Nuo pirmadienio rajono mokyklose pamokos vyksta nuotoliniu būdu. Nors švietimo įstaigos pasiruošę tokiam mokymo procesui, tačiau problemų kilo dėl ryšio.
Sulaukia pagalbos
Kaip informavo Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė, Šiaulių rajono savivaldybės švietimo įstaigos informuotos dėl LR švietimo, mokslo ir sporto ministro 2020 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. V-372 „Dėl rekomendacijų dėl ugdymo proceso organizavimo nuotoliniu būdu patvirtinimo“ patvirtintų rekomendacijų taikymo. Įstaigoms rekomenduota pasirengti priemonių planus įgyvendinti nuotolinį mokymą bei taisykles, kaip bus organizuojamas ugdymo procesas. Švietimo įstaigose aptartos galimybės organizuoti mokymą nuotoliniu būdu, peržiūrėti įstaigose turimi informacinių komunikacinių priemonių resursai, įvyko mokytojų apklausos apie galimybes mokyti mokinius nuotoliniu būdu, susitarta dėl virtualios aplinkos pasirinkimo, pamokų trukmės, reikalavimų pamokų planams, rengiami pamokų tvarkaraščiai. Sprendžiami internetinio ryšio užtikrinimo visiems mokiniams klausimai.
Visos švietimo įstaigos pagal poreikį telefonu ir elektroniniu paštu nuolat konsultuojamos nuotolinio mokymo organizavimo klausimais aptariamos kylančios problemos. Pagrindinės problemos – informacinių komunikacinių priemonių trūkumas ir internetinio ryšio užtikrinimas mokiniams. Iš įstaigų surinkta informacija apie mokinių turimas informacinių technologijų priemones bei jų prisijungimo prie interneto galimybes.
Švietimo įstaigos dirba nuotoliniu būdu virtualioje erdvėje panaudojant elektroninius dienynus, įvairias informacines priemones, tai ir Google Classroom aplinkos, Moodle, Office 365 įrankiai, Facebook, Skype, Padlet, įvairios programėlės, pvz. ZOOM.
Dirbama pagal planus
Savivaldybės švietimo įstaigos pasirengė mokinių ugdymo nuotoliniu būdu planus, kuriuose nusimatė, kaip ir kada organizuos ugdymo procesą, kokia pamokos trukmė, koks pamokų skaičių per dieną, kaip bus fiksuojamas lankomumas, informuojami tėvai. Rengiant šiuos planus numatyta betarpiško kontakto su mokiniu(iais) trukmė, savarankiško mokinių darbo trukmė ir kiti aktualūs klausimai. Dalį užduočių mokiniai galės atlikti jiems patogiu laiku, o atsiskaitymą už atliktas užduotis mokyklos nusistatė savo tvarkose.
Pasak Švietimo ir sporto skyriaus specialistų, konsultuojama švietimo įstaigas planuojant įgyvendinti nuotolinį mokymą, numatant pamokų trukmę, teikiame patarimus sudarant pamokų tvarkaraščius, aptariame su įstaigų vadovais tėvų informavimo galimybes bei komunikuojame su švietimo įstaigomis visais jiems rūpimais klausimais. Švietimo ir sporto skyrius teikė informaciją Ekstremalių situacijų operacijų centrui dėl trūkstamų informacinių komunikacinių priemonių įsigijimo švietimo įstaigoms. Mokyklos iš savivaldybės biudžeto, mokymo ar įstaigos surenkamų lėšų įsigijo 55 planšetes ar nešiojamus kompiuterius, išnuomojo per 30 modemų užtikrinant interneto ryšį nuotoliniam mokymui(si). Vyksta aktyvus Švietimo ir sporto skyriaus specialistų bendradarbiavimas su Švietimo pagalbos tarnyba dėl specialiosios pagalbos mokiniams teikimo. Kartu su Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo paslaugų centro specialistais koordinuojamas nemokamo mokinių, gaunančių socialinę paramą, maitinimo organizavimas (paketai).
Mokymas Kuršėnuose
Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro mokinių tėveliai džiaugiasi sklandžiu mokyklos administracijos darbu. Mokiniams išdalintos 35 planšetės, knygos ir vadovėliai. Kiekvieną savaitę išdalinami maisto paketai. Tie tėveliai, kurie negali atsiimti maisto paketų, mokyklos geltonasis autobusiukas išvežioja po namus. Mokyklos direktorė Janina Banienė pažymėjo didelį visų mokytojų susitelkimą nuotoliniam darbui. Visiems mokyklos mokytojams susitvarkyti su informacinėmis technologijomis padeda Kauno technologijos universiteto projekte dalyvaujanti mokyklos anglų kalbos mokytoja ekspertė Staselė Riškienė.
Kuršėnų L. Ivinskio gimnazija, kaip ir visos kitos Savivaldybės švietimo įstaigos, taip pat pasiruošė nuotoliniam mokymui. Mokymosi užduotys, teorinė ir kita ugdymuisi reikalinga medžiaga ar informacija, konsultacijos teikiamos naudojant Office 365 aplinką, EDUKĄ klasę, e-dienyną, socialinius tinklus ir kt.
Kompiuterių priežiūros specialistas Tomas Tarasevičius konsultuoja mokytojus ir mokinius technologijų naudojimo klausimais el. paštu.
Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija organizuojanti mokymą nuotoliniu būdu, valdo šiuos technologinius išteklius ir priemones: elektroninį dienyną EDUKA; užduočių pateikimo, testavimo, e-vadovėlių aplinką EDUKA klasė; virtualią mokymo(si), bendravimo ir bendradarbiavimo, grįžtamojo ryšio organizavimo aplinką Office 365 ir kitą.
Problema – internetas
Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė pažymėjo, jog pirmos nuotolinio mokymo dienos parodė, kad mokyklos, lopšeliai-darželiai, neformaliojo švietimo ir Švietimo pagalbos įstaigos yra pasiruošusios nuotoliniam mokymui, tik nepakankamai sklandžiai veikia IKT produktai, internetinis ryšys, visas susidariusias problemas stengiamasi operatyviai išspręsti.
Zigmas RIPINSKIS
Zigmo RIPINSKIO nuotr.