Ar pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjas sulauks tinkamos pagarbos?..

Pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjas, poetas, publicistas, vertėjas, liaudies švietėjas Laurynas Ivinskis, atguldamas Amžino poilsio Kuršėnų kapinėse, turbūt ir nebūtų pagalvojęs, jog jo kapą pamirš.

Netvarkomas krašto šviesuolio kapas

Į redakciją paskambinusios kuršėniškės pasiguodė, kad šiemet buvo pamiršta sutvarkyti iškilaus kuršėniškio, pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjo Lauryno Ivinskio kapą.

„Prieš Tėvo dieną buvau ant savo tėvų kapų senosiose Kuršėnų miesto kapinėse. Einant prie artimų žmonių kapų tenka praeiti pro Lauryno Ivinskio kapą. Kiekvienais metais žinomo ir daug nusipelniusio Kuršėnų kraštui žmogaus kapas būdavo išpuoselėtas, nuo pat ankstyvo pavasario žydėdavo gėlės, tačiau šiemet išvystas vaizdas nustebino. Ant kapo auga piktžolės. Iš gėlių auga kelios peržydėjusios tulpės ir vienintelė našlaitė“, – sakė ponia Emilija (pavardė redakcijai žinoma).

Jai pritarė ir kita kuršėniškė, kurios nuomone, seniūnija imasi tvarkyti kapavietę tik prieš šventes, kai  čia turi apsilankyti rajono vadovai.

Tai, kad kapavietė tvarkoma pribėgtinai, tvirtino ir dar viena kuršėniškė, kuri pati ne kartą yra tvarkiusi L. Ivinskio kapą.

„Gerai, kad buvo jaunimo, kurie perlipo per tvorelę prie kapo, nes kitaip prieiti neįmanoma“, – sakė moteris. 

Karaliauja piktžolės

Po kuršėniškių skundo redakcija porą kartų apsilankė prie L. Ivinskio kapo.

Pirmą kartą redakcija prie kapo apsilankė vėlyvą penktadienio popietę. Kuršėnų kraštą garsinęs žmogus tikrai nusipelno didesnės pagarbos, nes vaizdas tikrai nemalonus. Ant kapo likusios peržydėjusios ir jau ruduoti pradėjusios kelios tulpės, išstybusios kraujažolės, per jas ir piktžoles bandančios išlįsti perkūnropės. Prie antkapio, tarp skaldelės, išlindusi vienintelė našlaitė, tačiau abejotina, ar jai čia vieta augti. Net apleisti kapai sutvarkomi geriau, negu žinomo žmogaus kapas.

Pagalvoję, kad komunalininkai prieš Tėvo dieną kapą gali sutvarkyti šeštadienį, kitą kartą apsilankėme po švenčių, pirmadienį. Tačiau vaizdas buvo dar liūdnesnis, nes per kelias dienas žolė dar labiau ūgtelėjo.

Atsakymai viena fraze

Apie tai, kas prižiūri ir tvarko L. Ivinskio kapavietę „Kuršėnų krašto žinios“ pasiteiravo Kultūros skyriaus vedėjo Tomo Vaitkaus.

Pasak jo, L Ivinskio kapavietė oficialiai tvarkyti nėra niekam priskirta.

„Dažniausiai kapavietę tvarko Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija, prie tvarkymo prisideda ir Kuršėnų miesto seniūnija“, – sakė T. Vaitkus.

Vedėjui priminus, kad šiemet, per Žolines minėsim L. Ivinskio 210-ąjį gimtadienį, redakcija išgirdo: „Labai nemalonu, kad kapavietė nesutvarkyta. Paskambinsiu seniūnui ir išsiaiškinsiu“.

Redakcija susisiekė ir su Kuršėnų miesto seniūnu Vytautu Gedmontu bei pasiteiravo: kam  priklauso tvarkyti L. Ivinskio kapavietę, ar UAB „Kuršėnų komunalinis ūkis“ yra oficialiai paskirtas tvarkyti žinomo kuršėniškio Amžino poilsio vietą, ar yra paskirtas už tai atsakingas žmogus, ar kapavietę tvarko seniūnijos darbininkai, ar paskirta kapinių prižiūrėtoja?

Į visus klausimus V. Gedmontas  atsakė vienintele, turbūt, išmokta fraze: „Seniūnas privalo tvarkyti“.

Paprašytas patikslinti šį savo atsakymą, V. Gedmontas pasiteiravo, kada redakcija paskutinį kartą lankėsi prie L. Ivinskio kapo. Išgirdęs, jog kapavietė lankyta savaitgalį, tarstelėjo: „Tai jūs šiandien nueikit“.

Paprašytas patikslinti, seniūnas dar kartą ištarė: „Tai jūs šiandien nueikit ir pamatysit“.

Seniūno apsileidimas?..

Apie žinomo bei Kuršėnų kraštui daug nusipelniusio žmogaus Amžino poilsio vietos priežiūrą redakcija pasiteiravo ir rajono mero Antano Bezaro.

„Jei kapavietė nesutvarkyta, tai jau seniūno apsileidimas. L. Ivinskio kapas yra Kuršėnų miesto seniūnijos teritorijoje, todėl seniūnija turėtų ir rūpintis jo tvarkymu. Jei to nespėja padaryti jų darbuotojai, turėtų prašyti komunalininkų pagalbos“, – teigė meras.

Rajono merui priminus, jog savaitės pradžioje buvo nesutvarkytas ne tik L. Ivinskio kapas, bet ir L. Ivinskio gatvėje esančioje pievoje augo žolė iki kelių, kuri badė akis kuršėniškiams.

A. Bezaras atsakė, jog miesto seniūnas kai kada daug ko nepastebi.

„Miesto seniūnas net nematė, kad žolė baigia užaugti Kuršėnų riboženklį“, – aiškino meras.

Tai, kad Kuršėnų miesto seniūnijai reikia pirštu parodyti, ką turi sutvarkyti, redakcijai sakė ne vienas kuršėniškis. Ar miesto seniūnija pasijus tikra miesto šeimininke, parodys laikas, nes praėjusiais metais išrinkti gana aktyvūs seniūnaičiai, kurie netvarką pastebi greičiau, negu valdininkai.

Saulius JUŠKEVIČIUS

Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts