Tymai – itin užkrečiama, ūmi virusinė infekcija, kuria galima užsikrėsti oro lašeliniu būdu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams ir nėščiosioms.
Tymų virusas itin greitai plinta, todėl reikėtų saugotis įvairiose viešose vietose. Tokiose kaip tualetai, prekybos centrai, bibliotekos. Didelė tikimybė užsikrėsti uždarose patalpose. Virusas labai jautrus ultravioletinei radiacijai, todėl lauke tikimybė užsikrėsti labai maža.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praėjusią savaitę pranešė, kad tarp patvirtintų tymų atvejų 86 konstatuoti vaikams, 311 – suaugusiems.
Kalbant apie šios klastingos ligos plitimą, iš 397 užsikrėtimo atvejų, daugiausia paplitimo atvejų yra Kauno apskrityje. Netgi 260 užsikrėtimo atvejų. Antrą vietą, pagal užsikrėtimą, siekia ir Vilnius. Kitų miestų rajonuose: Radviliškio raj., Telšių raj., ar Raseinių raj. užsikrėtimų atvejų pasitaikyta nuo 1 – 5 žmonių. Žinoma, ši liga yra labiau paplitusi įvairiuose rajonuose, tačiau tai gali pasiekti ir miestus.
Tad turime rūpintis savimi ir kitais, stengtis kuo labiau apsisaugoti nuo šios ligos. LR Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, viena iš tymų protrūkio valdymo priemonių – skiepas kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina 72 valandos po kontakto.
Ligos simptomai: karščiavimas, galvos ir krūtinės skausmas, bėrimas, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimas.
Patarimai gyventojams: laikytis rankų higienos reikalavimų ir kosulio etiketo, vengti masinio susibūrimo uždarose patalpose, užtikrinti tinkamą patalpų vedinimą ir valymą, asmenų, turėjusių sąlyti su sergančiuoju, skiepijimasis MMR vakcina iki 72 valandų po kontakto.
Patricija PUODŽIŪTĖ
Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė