Poezijos šventėje pagerbtas Zigmo Gėlės premijos laureatas            

Naisiuose, poeto Zigmo Gėlės gimtinėje, įteikta Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus vardo premija už pirmąjį poezijos debiutą. 42-uoju premijos laureatu už pirmąją poezijos knygą „Apie reiškinius“ tapo Dovydas Grajauskas, Poetų parke Sereikiuose buvo pasodintas 42-asis parko medelis, o Naisių literatūros muziejuje liejosi „Poezijos pavasario“ posmai.

 

Įteikta Z. Gėlės premija

Į Naisių literatūros muziejų susirinko rašytojai, poetai, literatūrologai, premijos sumanytojai, steigėjai, rajono savivaldybės vadovai, kultūros, švietimo darbuotojai, poezijos mylėtojai iš Naisių, Meškuičių, Šiaulių rajono ir miesto.

D. Grajausko eilėraščius, sudėtus į pirmąją knygą, už kurią ir buvo skirta premija, apžvelgė Šiaulių rajono Zigmo Gėlės literatūros premijos skyrimo komisijos pirmininkė, Šiaulių universiteto docentė, daktarė Džiuljeta Maskuliūnienė.

Komisijos pirmininkės žodžiais, D. Grajausko knyga „Apie reiškinius“ išsiskiria originalumu, meniškumu, brandumu. Knygoje temų, patirčių ratas platus, jį praplečia folkloro, liaudies ir tarybinių dainų perkūrimai, ji – suderintas lengvas, neįpareigojantis kalbėjimas. Anot jos, knyga jaunatviška, eilėraščiai žaismingi ir rimti.„Knygoje autorius randa savų spalvų, kurios tinka tik autoriaus plunksnai“, – teigė D. Maskuliūnienė.

Komisijos pirmininkė D. Maskuliūnienė priminė, jog  D. Grajausko tėvas Gintaras Grajauskas taip pat yra gavęs Zigmo Gėlės premiją. Ji buvo įteikta 1994 metais už eilėraščių knygą „Tatuiruotė“.

Premijos laureatą pasveikinęs rajono meras Antanas Bezaras įteikė premiją, padėkos raštą ir pereinamąjį prizą, kuriame išgraviruotas ir naujojo laureato vardas. Zigmo Gėlės literatūros premijos skyrimo komisijos narė Laimutė Varkalienė užrišo vardinę juostą.

Sveikinimo žodžius tarė Seimo Pirmininko pirmosios pavaduotojos Rimos Baškienės padėjėja Judita Šakočiuvienė, Seimo narys, profesorius Arūnas Gumuliauskas, Meškuičių seniūnijos seniūnė Jolanta Baškienė, Naisių pagrindinės mokyklos ir Šiaulių miesto „Romuvos“ gimnazijos atstovai.

Muzikinius sveikinimus laureatui dovanojo Šiaulių Romuvos gimnazijos solistas Vaidas Duonėla ir bardas bei poetas Vaidas Lengvinas.

Po sveikinimų visi laukė 42-ojo laureato poezijos posmų. Jis, nuoširdžiai padėkojęs už įvertinimą, perskaitė kelis savo eilėraščius.

Kita renginio dalis tradiciškai nusikėlė į Sereikius (porą kilometrų už Naisių), kur kukliose kaimo kapinaitėse, šalia bažnytėlės, ilsisi šio krašto poetas Zigmas Gėlė. Poeto atminimas buvo pagerbtas uždegtomis žvakelėmis, ant kapo pamerkta gėlių.

Vėliau šventė, kaip ir kasmet, persikėlė į greta kapinaičių ošiantį „Poetų parką“, kur premijos laureatės poetės moterys sodina liepaites, vyrai – ąžuoliukus. Šių metų laureatas D. Grajauskas  pasodino savo ąžuoliuką. Prieš tai jis trumpam stabtelėjo ir nusifotografavo prie savo tėvo 1994 metais pasodinto ąžuolo.

„Ieškau savęs…“

42-asis Zigmo Gėlės premijos laureatas sakė, kad gyvenant su tokiu tėčiu išsivysto potraukis literatūrai.

„Pradėjau rašyti 12 metų. Pirmieji tekstai buvo gana banalūs, tačiau vėliau eilės pačios ėmė dėliotis. Negaliu pasakyti, kad būčiau galvojęs apie tai, kad eisiu tėčio pėdomis ir tapsiu poetu. Taip išėjo. Rašydamas niekada nemąstau, ar tekstas pateks į viešumą“, – sakė laureatas.

D. Grajauskas atviravo, kad vienos eilės iškart sugula popieriaus lape, o kitos guli stalčiuje jau apie šešerius metus ir vis nekyla ranka jas redaguoti.

„Gal man reikia atitrūkti nuo bandymo sekti tėčio pėdomis“, – mąstė laureatas, užsiminęs, kad Zigmo Gėlės premija jam reiškia įvertinimą.

Paklaustas, kiek laiko užtruko, kol parašė knygą, D. Grajauskas atsakė: „Dešimt metų“ ir pridūrė, jog knygoje yra nelygiaverčių tekstų – keletas jų parašyta, kai buvo 13-14 metų ir kurie joje atsidūrė, kai knyga buvo maketuojama.

Poetas užsiminė, jog poezijoje vis tebeieško savęs.

Sklandė poezijos paukštė 

Tarptautinio poezijos pavasario paukštė, jau 53-iąjį kartą skriedama per daugelį šalies miestų bei rajonų, tradiciškai nutūpė ir Naisiuose, poeto Zigmo Gėlės gimtinėje.

Į tarptautinį poezijos festivalį Naisių literatūros muziejuje susirinko rašytojai, poetai, poezijos mylėtojai ne tik iš Šiaulių rajono.

Savo eiles skaitė „Poezijos pavasaris 2018“ dalyviai – Arvydas Genys, Algimantas Lyva. Keletą Lietuvos poetų eilėraščių perskaitė skaitovas Paulius Šironas. Poezijos šventę paįvairino bardas V. Lengvinas.

Saulius JUŠKEVIČIUS

Total
0
Dalinasi
Related Posts