Laisvę žadėjusių „dovana“ Tautai – kalėjimo retorika ir įremtas ginklas

Valdantieji net neišdrįsta paprašyti pagalbos, kaip išlipti iš nelegalių migrantų krizės, kurią patys išsuko iki tokio lygio, kada žmonės priversti eiti ginti savo namų. Todėl labai džiaugiuosi Prezidento iniciatyva susodinti poziciją su opozicija už vieno stalo ir rasti efektyvius, o ne gilinančius problemą, sprendimus. Taip pat sutinku su Prezidentu, kad šiandien Lietuvoje skelbti neparastąją padėtį nėra pagrindo.

Tai būtų priemonė, kuri su visomis komendanto valandomis ir prievartos prieš taikius piliečius galimybėmis mūsų šalį nustumtų į tą patį lygį, kur dabar yra Baltarusija ar Rusija. Apie tai viešai komentuoja daug konstitucinės teisės specialistų, sunerimę savivaldybių merai. Valdantieji net neslepia, kad nepaprastąja padėtimi pasinaudotų ir siekdami nutildyti mūsų piliečių protestus. Jeigu tikrai reikalingas kariuomenės pasitelkimas – turime tam ieškoti kitų teisėtų būdų, kurie ribotų ne mūsų žmonių teises, o būtų tiesiogiai nukreipti prieš nelegalią migraciją.

Plika akimi matosi, kodėl žmonės niršta ir protestuoja. Balsavę už laisvę, gavo kalėjimo retoriką ir drausmės, tik kaip į smilkinį įremto ginklo, suvokimą. Kokiame TikTok burbule reikia gyventi, kad tokios krizės akivaizdoje ir toliau savo žmonėse neieškotum sąjungininkų bei naudotum tą pačią plokštelę, kuri atrodo užstrigusi amžiams – „tie, kas prieš konservatorių sprendimus, yra Lietuvos priešai“. Tikriausiai taip reikėtų suprasti A. Bilotaitės kaltinimus, esą nelegalių migrantų apgyvendinimui kaimynystėje prieštarauja ir protestuoja tik valstybei priešiškos jėgos?

Tad  Prezidentūroje kalbėsiu apie tai, kad valdžia neturi teisės migrantų antplūdžio versti visų Lietuvos piliečių problema. Siūlysiu dar kartą išgirsti savivaldybes, išsiaiškinti, kuo kiekviena iš jų gali prisidėti sprendžiant nelegalių migrantų apgyvendinimo klausimus. Siūlysiu sukurti Prezidentūros koordinuojamą nelegalios migracijos klausimų sprendimui skirtą patariamąją tarybą, kurioje būtų pasitelkti ir krizių valdymo ekspertai.

Raginsiu nebijoti naudotis kitų valstybių patirtimi, kartu su Lietuvos ir ES migracijos klausimais dirbančiais pareigūnais sudaryti algoritmus ir schemas, kurie aiškiai nurodys, kaip ir kur bus apgyvendinami migrantai, kokiu atstumu nuo gyvenviečių, kaip bus užtikrinamas netoliese gyvenančių žmonių saugumas. Kviesiu pasitelkti mediaciją ir profesionalius mediatorius ieškant valdžios bei vietos žmonių sutarimo ir kompromiso dėl nelegalių migrantų apgyvendinimo. Tik sutarę visi laimėsime ir turėsime santaiką mūsų bendruomenėse.

Taip pat raginsiu nustoti Lietuvos žmones vadinti priešais, juo labiau Lietuvos priešais. Džiaugiuosi, jog VSD vakar nedviprasmiškai atsakė VRM ministrei konservatorei Agnei Bilotaitei, kad protestuose prieš neteisėtų migrantų įkurdinimą nefiksuojama antivalstybinių grupių veiklos. Tai signalas valantiesiems, kad jų matymas yra gerokai iškreiptas. Jei ministrė pati vyktų į vietą ir susitiktų su žmonėmis, ji pamatytų, kad tai beginkliai žmonės, kurie gina savo namus, savo artimus, savo vaikus ir senelius. Su jais nesikalbama ir tai jiems kelia baimes. Gąsdinanti retorika ir veiksmai naudojant riaušių malšinimo priemones yra neteisingi. Tai nemobilizuoja žmonių padėti valdžiai.

Kviesiu Prezidentą kreiptis į ES bei jai nepriklausančias mūsų sąjungininkes valstybes pagalbos siekiant sustabdyti Baltarusijos žingsnius, kurie ne tik lemia situaciją Lietuvoje, bet ir turės pasekmes visai Europai.

Ramūnas Karbauskis

Total
0
Dalinasi
Related Posts