Ugniagesių vadovas: „Žmonės turi turėti motyvaciją“

Daugeliui Lietuvos gyventojų sukėlė nerimą spalio 27 d. televizijos reportažas apie nepavydėtiną savivaldybių ugniagesių gelbėtojų padėtį – ugniagesių profsąjungos grasina streikais ir mitingais.

Buvo paminėta, kad „savivaldybių ugniagesių – gelbėtojų atlyginimams trūksta 1,5 mln. eurų, o ką bekalbėti apie papildomus profesinius mokymus, įrangą bei kitas išlaidas“. Ugniagesių gelbėtojų skurdoka kasdienybė Savivaldybių ugniagesiai gelbėtojai nėra statutiniai pareigūnai, tad dažniausiai jų atlyginimas – minimalus. Daugelyje savivaldybių ugniagesių komandose budi po vieną žmogų, kai pagal įstatymą bei darbo saugą turi budėti du ugniagesiai gelbėtojai, tačiau dėl lėšų trūkumo vienas ugniagesys yra išleidžiamas namo.

Pasak ugniagesių profsąjungos atstovo Juozo Pociaus, dėl to, kad budi vienas ugniagesys, jau yra kilę problemų: „Vabalų kaime kilo gaisras, gal buvo ir per vėlai pranešta, tačiau į gaisrą atvykęs vienas ugniagesys gelbėtojas buvo nepajėgus jo užgesinti“. Pasak profesinės sąjungos atstovo Algio Lisausko, ugniagesiai – jauni, šeimas turintys vyrai, todėl ieško papildomų darbų, kad „prisidurtų“ prie nedidelio atlyginimo: „Ugniagesiai budi parą ir turi tris parasl aisvas, per kurias ieško papildomų darbų. Tačiau per tą laiką žmogus turėtų ne dirbti, o ilsėtis“.

Iš Vidaus reikalų ministerijos gautame rašte teigiama, kad ji kreipėsi į Finansų ministeriją dėl asignavimo ugniagesiams, bet šis finansavimas yra sumažintas kiek daugiau nei 17 procentų. Vidaus reikalų ministerija atkreipia dėmesį, kad papildomos lėšos savivaldybių ugniagesiams ateityje nėra numatytos. „Kol ministerijos aiškinasi dėl lėšų skyrimo, ugniagesiai nerimauja, kad jie bus priversti nutraukti veiklą, tad kilus gaisrui kaimuose ar miestelyje žmonės ugniagesių gali ir nesulaukti“,- sakoma reportaže.

Kokia situacija Šiaulių rajono savivaldybės priešgaisrinėje tarnyboje, paprašėme pakomentuoti jos vadovo Rolando Spulgino. „Girdėjau nuogirdas, kad mūsų tarnyboms Šiaulių apskrityje trūksta pinigų mokėti gruodžio mėnesį atlyginimams, mes kol kas esame užtikrinti, kad mūsų rajono ugniagesiai iki metų galo gaus atlyginimus. Tiesiog profsąjungos susirūpino kitų metų biudžetu, kad būtų pakankamas finansavimas užtikrinti budėjimui po du darbuotojus. Ugniagesiai dirba po 24 valandas, susidaro viršvalandžių, tad stengiamės jiems atiduoti tas valandas, kaip numato Darbo kodeksas, laisvadieniais, nes nėra pinigų sumokėti už viršvalandžius“,- sakė R.Spulginas. Pasak Šiaulių rajono ugniagesių vadovo, šiuo metu ugniagesių netrūksta, paskutiniu metu ateina daugiau jaunimo: „Mūsų ir nuostata tokia, kad tokį darbą dirbti turi jauni žmonės“ Šiaulių rajono ugniagesių automobiliai, kaip ir daugelyje kitų rajonų, morališkai pasenę, tačiau rajono administracija ir meras prisideda prie ugniagesių gerbūvio, žadėjo kitais metais nupirkti automobilį. O šiuo metu seniausiam ugniagesių automobiliui – apie 30 metų. „Mašinos tik morališkai pasenusios, bet štai neseniai paėmėme mašiną, kuri buvo pravažiavusi tik 4 tūkstančius kilometrų, tačiau pagaminta 1989 metų. Tarybinė technika kaimo vietovėse – nepakeičiamas dalykas. Gal tos senos mašinos ir neekonomiškos, bet esame specialiosios tarnybos ir neturime taupyti, jeigu žmonėms yra bėda“,- sakė Šiaulių rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovas R. Spulginas. Pasak R. Spulgino, profsąjungos ne taip turėtų spręsti ugniagesių problemas: „Pas mus nei vienas ugniagesys nebuvo varomas nemokamų atostogų kaip prieš 8 metus, o metų gale visiems skiriame priedą prie atlyginimų. Vyriausybė neskiria tiek pinigų, kad budėtų po du darbuotojus, nors prašome jau daug metų. Padeda dirbti ir savanoriai – mūsų tarnyboje veikia savanorija, kurioje yra 20 savanorių.

Savanoriai- patys mūsų ugniagesiai. Jie yra kvalifikuoti, žino, kaip padėti kolegoms gaisro metu. Bandome savanorius skatinti, vienkartines išmokas pasitaupę bandome sumokėti – žmogui turi turėti motyvaciją“. Belieka tikėtis, kad Šiaulių rajono ugniagesių gelbėtojų gyvenimas pagerės ir atsitikus nelaimei gyventojai neliks be namų – į pagalbą jiems atskubės ugniagesiai gelbėtojai.

Agnė Dapkutė

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Razeta

Razetinių šeimos gėlė, kilusi iš Egipto, 20—35 cm aukščio, stačiu arba gulsčiu šakotu stiebu. Apatiniai lapai sveiki, viršutiniai…