Seminare apie išmaniąją žemdirbystę 


Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Šiaulių rajono atstovybė pradėjo veiklą pakvietusi rajono žemdirbius, miškų savininkus į seminarą apie išmaniąją žemdirbystę.

Padeda žemdirbiams

Šiaulių rajono savivaldybės salėje vykusį seminarą pradėjęs Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius, rajono Tarybos narys Alfredas Jonuška, pažymėjo, jog rengiant seminarą noras buvo supažindinti su inovacijomis, naujovėmis, išradimais, kuriais galima naudotis — naudoti tai, ką suteikia kosmoso palydovų galimybės.

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai pagal savo veiklos zoną išduoda Nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybes liudijančias pažymas ūkine – komercine veikla užsiimantiems fiziniams ir juridiniams asmenims, vadovaudamiesi tai nustatančiais Lietuvos Respublikos teisės aktais. Ūkininkai bei kitos įmonės, patyrę nuostolių dėl didelio kritulių kiekio ir negalintys vykdyti įsipareigojimų partneriams pagal pasirašytas sutartis, gali kreiptis į prekybos, pramonės ir amatų rūmus, kurie išduoda nenugalimos jėgos aplinkybes (force majeure) liudijančias pažymas. Šios pažymos gali būti sutarties šalių panaudotos kaip faktinis įrodymas dėl sutartinių įsipareigojimų vykdymo ar civilinės atsakomybės taikymo.

„Naudojamos kosmoso palydovų nuotraukos gali įrodyti, kad tikrai įvyko atsitikimas, prarastas derlius, nėra produkcijos ar panašiai. Tai aktualu ir miškininkams, ir statybininkams“, – kalbėjo Alfredas Jonuška.

Ateina naujos technologijos

Seminaro lektorius – gamtos mokslų daktaras, UAB „Geomatrix“ vadovas Gediminas Vaitkus pasakojo, kad jau keletą metų kuria kosmoso palydovų duomenų apdorojimo programas.

„Tai atėjo į Lietuvą prieš trejetą metų, atėjo mūsų iniciatyva, iš dalies Nacionalinės mokėjimo agentūros bei Nacionalinės žemės tarnybos. Šios įstaigos nuo pat pradžių turėjo aiškią viziją, kaip kosminiai duomenys galėtų būti naudingi Lietuvai, jos žmonėms“, – kalbėjo Gediminas Vaitkus.

Jo teigimu, Lietuva pradėjo naudoti kosminius duomenis žemės deklaracijų patikroms. Žemės ūkio ministerija siekia, kad duomenys būtų naudojami ne tik kontrolei, bet ir konsultacijoms.

Lektorius pažymėjo, jog tą didžiulį kosmoso duomenų kiekį patys analizuoja, o tai yra šimtai milijonų įrašų per visą Lietuvą, o tie duomenys gali būti sėkmingai panaudoti ir Lietuvos valstybės institucijų ir Lietuvos ūkininkų, kaip pagalba, kaip konsultacija, kaip perspėjimas, kaip draudimo užtikrinimo priemonė, kaip teisminių ginčų įrodymas. Čia Lietuva turi patirtį – ji vienintelė Europoje, kur teismai priima palydovų duomenis žemės ūkio teisiniuose ginčuose.

Jau šiandien tiek stambūs ūkiai, tiek ir smulkūs ūkiai gali naudotis šia informacija, tik reikia domėjimosi, savišvietos, kompiuterinio raštingumo, o paslaugų kainos nėra didelės. Jas jau teikia keltas įmonių Lietuvoje.

Susidomėjo ir draudikai, ir žemdirbiai

Seminare dalyvavęs rajono Tarybos narys Martynas Rusteika teigė, kad tie dalykai sudomino. Kadangi Šiaulių rajonas yra žemdirbystės kraštas, tai nuostolių vertinimas, plotų deklaravimas yra aktualu, tad į ateitį reikia žiūrėti, kalbėtis su Žemės ūkio ministerija, kad šie duomenys būtų vieši, kad pati ministerija, o ir savivaldybė prisidėtų savo lėšomis, kad šiuos duomenys galėtų naudoti mūsų rajono ūkininkai.

Šiaulių rajono Tarybos narys, UAB „Ginkūnų agrofirma“ vadovas Arūnas Grubliauskis pažymėjo, jog tai kas išgirsta— tai yra nauja.

„Palydovai pastoviai skenuoja mūsų žemės paviršių, mūsų sklypus, pasėlius. Suprantant tuos duomenis, tas nuotraukas galima daryti išvadas apie savo laukų pasėlių vegetaciją, ko trūksta augalui, kokioje brendimo fazėje jis yra. Aišku reikia mokėti tą informaciją analizuoti, bet šiandien žemdirbys yra informuotas, informacijos daug ir jis yra pajėgus naudoti tuos duomenis“, – kalbėjo Arūnas Grubliauskis ir pridūrė, jog čia yra ne tik ateitis, bet ir dabartis ir tai palengvina ūkininkavimą.

Zigmas RIPINSKIS

Total
0
Dalinasi
Related Posts