Kuršėniškiai pastebėjo, jog virš miesto seniūnijos pastato kabanti Lietuvos valstybinė vėliava naktimis būna neapšviesta, nors to reikalauja ir Vyriausybės patvirtinti įstatymai. Kas tai – nepagarba Lietuvos Trispalvei ar lėšų taupymas?
Neapšviesta vėliava
Į redakciją paskambinę kuršėniškiai teiravosi, kodėl miesto centre, virš seniūnijos pastato, iškelta Lietuvos valstybinė vėliava neapšviesta.
„Ne kartą teko lankytis užsienio valstybėse. Pastebėjau, kad šalies vėliavos, iškeltos virš ar prie administracinių pastatų, yra apšviestos. Galima būtų sakyti, kad jie turtingiau gyvena, tačiau mes dažnai siekiame pabrėžti savo patriotizmą, o vėliavą pamirštame. Kaip gražu būtų sutemus praeinant pro pastatą pamatyti apšviestą vėliavą. Tai ne tik papuoštų ir patį pastatą bei miestą, bet būtų ir pagarbos ženklas savo šalies vėliavai“, – sakė telefonu paskambinęs vyriškis.
Vasario 16-osios išvakarėse vakare renginyje J. Basanavičiaus gatvėje dalyvavusi kuršėniškė Marija sakė, jog miesto centre gražiai atrodė sustatytos užsienio šalių, mūsų valstybės regionų vėliavos, kurios buvo apšviestos gatvės žibintų ar uždegtų laužų.
„Jūs pažiūrėkit į seniūnijos pastatą. Mūsų šalies vėliava iškelta virš administracinio pastato, tačiau tamsoje jos beveik nematyti. Paleista kažkokia bėganti iliuminacija, tačiau ji vėliavos neapšviečia. Kas tai – nepagarba savo Tėvynei ar vėliavai? Nejaugi seniūnijai nerūpi, kaip atrodo vėliava virš pastato? Šiandien šalies šimtmečio jubiliejaus išvakarės, o vėliavų miesto centrinėje aikštėje nematyti. Ar miesto seniūnija tingi, ar neturi galimybių?“, – klausė ponia Marija.
Pasak jos, valdininkai galėtų bent jau parodyti pagarbą savo šalies simboliui.
„Juk ne skudurą pakabino, o vėliavą. Tačiau pagarbos jokios“, – tvirtino ji.
Pasigesta apšvietimo
„Kuršėnų krašto žinios“ pasiteiravo šventėje apsilankiusios kuršėniškės, Seimo pirmininko pirmosios pavaduotojos Rimos Baškienės, ko ji pasigendanti šiuo metu virš seniūnijos pastato.
„Iliuminacijos yra, vėliava yra, tačiau ji neapšviesta. Iš tikrųjų apšviesta vėliava papuoštų miestą. Tai būtų ir pagarbos jai ženklas“, – sakė ji.
Baškienė vėliau pridūrė, jog ji pasigedusi ir vėliavų miesto centrinėje aikštėje.
„Kodėl tokį šventišką vakarą apie tai nebuvo pagalvota? Juk dalyvavom tokioje gražioje akcijoje, iš degančių žvakelių išdėliojom Lietuvos valstybės kontūrus, o vėliavos tikrai būtų papuošusios akciją. Bent jau mūsų Trispalvė“, – aiškino Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja.
Ieškoma sprendimų
„Kuršėnų krašto žinios“ apie vėliavos virš seniūnijos pastato apšvietimą pasiteiravo Kuršėnų miesto seniūno pavaduotojos Giedrės Karkalienės.
Pasak jos, po švenčių pradėta galvoti apie vėliavos apšvietimą.
„ Pagal „Lietuvos Respublikos valstybinės vėliavos protokolą“, prie, virš ar ant pastato nuolat iškelta vėliava tamsiu paros metu turi būti apšviesta. Kadangi vėliava virš pastato iškelta pastoviai, todėl ji bus apšviesta. Seniūnas su komunalininkais jau apžiūrėjo vėliavą ir dabar sprendžiama, ar vėliavą apšviesti nuo stogo, ar nuo gatvės apšvietimo stulpo“, – sakė G. Karkalienė.
Pavaduotojos žodžiais, po Vasario 16-osios švenčių Lietuvos valstybinė ir istorinė vėliavos paliktos kabėti ir Lauryno Ivinskio aikštėje. Ten jos turėtų kabėti bent jau iki Kovo 11-osios.
„Kiekvieną rytą vis baiminuosi, ar vėliavos dar tebekaba. Nes jų nuleidimo ir pakėlimo mechanizmas nėra pritaikytas pastoviam vėliavos iškėlimui. Nėra įrengtas ir vėliavų apšvietimas“, – sakė pavaduotoja.
Pavaduotoja prasitarė, jog svarstomi įvairūs vėliavų apšvietimo būdai. Tačiau gali tekti įrengti ir specialiai vėliavai skirtą atskirą apšvietimą, nes keisti projektuose numatytus apšvietimus neleidžiama.
Pasigedo Trispalvės
„Kuršėnų krašto žinios“ jau rašė, kad Sausio 13-ąją, minint Laisvės gynėjų dieną, miesto seniūnija Lauryno Ivinskio aikštėje aikštėje neiškėlė Lietuvos valstybinės vėliavos. Už seniūniją šį darbą atliko Centro seniūnaitijos seniūnaitis Zenonas Gestautas.
„Kai po rekonstrukcijos buvo atidaryta L. Ivinskio aikštė, kaip Centro seniūnijos seniūnaitis kelis kartus kreipiausi į miesto seniūną su pasiūlymu, kad šalia paminklo pirmojo lietuviško kalendoriaus leidėjui plevėsuotų Kuršėnų miesto, Lietuvos Respublikos valstybinė bei Europos Sąjungos vėliavos. Tai atkreiptų ir pravažiuojančių per miestą žmonių dėmesį. Tačiau reakcijos jokios nesulaukiau“, – sakė tuomet seniūnaitis.
Spalio devintąją kuršėniškis į seniūniją kreipėsi su raštišku prašymu ir beveik po mėnesio gavo Kuršėnų miesto seniūno Vytauto Gedmonto atsakymą. Kuršėniškis iš seniūnijos atsakymo taip ir liko nesupratęs, gali ar negali valstybinė vėliava aikštėje plevėsuoti pastoviai, kaip tai daroma užsienio šalyse, kur valstybinė vėliava iškeliama net namų kiemuose, ar bent valstybinių švenčių bei atmintinų dienų proga.
Vėliavą iškėlė savo iniciatyva
„Sausio 13-ąją, prieš devynias, praėjau pro aikštę, tačiau iškeltos vėliavos taip ir neišvydau. Po pusvalandžio dar kartą praėjau, tačiau trispalvė taip ir neplevėsavo. Šalia aikštės sutikau bestoviniuojančius komunalininkus ir paklausiau, ar ne vėliavų atvyko kelti. Tačiau išgirdau neigiamą atsakymą. Tuomet nuėjau į parduotuvę, nupirkau Lietuvos valstybinę vėliavą ir pats ją iškėliau“, – apie savo iniciatyvą pasakojo Centro seniūnijos seniūnaitis.
Pasak Z. Gestauto, problema jau senai būtų išspręsta, jeigu būtų buvęs duotas nurodymas „Kuršėnų komunalinio ūkio“ darbuotojams bent jau valstybinių švenčių ar atmintinų dienų metu iškelti Lietuvos valstybinę vėliavą.
Ar vėliavos bus saugios?
Po šio kuršėniškio akibrokšto rajono meras Antanas Bezaras buvo žadėjęs, kad vėliavos aikštėje plazdės nuolat. Tačiau ar jos bus apsaugotos nuo vandalų?
Redakcijos turima informacija, aikštėje esančios vaizdo kameros veikia netinkamai, o gal ir visai neveikia.
Šios informacijos Kuršėnų miesto seniūnijoje nei patvirtino, nei paneigė.
Saulius JUŠKEVIČIUS