Darbai sode balandžio mėnesį

Balandį sodininkus užklumpa darbai. Ką ir kaip būtina atlikti nedelsiant, o ką geriau atidėti vėlesniam laikui.

Laukia medžių genėjimas

Balandžio pradžioje genimi vynmedžiai, nes genint vėliau iš žaizdų teka sultys.

Iki mėnesio pabaigos galima genėti obelis, kriaušes, slyvas. Obelis ir kriaušes reikia suspėti nugenėti iki išsiskleidžiant pumpurams. Kad vaisiai būtų stambūs ir sveiki, išpjaustykite aplūžusias, sausas šakas, išretinkite tankiai augančias. Per stipriai augančias obelų ir kriaušių veisles galima genėti ir vėliau, kai sprogs pumpurai, – mažiau išaugs vilkūglių.

Šiuo metu verčiau negenėti vyšnių ir trešnių, šį darbą atidėkite po derliaus nuėmimo – mažiau užsikrės ligomis.

Graikinius riešutmedžius geriau genėti prieš derlių, liepos pabaigoje, arba vėlai pavasarį, jiems jau visiškai sulapojus. Kasmet išpjaustomos sausos, persipynusios šakos, iš miegančiųjų pumpurų išaugę vertikalūs vilkūgliai.

Jei kovo pradžioje, prieš didesnį dienos ir nakties temperatūrų svyravimą, vaismedžių kamienų nespėjote nubaltinti, dabar baltinti per vėlu. Tai praktinės reikšmės nebeturėtų, tik estetinę.

Laikas sodinimui

Pavasarį galima sodinti visus vaismedžius ir vaiskrūmius. Balandį sodinkite kaulavaisinius vaismedžius, nes pasodinti rudenį jie nespėja prigyti, pasiruošti šalčiams ir žiemą gali nušalti.

Geriausia sodinti dvimečius sodinukus su tiesiu kamienu ir trimis į šalis išaugusiomis šakomis vainikui suformuoti. Šaknys turi būti gausios. Prieš sodinimą jas pamirkykite molio ir galvijų mėšlo tyrėje. Sodinukus sodinkite į iš anksto paruoštas duobes, pasodinę, žemę suspauskite koja. Jei dirva ir drėgna, būtinai gerai palaistykite, kad prie šaknų geriau priglustų žemė, pamulčiuokite durpėmis. Medelį pririškite prie dviejų kuolų. Pasodintų sodinukų šakų apimtį sumažinkite trečdaliu, tuomet jie geriau prigis ir augs.

Vietoj ligotų, nusenusių vaismedžių ir vaiskrūmių pasodinkite naujų atsparių veislių sodinukų. Nepatartina keletą metų iš eilės gydyti vėžiu sergančių obelaičių, verčiau jas išraukite ir sudeginkite, nes nuo vieno medelio liga gali išplisti ant kitų.

Metas skiepyti ir dauginti

Balandis – geriausias metas skiepyti ir perskiepyti kaulavaisinius vaismedžius. Jei vyšnios, slyvos, abrikosai žydi, bet nedera, priežasčių gali būti keletas: pirma – pašalo vaismedžių žiedai; antra – žiedus mažai lanko bitės; trečia – užpuolė kenkėjai, bet pagrindinė priežastis – prasta veislė. Išeitis viena – juos perskiepyti arba įskiepyti nors po vieną kitą šakelę kitos veislės, kuri tuo pačiu metu žydi.

Skiepytų persikų, abrikosų vaisiai visada geresnės kokybės, negu išaugintų iš sėklų.

Balandžio–gegužės mėnesiais perskiepykite sėklavaisinius vaismedžius. Pasėkite stratifikuotas sodo augalų sėklas. Dauginkite vaiskrūmius atlankomis: agrastus, serbentus, vynuoges, išretinkite avietes. Derėjusius stiebus pašalinkite. Nuo balandžio vidurio sodinkite braškių daigus.

Balandžio mėnesį papildomai patręškite visus vaismedžius, vaiskrūmius ir uogakrūmius.

Gamtai nubudus, pabunda ir sodo kenkėjai. Pasirūpinkime priemonėmis, padėsiančiomis kovoti su jais. 

Pagal spaudą

Asociatyvi nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts