Neišgydoma liga, kuria serga keturi procentai lietuvių   

Praėjusį sekmadienį paminėta Pasaulinė žvynelinės diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į būtinybę gydyti šią ligą ir paskatinti į gydytojus kreiptis tuos, kurie kenčia nuo šios ligos tyliai.

Kodėl svarbu kalbėti apie žvynelinę?

Pasaulyje sergančiųjų žvyneline skaičiuojama apie 125 milijonai, su šia liga ar jos simptomais per gyvenimą tenka susidurti kas penktam žmogui. Lietuvoje yra apie 120 000 sergančiųjų žvyneline.

Pasaulyje stebima auganti autoimuninių susirgimų tendencija. Žvynelinė irgi yra autoimuninė liga, tad vis dar nėra žinomos tikslios jos priežastys. Ši liga trečdaliui pacientų pažeidžia sąnarius ir gerokai sutrikdo žmogaus gyvenimo kokybę. Bene didžiausia problema, kad sergantieji šia liga susiduria su labai dideliu visuomenės priešiškumu, nepriėmimu, stigma.

Tyrimai rodo, kad žvynelinė daro milžinišką įtaką žmonių gyvenimo kokybei. Keli tyrimai parodė, kad labiausiai kenčia moterys, jeigu liga apima kaklo, dekoltė sritį ar plaštakas. PSO naujausi tyrimų rezultatai atskleidžia, kad 48 procentai pacientų teigia, jog žvynelinė daro įtaką jų karjerai, mokslams, santykiams su draugais. Kas antram sergančiajam kyla sunkumų renkantis rūbus, reikia dažniau maudytis vonioje. Trečdalis kenčia dėl miego sutrikimų, liga trukdo mokslams ir darbui, nukenčia lytinis gyvenimas ir socialiniai santykiai. Žvynelinė gali tęstis nuo vaikystės iki pat senatvės, daugeliui ji virsta nenusimetama našta ir byloja apie prarastas galimybes.

Kas yra žvynelinė?

Sveikos odos ląstelės atsinaujina kas 28-30 dienų. Sergant žvyneline – kelis kartus greičiau, kas 3-6 dienas. Todėl pažeistuose plotuose susidaro ląstelių sankaupos – žvynelinei būdingi sidabrinės spalvos žvynai.

Ligos eiga skirstoma į lengvą, vidutinę ir sunkią. Liga yra lėtinė, jai būdingi paūmėjimai ir atoslūgiai. Žvynelinės paūmėjimus, vadinamus atkryčius, nulemia stresas, infekcijos, įtampa, nemiga. Daugelis pacientų patiria nuolatinę baimę ir stresą, kad juos gali netikėtai išberti, o gyvenimas tokioje vidinėje įtampoje gali tik paskatinti ligos paūmėjimą.

Žvynelinė visiems sergantiesiems pasireiškia labai individualiai: vieniems pažeidžia tik nedidelį odos plotą, kitiems gi gausių išbėrimų atakos seka viena po kitos, pacientas beveik nuolat būna išbertas.

Kaip gydoma ši liga?

Psoriazė nėra užkrečiama liga.

Dažniausiai ji diagnozuojama išsiaiškinus, ar yra sergančiųjų tarp artimų giminaičių, apžiūrėjęs odos, nagų pakitimus. Esant abejonių, liga galutinai patvirtinama atlikus odos biopsiją – paimtą pažeistos odos gabalėlį ištyrus mikroskopu.

Deja, bet liga neišgydoma, tai lėtinis susirgimas, turintis tam tikrą banguotą eigą, kai kuriais laikotarpiais ji gali „atsitraukti“, o po to vėl „sugrįžti“. Liga dažniausiai paūmėja šaltuoju metu laiku, o vasarą, kai odą veikia ultravioletiniai spinduliai, jos būklė pagerėja.

Žvynelinė gydoma įvairiais būdais, kurie kiekvienam sergančiajam parenkami ir skiriami individualiai. Nėra vieno gydymo metodo, tinkančio visiems.

Sergantiems šia liga, Šiaulių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro sveikatos specialistai pataria vengti ją provokuojančių faktorių: alkoholio, rūkymo, streso, emocinės įtampos, odos perdžiovinimo.

Sergantysis turi suprasti, kad odos negalima nei kasyti, nei trinti, nes tai skatina naujų bėrimų atsiradimą.

Skaistė GRIGYTĖ
Asociatyvi nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau
Orai    Rugsėjo 14-20 dienomis orai bus permainingi. Dažnai mus lankys lietūs, tačiau po vėsaus savaitgalio kitą savaitę…