Pavasarinis rožių genėjimas

Pavasaris ateina kartu su svarbiausiu ritualu, kurį turime atlikti, jei norime džiaugtis prabangiomis rožėmis. Tai, pavasarinis rožių genėjimas. Visoms rožėms jis reikalingas, o prasidėjusi augalo vegetacija signalizuoja – jau beveik metas! Pašalas jau pilnai išėjęs, o pumpurai brinksta. Naktinių nedidelių šalnų nereikėtų baimintis – jos nekenkia nugenėtoms rožėms.

Genėti būtina

Rožių genėjimas atrodo sudėtingas ir painus, ypač mažiau patyrusiems rožininkams. Tačiau jis būtinas, norint, kad rožės augtų sveikos ir gražios, džiugintų ilgus metus žiedais. Nepatyrusį rožininką dažnai gąsdina įvairūs genėjimo terminai – stiprus, lengvas, formuojamasis genėjimas ir t.t. Jei dar paminėtume, kad skirtingų grupių rožes reikia skirtingai ir genėti, gali pasirodyti, kad viso to neįmanoma išmokti. O iš tiesų tik praktika – pati geriausia mokytoja. Genėdami savo rožes, jūs sužinosite jų poreikius. Stebėkite, kaip po jūsų genėjimo formuojasi krūmas, kaip jis žydi, ir suprasite, kaip elgtis kitais metais.

Svarbu geri įrankiai

Prieš pradėdami genėti, pasirūpinkime tam skirtais specialiais įrankiais. Įrankiai būtinai turi būti aštrūs ir švarūs, kad augalo šaką kirptų, o ne traiškytų. Plonoms rožių šakoms pakaks sekatoriaus, o storoms gali prireikti nedidelio pjūkliuko ar sodo žirklių, paprastai naudojamų storoms šakoms šalinti. Ieškodami įsigyti tokį įrankį, netaupykime. Tinkamai prižiūrimas jis tarnaus daugelį metų. Tuo tarpu pigesni sekatoriai gali neatlaikyti ir kelių metų, ypač jei auginame nemažai rožių.

Genėjimo eilės tvarka

Genėdami rožes pirmiausia gerai apžiūrime rožės krūmą, įvertiname rožės būseną, ir šakų amžių, pašaliname visas negyvas ar ligotas šakas, išgenime visas apšalusias šakeles iki sveiko žalio pumpuro, pašaliname kai kurias šakas, augančias į krūmo vidų, kad cirkuliuotų oras ir šakos gautų daugiau šviesos.

Toliau seka atnaujinantis krūmo genėjimas, iškerpant kai kurias senas šakas. Bet kaip žinoti, kurias ir kiek jų iškirpti?

Didžiajai daliai modernių rožių trejų-ketverių metų šaką jau galima laikyti sena. Dažnai daugelis gaili išgenėti žalias šakas, tačiau vėliau pastebi, kad žydėjimas darosi vis menkesnis.

Senos šakos daug storesnės, tamsesnės, ir kartais net nesivargina išleisti pavasarį naujų šakelių. Jos sunkiai maitina  aukščiau esančias šakas, nepakankamai jas aprūpina vandeniu, maistinėmis medžiagomis. Išsirenkame tokias 2 ar 3 šakas ir iškerpame kuo arčiau žemės, taip rožę paskatindami auginti naujas šakas.

Dažna rožė pavasarį nukenčia nuo degligės. Ant šakų atsiranda rudai raudonos dėmės, kurios didėja, taip apjuosdamos šaką. Tokias šakas būtina išgenėti iki sveikos vietos, ir nupurkšti fungicidu.

Kaip taisyklingai atlikti pjūvį?

Šaka kerpama nuožulniai, paliekant 0,5-1 cm virš akutės. Kerpant arčiau, galite netyčia pažeisti akutę. Nukirpus šaką turi matytis šviesi žalsva, gyvybinga mediena, be rudų dėmių.

Atminkite, kad arbatinės hibridinės rožės dažniausiai yra genimos stipriai, kad augintų kuo stambesnius žiedus, floribundinės rožes paprastai genimos stipriai arba vidutiniškai, todėl jos pražysta greičiau ir žydi nepertraukiamai viso sezono bėgyje, daugumai modernių krūminių rožių pakanka lengvo genėjimo, tačiau vertėtų kas kelis metus iškirpti kelias senas šakas, taip atnaujinant rožių krūmą.

Tad genėkite drąsiai, ir stebėkite, kaip po genėjimo formuojasi krūmas, kaip jis žydi ir sužinosite, kaip elgtis kitais metais.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts