Antibiotikai ir atsparumas jiems. Ką turime žinoti?

Antibiotikai – vaistai, kurie naudojami siekiant išvengti bakterinių infekcijų arba jas gydyti. Atsparumas antibiotikams išsivysto, kai įvyksta bakterijos pasikeitimas kaip atsakas į ją veikiantį vaistą. Bakterijos, o ne žmonės, tampa atsparios antibiotikams. Tokios bakterijos gali užkrėsti žmogų. Jų sukeltą infekciją sunkiau išgydyti nei sukeltą vaistams neatsparių bakterijų.

Pagrindiniai faktai:

•   Atsparumas antibiotikams šiuo metu yra  viena iš didžiausių grėsmių sveikatai pasauliniu mastu.

•  Atsparumas antibiotikams atsiranda natūraliai, tačiau netinkamai vartojami antibiotikai tarp žmonių ir gyvūnų paspartina šį procesą.

•  Auga infekcijų skaičius (tokių kaip gonorėja, pneumonija ir tuberkuliozė), kurias gydyti vis sunkiau, nes antibiotikų veiksmingumas mažėja.

•   Atsparumas antibiotikams lemia ilgesnę gydymo ligoninėje trukmę, aukštesnes gydymo kainas ir mirtingumo didėjimą.

Kada reikia vartoti antibiotikus?

Antibiotikai nėra vaistai, skirti gydyti virusines infekcines ligas, tokias kaip peršalimą ar gripą. Antibiotikai yra efektyvūs vaistai prieš bakterines infekcijas. Tik gydytojas nustato ligą ir, kai būtina, skiria antibiotikus.

Atminkite: antibiotikai nėra veiksmingi gydant peršalimą ar gripą

· Antibiotikai veiksmingi gydant tik bakterines infekcijas, tačiau visiškai netinkami virusinių infekcijų gydymui,

· Antibiotikai nesustabdo virusų plitimo,

· Netinkamas antibiotikų vartojimas didina atsparumo antibiotikams atsiradimo riziką. Viso to pasekmė – ateityje galime neturėti veiksmingo gydymo,

· Antibiotikai turi šalutinį poveikį, tokį, kaip viduriavimas,

· Prieš vartojant antibiotikus visada reikia pasitarti su gydytoju.

Savigyda antibiotikais

Antibiotikams atsparios bakterijos yra pavojingos visiems, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, ar šalies, nes gali sukelti infekcijas, kurios yra sunkiai gydomos. Jei vartosime antibiotikus dažnai ir netinkamai, mes prisidėsime prie antibiotikams atsparių bakterijų, kurios yra viena iš svarbiausių sveikatos problemų pasaulyje, didėjimo. Jeigu dėl tam tikrų priežasčių jums, jūsų vaikams ar kitiems šeimos nariams reikės antibiotikų, jie gali būti neveiksmingi. Taigi savigyda antibiotikais yra neatsakingas antibiotikų vartojimas:

· vartojami antibiotikų likučiai, nuo prieš tai buvusio gydymo,

· antibiotikai įsigyjami be gydytojo recepto.

Antibiotikai nėra nuskausminantys vaistai ir neišgydo visų ligų

Antibiotikai neturi nuskausminančio poveikio ir nėra tinkami esant galvos, raumenų skausmams ar karščiavimui.

· Antibiotikai efektyvūs tik bakterinių infekcijų gydymui ir negali išgydyti virusinių infekcijų,

· Net 80 proc. žiemos sezono infekcijų, paveikiančių nosį, ausis, gerklę ar plaučius, yra virusinės kilmės, todėl antibiotikų vartojimas jums nepadės.

Antibiotikų vartojimas nuo ligų, tokių kaip peršalimas ar gripas, neleis pasijusti geriau, tačiau gali sukelti šalutinius reiškinius.

Pasitarkite su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu, nes kiti vaistai (ne antibiotikai) gali padėti sumažinti ligos simptomus. Specialistas gali rekomenduoti nereceptinius vaistus, kurie palengvins simptomus. Visada klauskite patarimo, ypač jei vartojate kitus vaistus:

· Skausmą malšinantys vaistai sumažina raumenų skausmus, skausmą ar karščiavimą,

· Priešuždegiminiai vaistai, kaip purškalai ar pastilės, padeda palengvina rijimo procesą,

· Atsikosėjimą lengvinantys vaistai padeda pašalinti sekretą iš kvėpavimo takų,

· Nosies purškalai ir kiti paburkimą mažinantys vaistai padeda kvėpavimui,

· Antihistamininiai vaistai palengvina užgulusiai, perštinčiai nosiai. Svarbu gerti daug skysčių ir rasti laiko poilsiui bei laiku kreiptis į gydytoją.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė

Total
0
Dalinasi
Related Posts