Sąvartynai dygsta kaip grybai po lietaus

Pavasarį, kaip žolė po lietaus, šalia Kuršėnų ėmė dygti sąvartynai. Panašu, kad šiukšlintojų negąsdina ir nemažos baudos, nes įvairios atliekos pilamos tiesiog prie įspėjamojo skydo.

Sąvartynų daugėja

Į redakciją paskambinęs Kuršėnų gyventojas pasakojo, kad senasis kelias į Gilvyčius virsta sąvartynu.

„Dažnai tenka važiuoti senuoju Gilvyčių keliu į Šilelių kaimą, todėl pakelėje suverstus šiukšlių kalnus tenka matyti ne kartą. Netoli karjerų, jau žvyrkelyje atsirado sąvartynas, kurio niekas negali panaikinti. Tas pats buvo ir pernai, tas pats ir šiemet. Pernai čia buvo suverstos padangos, įvairios buitinės ir statybinės atliekos. Prieš metus seniūnija išvalė statybines ir buitines atliekas, padangas. Paliko tik maišus su senais lapais ir skydą su užrašu, kad draudžiama pilti šiukšles. Tačiau skydas negelbsti. Pamatę, kad mėtosi maišai su lapais, kuršėniškiai greitai rado šalia vietos ir statybinėms medžiagoms. Akivaizdu, kad seniūnijai nuolaidžiaujant ir nesiimant jokių priemonių teršėjams nustatyti, greitai aplink Kuršėnus neliks švarios vietos“, – piktinosi telefonu paskambinęs vyriškis.

Pasak dar vieno skambinusiojo, nelegalių sąvartynų pilna aplink Kuršėnus.

„Kur žiūri seniūnija? Nejaugi sunku seniūnijos darbuotojams dažniau pravažiuoti keliais, kurių pakelės paverčiamos sąvartynais ir paieškoti įrodymų kieno šiukšlės? O dabar pastatė ženklą apie draudimą pilti šiukšles (pernai ant jo dar buvo ir nurodyta baudos suma – redakcijos pastaba) ir tuo viskas baigėsi“, – aiškino kuršėniškis.

Pasak vyriškio, seniūnijai trūksta noro apsivalyti nuo atliekų, nes keletas sąvartynų netoli Šilelių stovėjo beveik metus. Ne kartą buvo skambinta seniūnijai, tačiau reaguota tik po skambučio rajono valdžiai.

Šiukšlintojai nerimsta

Vaizdas, kurį išvydome apsilankę nurodytoje vietoje, nuteikė gana nemaloniai. Tai privertė pagalvoti apie kuršėniškių elgesio normas.

Kelio posūkyje, prie žaliuojančių krūmų, primesta įvairių statybinių atliekų, senas klozetas, keturi-penki juodi maišai pilni šiukšlių, keletas krūvų sugrėbtų lapų, keli maišai kažkokio statybinio mišinio. Visa tai vainikuoja dar pernai seniūnijos pastatyta lentelė su užrašu „Šiukšles ir buitines atliekas pilti draudžiama!“ .

Ši vieta tampa jau pastoviu sąvartynu, nes atliekas išverčiančių miestiečių negąsdina net triženklės baudos.

Gyventojų nuomonė

Kol šių eilučių autorius fotografavo nelegalų sąvartyną, stabtelėjo pro šalį važiuojantys dviratininkai. Paėmę „ant drąsos“ vyrai pasirodė labai kalbūs.

„Kuršėnų krašto žinioms“ jie pasakojo, jog per išeigines dažnai važinėja pas netoliese gyvenančius tėvus, todėl visą kelią ir sąvartynus žino gerai.

„Pažiūrėkit į šias šiukšles. Kai kurios čia jau guli nuo praėjusių metų pavasario ar vasaros. Štai šitie maišai su lapais jau baigia sutrūnyti. Tai matyti ir pagal augusią žolę, nes ji apaugusi aplink supiltas atliekas. O ir patys dažnai važiuodami matome kai kuriuos maišus čia gulint jau apie metus. Pernai čia, o ir miškelyje prie pat Kuršėnų, buvo priversta padangų. Kai jūs parašėt – sutvarkė. Dabar bus vėl tas pats. Teršėjai tai vietiniai. Iš svetur niekas neveš ir nepils atliekų iš savo kiemo nežinomoj teritorijoj. Tikėkit, jeigu seniūnija norėtų, greitai nustatytų šiukšlintojus“, – porino vyriškiai.

Jų žodžiais, pakeles kelių, kuriais pravažiuoja rajono valdžia, seniūnija sutvarko, o į atokius keliukus net nosies nekiša.

„Jei pavažiuotumėt šiuo keliu toliau, rastumėt dar ne vieną tokį sąvartyną“, – tikino vyrai.

Žadėjo sutvarkyti

Kuršėnų kaimiškosios seniūnijos seniūnė Edita Mileikienė tvirtino, kad nuvažiuos ir pasidomės,

kam priklauso teritorija apie senojo kelio į Gilvyčius. Anksčiau pakelėje suverstų šiukšlių seniūnijos

darbuotojai nebuvo pastebėję.

„Jeigu tai ne valdiška teritorija, bandysime surasti savininką ir iš jo pareikalauti, kad sutvarkytų savo valdas. O jei teritorija valdiška – tvarkysime mes. Šiemet vien nuo Šilėnų pusėje esančių kaimų surinkome apie aštuonias tonas šiukšlių, suverstų į nelegalius sąvartynus. Buvome pagavę keletą šiukšlintojų, tačiau žodinių įrodymų, kad matėme, neužteko. Aplinkosaugininkai ir policija pageidavo nuotraukų ar vaizdo įrašų. Mūsų seniūnijos padėtis nėra dėkinga. Esame žiedinė seniūnija, todėl vos spėjame rinkti šiukšles, kurias dažniausiai miestiečiai veža ir pila miškuose ar nuošaliose pakelėse“, – aiškino seniūnė.

Pasak jos, visai neseniai seniūnija sutvarkė aikštelę pakeliui į žydų masinių žudynių vietą, nes į aikštelę gyventojai buvo pradėję vežti medžių šakas.

Seniūnė teigia, jog teršėjų nemažėja, o pamatyti vaizdai tuo verčia neabejoti.

  Saulius JUŠKEVIČIUS

Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts