Žmoniškumo reikia ne tik žmonėms   

Į Lietuvą atėjo rekordinio karščio banga. Jau beveik savaitę termometro stulpeliai dienomis pakyla virš 27 laipsnių karščio. Kaip nuo karštų saulės spindulių  apsisaugoti žmonėms medikai nešykšti rekomendacijų. Tačiau būtina saugoti ne tik save, bet ir savo augintinius.

Karščiai nesitraukia

Vakar ir užvakar jau 10 valandą ryto termometrai rodė 24-27 laipsnius šilumos. Savaitgalį žadamos pačios karščiausios savaitės dienos, kai oras šalyje įkais iki 30-32 ar net daugiau laipsnių šilumos. Nors kitą savaitę sinoptikai žada daugiau lietaus, tačiau karštis ir tvankuma nesitrauks. Temperatūra laikysis tarp 27-30 laipsnių.

Karštis pavojingas ir gyvūnams

Specialistai įspėja, kad karščiai pavojingi ir naminiams gyvūnams, ir lauke laikomiems gyvuliams – jie taip pat, kaip ir žmonės, patiria saulės ir šilumos smūgius.

Veterinarijos specialistai tikina, kad alinantį karštį sunkiai pakelia tiek stambūs galvijai, tiek ir smulkesnieji: avys, ožkos, kiaulės. Ypatingai sunku apsaugoti karštyje besiganančius galvijus, mat karščio stresas jiems yra pavojingiausias ir gali būti pragaištingas. Šalyje jau buvo atvejų, kai silpnesni raguočiai nepakėlė kaitros ir nugaišo.

Kai termometro stulpelis pasiekia 30 ir daugiau laipsnių karščio, gyvuliai netenka apetito, suėda mažiau pašarų, krinta primilžiai. Organizmas visas jėgas mobilizuoja tik tam, kad išgyventų. Daugiau kenčia riebios karvės. Šviežiapienėms ir įmitusioms karvėms, kurių laktacija baigiasi, karščio streso pasekmės gali būti labai skausmingos, nes šių grupių karvėms streso metu greičiau pažeidžiamos kepenys, organizmas neatlaiko ir gyvulys gali nugaišti.

Būtina pasirūpinti gyvuliais

Patariama per karščius savo gyvulių nepalikti saulėkaitoje visai dienai. Šeimininkai privalo pasirūpinti, kad karščiausiu dienos metu gyvuliai, esant galimybei, būtų perkelti į medžių paunksmę ar apšlakstyti vandeniu. Jeigu gyvūnai laikomi aptvaruose, rekomenduojama įrengti pavėsines.

Tiek ganyklose ganomi, tiek ir laikomi tvartuose gyvuliai turi turėti galimybę atsigerti arba bent būti reguliariai pagirdomi. Patalpose, kuriuose laikomi gyvuliai ar paukščiai, turi būti pakankamai efektyvi vėdinimo sistema.

Ūkininkai, laikantys po keletą galvijų, dažnai jiems galvas apriša šviesios spalvos audeklo skarelėmis, tačiau tai tik laikinos apsaugos priemonės, nes saulėkaitoje kaista visas gyvulio kūnas ir tai mažai ką padeda.

Reikalavimai gyvulių supirkėjams ir vežėjams

Karštą dieną perkaitimo pavojus gyvulių tyko ir netinkamai juos pervežant. Aukšta lauko temperatūra bei drėgmė keičia gyvūnų gerovės sąlygas juos vežant. Vežėjai ir gyvūnų palydovai turėtų atkreipti dėmesį į transporto priemonių būklę karščių metu.

Transporto priemonėse turi būtų tinkamai veikianti ventiliacijos sistema, svarbu, kad nebūtų viršijamas leistinų vežti gyvulių skaičius, vežimo metu jiems būtų suteikiamas didesnis plotas, ypatingai ilgų kelionių metu. Juos geriau pervežti anksti ryte ar vėlai vakare, kai oro temperatūra nukrenta arba pervežimo reikėtų visai atsisakyti.

Nors Lietuvoje nėra griežtų reikalavimų pervežant gyvūnus trumpais atstumais, tačiau,

neužtikrinant gyvūnų gerovės ir apsaugos, gali tekti atverti piniginę baudoms.

Rūpestis ir savo augintiniais

Šunų bei kačių šeimininkai turėtų atminti – negalima palikti savo augintinių lengvųjų automobilių salonuose, kai sandariai užverti langai. Saulėje tokio automobilio salone temperatūra pakyla iki plius 70 laipsnių ir gyvūnėliui gresia žūtis.

Karščių metu kelionių su savo augintinais patartina atsisakyti arba keliauti vėsesniu paros metu. Nesant tam galimybių – pasirūpinti, kad automobilyje būtų palaikoma kuo mažesnė temperatūra, o sustojus – išleisti gyvūną iš mašinos.

Požymiai ir pirmoji pagalba

Ištikus saulės smūgiui ar šiluminiam perkaitimui, gyvūnai pradeda stipriai prakaituoti, sutrinka judesių koordinacija – jų eisena būna svyruojanti, silpsta pulsas, kvėpavimas dažnas, ritmiškas.

Gyvūnas gali prarasti sąmonę, nugriūti. Gali pasireikšti nerviniai reiškiniai – traukuliai, agresyvumas, seilėtekis. Tokiais atvejais būtina nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją. Pastebėjus šiluminiam perkaitimui bei saulės smūgiui būdingus būsenos pakitimus, pirmiausia būtina gyvūną nuvesti į pavėsį, apipilti vandeniu, ant galvos dėti šaltus kompresus.

Pašalinus priežastį ir gydant, gyvulio sąmonė, pulsas, kvėpavimas susitvarko per 2–3 valandas, tačiau bendras silpnumas gali išlikti keletą dienų.

Ganant gyvulius ganyklose galimi ir nudegimo nuo saulės atvejai. Nudegusi oda parausta, patinsta, tampa skausminga. Jei nudegimas sunkesnis, oda ima šlapiuoti, po kelių dienų užsideda šašai. Jei oda pažeidžiama stipriai, pakyla gyvulio kūno temperatūra, atsiranda į dieglius panašių nervinių reiškinių.

Saulius JUŠKEVIČIUS

 

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts