Mažas pajamas gaunantys žmonės kompensuojamuosius vaistus bei jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) gaus nemokamai, neprimokėdami nė cento. Tokioms finansinę naštą mažinančioms Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtoms pataisoms šiandien pritarė Seimas, jos įsigalios 2020 m. liepos 1-ąją.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tai – istorinis žingsnis, siekiant Lietuvos žmonių gerovės ir socialinio teisingumo, nes mažas pajamas gaunantiems žmonėms svariai mažinama finansinė našta.
„Socialiai neteisinga, kad tie žmonės, kuriems pagalbos reikia labiausiai, turi mažesnes galimybes ją gauti. Dabar situacija keisis iš esmės, nes galėsime užtikrinti, kad ir iš taip mažų pajamų kiekvieną mėnesį besiverčiantys senjorai, negalią turintys žmonės galės leisti, pavyzdžiui, gardesnį maisto kąsnį, užuot skyrę kiekvieną suskaičiuotą eurą būtiniems vaistams ar kitoms medicinos pagalbos priemonėms įsigyti. Dėkoju visiems, kurie suprato ir palaikė idėją, leisiančią labiausiai pažeidžiamiems žmonėms gyventi oriau“, – sako ministras A. Veryga.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė tvirtina, kad ši naujovė turėtų bent šiek tiek palengvinti ir taip nelengvą kasdienybę mažas pajamas gaunantiems žmonėms bei už tai dėkoja frakcijos kolegoms ir koalicijos partneriams, kurie buvo registravę panašius siūlymus.
„Turėjome nemažai svarstymų, nemažai panašių pasiūlymų teikė ir kiti Seimo nariai. Tai, kas priimta yra iš visų pasiūlymų parengtas projektas. Tai rodo, kad visi mąstome vienodai, matome vieną kryptį, kurios link turime judėti tobulindami sveikatos sistemą. Na, o tai, kad pavyko rasti bendrą sutarimą dėl tokių lengvatų turintiems negalią ir senjorams, rodo vis didesnį mūsų visuomenės brandumą. Taip pamažu judame Gerovės valstybės link“, – sako A. Kubilienė.
Numatyta, kad priemokų už vaistus ir MPP neliks tiems žmonėms, kurie yra sulaukę pensinio amžiaus arba turi negalią ir jų už praeitą mėnesį gautos pajamos yra mažesnės nei 95 proc. minimalių vartojimo poreikių dydžio. Pensijų ir kitų draudžiamųjų pajamų dydis bus vertinamas pagal praėjusių metų minimalių vartojimo poreikių dydį.
Tokį modelį, kuris jau taikomas socialinės gerovės valstybėse, Lietuvai pasiūlė Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).
Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 165 tūkstančiai mažas pajamas gaunančių žmonių. 2017 m. duomenimis, didžiausias skurdo lygis buvo senjorų bei neįgaliųjų grupėse. Šioms grupėms priklausantiems žmonėms dažniau nei kitiems prireikia medicininės pagalbos.
SAM Spaudos tarnyba