Kiekviename automobilyje yra naudojamos įvairios elektros sistemos, kurių tikrai negalėtų aprūpinti vien tik akumuliatorius. Todėl automobiliuose yra sumontuoti generatoriai, kurie mechaninę sukimo momento energiją paverčia elektros energija.
Generatorius privalo veikti nepriekaištingai, nes valdymo blokams, davikliams, siurbliams ir kitoms elektroninėms dalims reikalingas pastovus energijos tiekimas. Ar žinote, kaip reikia patikrinti generatorių ir nustatyti, ar jis veikia tinkamai?
Netinkamai veikiančio generatoriaus simptomai
Pirmas dalykas, kurį turėtumėte pastebėti sugedus generatoriui, yra prietaisų skydelyje užsidegusi raudona akumuliatoriaus lemputė arba įspėjimas borto kompiuteryje. Jeigu problema yra rimta, tai galite pastebėti tokius simptomus, kaip:
- Silpnas apšvietimas
- Lėtai arba blogai veikianti elektronika
- Sumažėjusi variklio galia
- Variklis gęsta ir sunkiai užsiveda
- Svylančios gumos kvapas
Pastebėję šiuos ženklus nebenaudokite automobilio ir kreipkitės pagalbos į specialistus. Moderniuose automobiliuose elektra reikalinga tiek akceleratoriaus, tiek kuro sistemos valdymui, todėl automobilį teks nuvežti arba nutempti iki artimiausio autoserviso.
Kaip patikrinti generatorių?
Pirminę generatoriaus patikrą gali atlikti ir pats vairuotojas – tam reikia tik multimetro arba voltmetro. Užveskite variklį, pasirinkite multimetro 20V nustatymą ir prijunkite raudoną laidą prie teigiamo, o juodą prie neigiamo akumuliatoriaus terminalų. Jeigu generatorius veikia tinkamai, tai įtampa turėtų svyruoti tarp 13V ir 14,5V. Tiek didesnė, tiek mažesnė įtampa yra kenksminga automobiliui ir akumuliatoriui, todėl generatorių remontas neturėtų būti atidėliojamas.
Tai gali būti ir generatoriaus diržo kaltė
Įprastai automobiliuose yra pagrindinis ir generatoriaus diržai. Generatoriaus diržas dažniausiai suka ir vairo stiprintuvą, kondicionieriaus kompresorių ir t.t. Dėl susidėvėjusio įtempėjo diržas gali tiesiog praslysti. Tokiu atveju turėtų girdėtis nemalonus cypimas, kartais jaučiasi degintos gumos kvapas.
Neignoruokite generatoriaus siunčiamų signalų, nes vieną gražią dieną automobilio nebeužvesite ir netgi galite sugadinti tam tikras elektros sistemas.