Žemės mokestį norėta padaryti auksiniu  

Rajono Taryba antradienio posėdyje patvirtino žemės mokestį 2018 metams, kuris bus penkiais procentais didesnis nei šiemet, nes kai kuriose vietovėse kelis kartus išaugo jos rinkos kaina.

Atidėti nepavyko

Skandalas dėl tvirtinamo žemės mokesčio kitiems metams kilo jau posėdžio pradžioje, kai opozicijoje esantis konservatorius Vaclovas Motiejūnas, svarstan darbotvarkę, pasiūlė nesvarstyti šio klausimo, nes neteisingai pateiktas klausimas, sudedant į vieną sprendimą net keturis žemės tipus: žemės ūkio, komercinės, gyvenamosios ir kita žemė.

Motiejūnas Tarybos nariams aiškino, jog svarstymo metu komitetuose nenusišalino suinteresuoti asmenys ir buvo pažeista svarstymo procedūra.

Dėl Tarybos narių nenusišalinimo buvo paprašyta juristės išaiškinimo.

Savivaldybės Teisės ir personalo administravimo skyriaus vedėja Jurgita Mickūnė Tarybos nariams sakė, kad dėl tarybos narių nenusišalinimo reikėtų kreiptis į Etikos komisiją, bet pačiam sprendimo teisėtumui įtraukti jį į darbotvarkę jokio pagrindo nėra.
Motiejūnas į tai reagavo replika: „Ar teisinga yra neteisingai elgtis komiteto posėdžio metu?“ ir pridūrė, jog suinteresuoti komiteto nariai ir net vadovai elgiasi neetiškai.

Mickūnė į tai reagavo: „Ar tai etiška, ar neetiška jūs galite svarstyti tai savo komisijoje. Tai nėra procedūrinis pažeidimas“.

Tarybos narė Judita Šakočiuvienė paprašė paaiškinti, kaip elgtis, nes tvirtinamas visa žemės mokestis, į kurį įeina ir namų valda, sklypai.

„Aš irgi turiu truputį žemės“, – aiškino Tarybos narė.

Mickūnė aiškino, jog pagal VTEK rekomendacijas tarybos nariams, nusišalinti nuo klausimo svarstymo privalo tas tarybos narys, jeigu jis ar jo giminaičiai praėjusiais metais sumokėjo didesnį nei 3 tūkstančių eurų mokestį ir jeigu jo tai neliečia asmeniškai.

Tarybos nariai 14 balsų nusprendė klausimą svarstyti.

Siūlymas nepriimtas

Pradėjus klausimo svarstymą ir Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus vedėjai Audronei Birutienei pradėjus pristatyti klausimą, Tarybos narys V. Motiejūnas paprašė žodžio ir pareiškė, kad palieka posėdžių salę, nes mano, jog šis klausimas svarstomas neteisėtai.

Prieš tai jis teigė, kad esą padidinus žemės mokesčio tarifą, turtingi žemės turėtojai į Savivaldybės biudžetą sumokėtų daugiau pinigų.

Birutienė Tarybos nariams sakė, kad sprendimo projektas parengtas, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos žemės mokesčio įstatymo 6 straipsnio 1 punktą, kuriame numatyta, kad žemės mokesčio tarifas nustatomas nuo 0,01 iki 4 procentų žemės mokestinės vertės, jei Įstatyme nenustatyta kitaip. Žemės mokesčio tarifai nustatyti diferencijuotai, atsižvelgiant į valstybinės įmonės Registro centras pateiktas projektines 2018 metų vidutines rinkos vertes, pagal verčių zonas, pagrindinę žemės naudojimo paskirtį bei žemės sklypų naudojimo būdą.

„Nuo 2018 metų sausio 1 dienos nustatytos  žemės mokestinės vertės  pagal Registro centro 2017 metais naujai atliktą žemės vertinimą bus taikomos 5 metų laikotarpiui, o žemės mokestis padidės apie penkis procentus, nei buvo šiemet“, – aiškino vedėja.

Pasak A. Birutienės, 2018 metais bus neapmokestinami žemės mokesčiu žemės sklypai, kurių dydis iki 1,5 hektaro ploto kaimo vietovėje ir iki 0,10 hektaro ploto Kuršėnų mieste.

Ji užsiminė ir apie viename iš komitetų pateiktą konservatoriaus V. Motiejūno pasiūlymą taikyti maksimalų žemės mokesčio tarifą žemės ūkio paskirties žemei, netaikant lengvatų.

Į tribūną pakilęs Tarybos narys Česlovas Greičius sakė, jog pagal pateiktą alternatyvą žemės mokestis, dabar didėsiantis ne daugiau, kaip 5 procentais, būtų didėjęs du ar net tris kartus. Jis pateikė ir skaičiavimus, kad Šakynos seniūnijoje gyventojai vietoj 4,49 euro už hektarą pagal dabartinius skaičiavimus būtų mokėję po 14,15 euro už hektarą. Panašiai tiek pat kartų būtų didėjęs mokestis ir kitose rajono vietovėse.

Č. Greičius kolegos V. Motiejūno pasiūlymus pavadino „ekscentrišku išsišokimu, nemąstant, ką siūlo“.

Tarybos nariai daugiau nei pusvalandį vieni kitus įtikinėjo, jog žemės mokestis didės ne tik turtingiems ūkininkams, kurių rajone nėra tiek daug, bet ir visiems rajono gyventojams, kurių finansinė padėtis gana prasta. Buvo teigiama, jog ir žemdirbiams šie metai buvo nuostolingi dėl gamtos stichijų, todėl padidintas žemės mokestis jiems būtų dar viena bausmė.

Tarybos nariams nepritarus alternatyviems pasiūlymams, buvo patvirtintas Ekonomikos ir verslo plėtros skyriaus paruoštas projektas.

Saulius JUŠKEVIČIUS
Autoriaus nuotr.

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts