Nuo rugsėjo 7-osios Šiaulių ir Telšių apskričių policijos komisariatai pradeda dalyvauti eksperimente – pusmečiui sujungiami į vieną apygardą. Sujungimo tikslas – įvertinti galimas būsimas reformos rizikas.
Abiem komisariatams vadovaus Šiaulių apskrities policijos viršininkas Ramūnas Sarapas, jo pavaldume – 1 200 darbuotojų. Jam pavaldūs bus ir abiejų policijos apskričių viršininko pavaduotojai.
Pagal reformą, teritorinių padalinių – apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų – skaičius ateityje bus sumažintas nuo 10 apskričių iki 5 apygardų. Šiuo metu apygardų principu veikia teismai ir prokuratūra.
Abiejų apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų apjungimas dabar yra „virtualus“, įstaigos formaliai nepraranda savo statuso, bet užtikrinamas jų abiejų vieningas valdymas.
Nuo 2021 metų numatyta visiškai centralizuoti policijos sistemoje vykdomas funkcijas – personalo, finansų administravimo, aptarnavimo.
Pereinamu laikotarpiu darbuotojų skaičius nesikeis – eksperimento metu nenumatytas užimtų pareigybių naikinimas.
Pareigūnai ir toliau vykdys jiems pagal pareigybių aprašymus priskirtas funkcijas, tačiau galimas ir pajėgų perskirstymas, laikinai pavedant vykdyti kitas funkcijas.
Teritorinių policijos komisariatų veikla nesikeis, jie ir toliau prižiūrės jiems priskirtą savivaldybės teritoriją.
Kriminalinė policija aptarnaus tiek Telšių, tiek Šiaulių apskrities teritorijas.
Atsižvelgiant į tai, kad Telšių aps. VPK yra nedidelė darbų apimtis, susijusi su licencijavimo veikla, todėl šios funkcijos vykdymas bus perduotas Šiaulių aps. VPK, įsteigiant papildomas pareigybes, į kurias bus perkelti Telšių aps. VPK licencijavimo funkcijas vykdantys pareigūnai. Tačiau šie pareigūnai liks dirbti nutolusioje darbo vietoje Telšių aps. VPK. Tokiu būdu siekiama išlyginti darbo krūvius tarp tokias pat funkcijas vykdančių darbuotojų. Eksperimento metu bus išbandytas naujas veiklos modelis licencijavimo veikloje, kuris bus patogesnis gyventojams. Šiaulių ir Telšių apskričių gyventojai, kaip ir anksčiau, dėl paslaugų (pavyzdžiui, leidimo ginklui ir pan.) galės kreiptis prašymus pildydami ir dokumentus teikdami elektroniniu būdu, o tiems gyventojams, kurie neturi galimybės kreiptis el. būdu, bus sudaryta galimybė užpildyti prašymą jų teritoriją prižiūrinčiame policijos komisariate (t.y. jiems nereikės vykti į Telšių ar Šiaulių miestus, kur yra įsikūrę licencijavimo paslaugas teikiantys padaliniai, kaip tai buvo iki eksperimento).
Jungtinio policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus (Purienų gatvėje esančios budėtojų dalies) pareigūnai valdys pajėgas abiejų apskrities komisariatų teritorijoje. Jau nuo pirmadienio Telšių policijos budėtojų darbo vieta bus Šiaulių policijos komisariatas.
Kitų padalinių darbas abiejose įstaigose bus organizuojamas bendrai, atsižvelgiant į veiklos sritis.
Eksperimentas tęsis iki 2021 m. kovo 1 dienos. Po pusmečio bus vertinama, kaip pavyko organizuoti veiklą.
„Reformos privalumas – didesnė galimybė manipuliuoti žmogiškomis jėgomis, nukreipiant į reikalingesnes vietas, matyti vienomis akimis regionui būdingas problemas, kryptingai siekti viešosios tvarkos užtikrinimo, eismo saugumo, gyventojų saugumo, vieningos nuomonės formavimo tikslų. Minusų, kol nepradėjome dirbti, neįžvelgiame”, – sako Šiaulių ir Telšių apskričių policijos vadovas Ramūnas Sarapas.
Komunikacijos poskyrio vedėjas Artūras Šliavas