios aplinkos šeimoje, per vieną dieną paskiriamas atvejo vadybininkas – tai savivaldybei pavaldus specialistas, kuris organizuoja tai šeimai pagalbą, jis dirba kartu su socialiniu darbuotoju. Atvejo vadybininkas labiau komunikuoja su įstaigomis, o socialinis darbuotojas daugiau dirba su šeima. ,,Paprastai tokioms šeimoms reikia visapusiškos pagalbos, tuomet į pagalbą ateina VTAS mobilioji komanda (MK)“, – sako Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė R. Gintilienė.
VTAS specialistės akcentavo, kad gavę pranešimą vaiko teisių apsaugos specialistai, vadovaujasi vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašu. Apie vaiko teisių pažeidimus praneša policija, socialiniai darbuotojai, kartais kiti šeimos nariai, ugdymo įstaigos, aplinkiniai. Vadovaudamiesi vertinimo aprašu ir sprendžiama situaciją: ar vaiko įstatyminiai atstovai užtikrina jam saugią aplinką, ar jie blaivūs, ar nėra smurto. Visa tai įvertinus priimamas sprendimas, kaip elgtis. Kartais šeimai užtenka atvejo vadybos pagalbos, bet yra situacijų, kai tenka paimti vaiką iš šeimos, kur jam nesaugu. ,,Pildant vaiko situacijos vertinimo anketą žiūrim, ar vaikui yra reikalingas apsaugos poreikis. Svarbu, kad vaikui nebūtų grėsmės. Jeigu nustatomas faktas, kad vaikui namie nesaugu, tai pildomas vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos aktas ir ieškoma asmenų, kurie galėtų vaiku pasirūpinti. Pirmiausia, tai vaikui artimi ar emociniais ryšiais susiję žmonės: močiutės, dėdės, tetos arba asmenys, su kuriais vaikui yra saugu“, – darbo subtilybes aiškino VTAS vyr. specialistė J. Siliūnienė.
Nerimą kelia paauglio elgesys
„Tenka matyti ir girdėti, kaip tėvai nesusitvarko su paaugliu. Ką tokiais atvejais daryti? Kokių patarimų reikia paisyti pirmiausia“, – tai klausimas, kamuojantis ne vieną močiutę, kaimyną, šeimų artimuosius. VTAS specialistės visada pasiruošusios atsakyti ir į šiuos klausimus.
,,Situaciją vertinam vaiko atžvilgiu. Jeigu nežinote, ką daryti, ateikite pasitarti į VTAS. Jeigu vaikas bėga iš namų, atsikalbinėja, stokoja motyvacijos mokytis, tokiais atvejais nebūtinai vien vaikui reikia pagalbos, jos dažniausiai reikia visai šeimai. Yra pvz. pozityvios tėvystės kursai. Darna šeimoje ir geri tėvų ir vaikų santykiai labai svarbu visai visuomenei“, – sako VTAS vyr. specialistė J. Siliūnienė.
Pasak pašnekovės, reikia individualaus pokalbio, tada sprendžiama, kokios pagalbos reikia šeimai. VTAS vyr. specialistės akcentavo, kad vienai šeimai reikia tik mažo postūmio, kursų, psichologo konsultacijos, o kitai šeimai reikia daugiau pagalbos ir dėmesio. Tėvai judrų ir neklusnų vaiką galėtų nukreipti tinkama linkme. VTAS vyr. specialistės akcentavo, kad ne kartą teko padėti šeimoms, kai paauglius reikia traukti iš nusikalsti skatinančių draugų kompanijos. Suteikus pagalbą šeimai, vaikus pavyksta išgelbėti. Vaikus reikia skatinti energijos perteklių nukreipti tinkama linkme. Tam tinka sportas, dažnai gelbsti vaikų dienos centrai.
Pilietiška visuomenė – saugus vaikas
Visuomeninių organizacijų atstovus domino, kaip jie gali pranešti apie įtarimus ir faktus, kad pažeidžiamos vaiko tiesės. Dar kartą aptarta, kas yra smurtas. ,,Beržinės košės laikai baigėsi, bet kokia smurto forma ne tik prieš vaiką, bet ir prieš suaugusius yra netoleruotina“, – akcentavo pašnekovės. Smurtas gali būti ir psichologinis, ir seksualinis. Viena smurto formų yra ir vaiko poreikių netenkinimas. Tai nėra vaiko norų vykdymas, bet jeigu vaikas kenčia nuo nepriežiūros – tai jau smurtas. VTAS specialistai visada pasiruošę išklausyti visus, kas susirūpinęs vaikais, patarti arba nukreipti reikiama linkme, pasiūlyti, kur ieškoti pagalbos.
,,Labai dažnai po pokalbio su mumis mamos, močiutės, tėvai išeina dėkodami už paramą, pagalbą, palaikymą. Užsimezga glaudus bendradarbiavimo ryšys ir visi susitelkiame vaiko labui“, – susitikimą reziumavo Šiaulių apskrities VTAS vyr. specialistė J. Siliūnienė.
Silva ŠIMKEVIČIENĖ
Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyrius
Šiaulių apskrities VTAS
Silvos ŠIMKEVIČIENĖS nuotr.