Kiekvieną pavasarį, prasidėjus žemės ūkio darbams laukuose, žemės gelmės vis dar atiduoda skausmingą mūsų krašto praeitį menantį palikimą. Nuo balandžio 1-osios iki šios dienos Šiaulių apskrities policijos pareigūnai kasdien gauna vidutiniškai po vieną pranešimą apie laukuose, miškuose ir net miestuose randamus įvairiausius karo laikų sprogmenis. Daugiausia jų sulaukta iš Šiaulių miesto bei rajono (15) ir Raseinių rajono (16). Radviliškio rajono gyventojai pranešė apie 7 tokius radinius, Joniškio rajono gyventojai – apie tris, o Pakruojo rajone per minėtą laikotarpį informacijos apie rastus sprogmenis negauta.
Išminuotojai kviečiami neutralizuoti rastų artilerijos sviedinių, granatų, minų, aviacinių bombų. Jų randama visokių: ir nebepavojingų, ir dar tebeturinčių sprogstamuosius mechanizmus.
Balandžio 11 dieną Šiaulių r., Normančių kaime, moteris, dirbdama žemės darbus, laukuose rado granatą. Smalsumo vedama ji paėmė ją į rankas ir tik po to, susivokusi apie pavojų, ją numetė ir apie radinį pranešė policijai. Atvykę specialistai konstatavo, kad tai – antrojo pasaulinio karo rankinė granata F-1, kuri buvo neutralizuota, susprogdinant ją vietoje. Moters klaida – nereikėjo granatos imti į rankas ir jos mėtyti. Tiesiog įtartino daikto nelieskite, o apie jį praneškite specialiosioms tarnyboms.
Ir tokių klaidų, kaip ši, yra padaręs ne vienas Šiaulių apskrities policijos aptarnaujoamos teritorijos gyventojas.
Štai gegužės 10 d. Radviliškio r., Raudondvaryje, vaikštinėdami vaikinai šalia užtvankos, upelyje, pastebėjo dugne gulinčią dumblu apsinešusią kuprinę. Vienas jų susirado kartį ir radinį ištraukė iš upės. Vaikinų smalsumas galėjo baigtis nelaime. Iš jų kratomos kuprinės pažiro daiktai, panašūs į granatas ir šovinus. Atvykę specialistai patvirtino, kad tai –penkios karo laikų granatos.
Gegužės 2 d. Raseinių rajono, Lužų kaimo, gyventojas laukuose prisirinko akmenų ir, parsinešęs juos namo, pradėjo valyti. Vienas akmuo labiau panėšėjo į sprogmenį, o ne į akmenį. Ir tikrai. Tai buvo 75 mm artilerijos sviedinys, kurį išminuotojai sunaikino vietoje, nes gabenti jo nebesiryžo. O vyras drįso sprogmenį parsigabenti net į savo namus.
Džiugu, kad dauguma žmonių visgi linkę būti atsargūs ir prie rastų įtartinų daiktų nesiliečia. Balandžio 9 d. tame pačiame Raseinių rajone, Šiluvos seniūnijoje, laukuose dirbę žmonės rado daiktą, panašų į sprogmenį – 30-40 cm ilgio, su sparniukais. Jo nelietė, paliko gulėti prie medžio ir apie įtartiną daiktą pranešė pareigūnams .Atvykę išminuotojai nustatė, kad tai – 81mm minosvaidžio mina, kurią sunaikinti buvo būtina vietoje, nes kėlė pavojų.
Pagirtinas ir Joniškio r., Vytaučių k., gyventojų elgesys, kurie balandžio 10 dieną, sėdami laukuose, rado pailgos formos sprogmenį su detonatorimi. Jie apie radinį iš karto pranešė bendruoju pagalbos centro telefonu ir jo nelietė. Iškviesti specialistai konstatavo, jog tai – 76 mm artilerijos sviedinys, kuris dėl keliamo pavojaus buvo sunaikintas vietoje
Kartais žmogus nugyvena pusę amžiaus ir tik tada sužino, kad visą laiką gyveno prie tiksinčių bombų. Štai balandžio 8 d. policijos pareigūnai sulaukė pranešimo, kad Šiaulių rajone, apie 400 metrų nuo gyvenamojo namo, vyras, ardamas dirvą, išvertė net 10 surūdijusių minų. Lietuvos kariuomenės išminuotojai konstatavo, kad tai ne minos , o antrojo pasaulinio karo aviacinės bombos AO-2,5 ir AO-8. Jos buvo išvežtos ir sunaikintos Šiaulių r. esančiame Vinkšnėnų karjere.
Šiauliuose, Kregždutės sodų 3-ojoje bendrijoje, darbuodamasi moteris už savo sklypo tvoros rado granatą, kurią išminuotojai sunaikino taip pat Vinkšnėnų karjere. Jau ne pirmus metus čia sodininkyste užsiimanti moteris net neįtarė, kad žemėje guli jai ir aplinkiniams pavojingas daiktas.
O štai Radviliškio r. eančiame Sulinkių durpyne dirbantiems darbininkams per mėnesį net du kartus teko stoti į akistatą su karo praeitimi – kasdami jie aptiko aviacinių bombų.
Visais atvejais rastų sprogmenų pavojingumo lygį gali nustatyti tik kompetetingas specialistas. Tad tokių radinių nereikėtų čiupinėti, tyrinėti ar ardyti, nes tai – tiksintis pavojus, galintis bet kurią sekundę jus sužaloti ar net sunaikinti. Jūsų vienintelė misija – paskambinti Bendrojo pagalbos centro telefonu 112.
Ir nesugalvokite sprogmens gabenti kur nors patys. Kaip prieš dešimtmetį pasielgė trys šiauliečiai. Zoknių oro uosto esančios šaudyklos teritorijoje rastą granatą vienas jų įsidėjo į kišenę ir važinėjo po miestą bendrojo naudojimo transportu. Tik vakare, sugrįžę į namus, vaikinai susiprotėjo sprogmenį nešti į policiją. Iš kišenės ištraukta ir ant stalo padėta granata policijos pareigūnus apstulbino. Toks neatsargumas kėlė pavojų ne tik patiems vaikinams, bet ir aplinkiniams.
Atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė