PRANEŠIMAS SPAUDAI: Lietuvos PVM atotrūkio žemėlapiuose – ir Šiaulių apskrities savivaldybės, kuriose PVM atotrūkis nuo 10 iki beveik 50 procentų

2018 m. liepos 3 d., Šiauliai. Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliu – Šiaulių AVMI) informuoja, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) apskaičiavo ir VMI svetainėje paskelbė 2017 m. pridėtinės vertės mokesčio (toliau — PVM) atotrūkio rodiklius Lietuvoje. Rezultatai pateikiami žemėlapiuose, kuriuos peržiūrėti bei susipažinti su atotrūkio apskaičiavimo metodika galima čia. Į PVM atotrūkio analizės aprėptį pateko apie 90 tūkst. šalies įmonių su daugiau nei 850 tūkst. pateiktų PVM deklaracijų.

Nuo šiol gyventojai bei įmonių atstovai galės vizualiai matyti PVM atotrūkį – tiek pagal šalies savivaldybes, tiek ir pagal veiklos sektorius. Jį bus galima nuolat stebėti ir  šie duomenys bus kasmet atnaujinami.

Pagal pateiktuosius žemėlapius Šiaulių apskrityje PVM atotrūkis mažiausias (nuo 10 proc.) Akmenės rajono savivaldybėje ir didžiausias (iki beveik 50 proc.) Kelmės rajono savivaldybėje. Nuo visų PVM mokėtojų, pateikusių PVM deklaracijas, galimai rizikingų PVM mokėtojų Šiaulių apskrityje yra 12-14 proc. (mažiausia riba ties 8 proc., o didžiausia – ties 16 proc.). Daugiausiai tokių mokėtojų įžvelgiama esant Joniškio rajone (14-16 proc., o didžiausias PVM atotrūkis apskaičiuotas šiuose ekonominės veiklos sektoriuose: didmeninė ir mažmeninė prekyba, variklinių transporto priemonių ir motociklų remontas; žemės ūkis, miškininkystė ir žuvininkystė; elektros, dujų, garo tiekimas ir oro kondicionavimas) bei Pakruojo rajone (14-16 proc., o didžiausias PVM atotrūkis apskaičiuotas šiose ekonominės veiklos sektoriuose: transportas ir saugojimas; žemės ūkis, miškininkystė ir žuvininkystė; didmeninė ir mažmeninė prekyba, variklinių transporto priemonių ir motociklų remontas). Mažiausiai rizikingų PVM mokėtojų (8-10 proc.) yra Akmenės ir Kelmės rajonuose, nors pastarajame PVM atotrūkis – 40-49,99 proc. – Šiaulių apskrityje yra didžiausias.

„PVM atotrūkio skaičiavimas bei pristatymas visuomenei – tai viena iš Mokesčių inspekcijos veikloje taikomų PVM surinkimo gerinimo priemonių, skirta užtikrinti skaidrią ir sąžiningą verslo aplinką, ugdyti mokesčių mokėtojų sąmoningumą bei mažinti šešėlinę ekonomiką, – sako Šiaulių AVMI viršininkė Auksė Tutkutė, paaiškindama, kad Analizės, modeliavimo ir rizikos valdymo kompetencijų centras (i.MAMC) atliko šią PVM deklaracijų analizę ir sudarė mokesčių mokėtojų sąrašus. – Galimai rizikingi mokesčių mokėtojai, remiantis atotrūkio skaičiavimais, bus informuoti apie jų individualų PVM atotrūkį, lyginant su kitomis to paties sektoriaus įmonėmis. Tai leis verslo atstovams įvertinti gautą informaciją, savarankiškai tikslinti PVM deklaracijas bei sumokėti papildomą PVM į biudžetą.“

Numatyta, jog pirmieji prevencinių pranešimų sulauks per 700 statybų veiklą vykdančių šalies įmonių, iš jų – ir pusšimtis Šiaulių apskrities statybinių įmonių, o ateityje – ir mokesčių mokėtojai iš kitų verslo sektorių.

Per 2018 m. I ketvirtį po stebėsenos ir kontrolės veiksmų Šiaulių apskrities mokesčių mokėtojai papildomai deklaravo beveik pusę milijono eurų, o 2017 m. deklaruota daugiau nei pusantro milijono eurų PVM.

PVM atotrūkis – PVM prievolės dydis, kurio mokesčių mokėtojas galimai nedeklaravo siekdamas neapskaityti dalies pajamų ir išvengti dalies mokesčių. Pažymėtina, jog apskaičiuojant PVM atotrūkį, naudota „iš apačios į viršų“ (angl. Bottom-up)* metodika, kuria remiantis galima detalizuoti PVM atotrūkio susidarymo priežastis bei apskaičiuoti kiekvieno PVM mokėtojo individualų PVM atotrūkį. Atotrūkis skaičiuojamas remiantis pateiktais 2017 metų PVM deklaracijų duomenimis.

Šiaulių AVMI atkreipia dėmesį, kad visa naujausia ir aktualiausia informacija skelbiama VMI interneto svetainėje http://www.vmi.lt Gyventojai, turintys informacijos apie įvairius mokestinius pažeidimus bei kitus mokesčių vengimo atvejus gali pranešti VMI Pasitikėjimo telefonu 1882, užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“.

Total
0
Dalinasi
Related Posts