Kaip prisirašoma kitoje gydymo įstaigoje

Kone visi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu yra prisirašę kurioje nors pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje ir ten turi pasirinktą ar priskirtą šeimos gydytoją, neatsižvelgiant į tai, kaip dažnai kreipiasi ir ar kreipiasi. Kartais žmonės nė nepamena, kaip kada nors prisirašė gydymo įstaigoje, ir prireikus ją pakeisti jiems kyla klausimų, kaip tai padaryti, ar dėl to reikia kreiptis į abi – esamą ir naują – polikliniką, medicinos centrą, kliniką.

Kaip pakeisti kompensuojamąsias šeimos medicinos paslaugas teikiančią gydymo įstaigą, dažnai rūpi jaunuoliams, išvykstantiems studijuoti į kitą Lietuvos miestą, kitiems gyventojams, keičiantiems gyvenamąją vietą. Nepriklausomai nuo aplinkybių, apdraustieji gali nevaržomi bet kuriame mieste pasirinkti ir prisirašyti jiems priimtinoje viešojoje ar privačioje gydymo įstaigoje, dėl šeimos medicinos paslaugų turinčioje sutartį su ligonių kasa. Tiesa, būti prisirašius ir naudotis Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokamomis šeimos gydytojo komandos paslaugomis vienu metu galima tik vienoje įstaigoje. Dėl paslaugų prieinamumo patariama rinktis įstaigą arčiau gyvenamosios vietos.

Keičiant polikliniką, medicinos centrą ar kliniką, kurioje žmogus prisirašęs ir turi šeimos gydytoją, nereikia apie tai informuoti esamos gydymo įstaigos ir pačiam rūpintis ligos istorijos perdavimu. Tereikia vieno – pasirinktai naujajai gydymo įstaigai pateikti prašymą leisti joje gydytis. Šį prašymą pateikęs pacientas iškart įrašomas į naujos gydymo įstaigos pacientų sąrašą, o iš ankstesnės automatiškai išregistruojamas. Ankstesnė gydymo įstaiga pasirinktajai pati per 3 darbo dienas turi perduoti paciento sveikatos istoriją.

Prašymą galima pateikti įvairiais būdais: su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu atvykus į pasirinktą gydymo įstaigą, su tapatybės dokumento kopija atsiunčiant paštu ar gydymo įstaigos nurodytu elektroniniu paštu (prašymą pasirašius elektroniniu kvalifikuotu parašu) arba prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų portale epaslaugos.lt. Kai kurios gydymo įstaigos taip pat suteikia galimybę šį prašymą pateikti jų elektroninėse sistemose. Už nepilnamečius vaikus prašymą pateikia tėvai ar globėjai.

Žmonės dažnai nežino, kad prisirašydami poliklinikoje renkasi ir tai, kur prireikus jiems būtų teikiamos pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos paslaugos. Jie gali pasirinkti gauti šias paslaugas savo poliklinikoje, tačiau ne visos turi psichikos sveikatos centrą. Tokiu atveju poliklinika pasiūlo kitą įstaigą, su kuria yra sudariusi sutartį dėl psichikos sveikatos paslaugų teikimo.

Be abejo, galima rinktis ir bet kurį kitą su ligonių kasa sutartį turintį psichikos sveikatos centrą, tačiau tik gyvenamojoje savivaldybėje. Jeigu toje savivaldybėje tokių įstaigų nėra, galima rinktis iš kaimyninių savivaldybių psichikos sveikatos centrų savo teritorinės ligonių kasos teritorijoje. Be to, žmonės turi teisę nesutikti prisirašyti jokiame psichikos sveikatos centre – tai irgi nurodoma minėtame prašyme. Psichikos sveikatos centrą galima pakeisti taip pat kaip polikliniką – pateikiant prašymą ten, kur norima gydytis.

Apdraustieji prireikus gali paprastai pasikeisti ir savo šeimos gydytoją. Naujai pasirinktoje gydymo įstaigoje konkretus šeimos gydytojas nurodomas pildant prašymą dėl prisirašymo, toje pačioje gydymo įstaigoje (kai ji nėra keičiama) – pateikiant prašymą leisti gydytis pas kitą šeimos gydytoją.

Keičiantis polikliniką pacientas moka 0,29 euro už dokumentų tvarkymą, tačiau jei poliklinika ar psichikos sveikatos centras keičiamas anksčiau nei per 6 mėn. nuo prisiregistravimo, mokestis yra 2,90 euro. Bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų moksleiviai bei aukštesniųjų ir aukštųjų mokyklų dieninių skyrių studentai, keisdami gydymo įstaigą anksčiau nei po pusmečio, šio didesnio mokesčio nemoka, kol mokosi ir kai grįžta baigę mokslus. Šeimos gydytojo keitimas neapmokestinamas.

Gydymo įstaiga ar šeimos gydytojas gali būti keičiami ir ne pacientų pageidavimu. Pavyzdžiui, šeimos gydytojui nutraukus ar ilgam sustabdžius darbą, pasikeitus jo darbo krūviui arba gydymo įstaigą reorganizuojant, uždarant, keičiant jos veiklos adresą ir pan. Apie šiuos pokyčius gydymo įstaigos turi informuoti jose prirašytus pacientus ne vėliau nei prieš mėnesį. Tokiose situacijose pacientai taip pat gali patys pasirinkti kitą gydymo įstaigą ar šeimos gydytoją, o nepasirinkus jie perrašomi naujam šeimos gydytojui įstaigos nuožiūra.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Pradeda pulti erkės

Specialistai įspėja, kad atšilus orui po žiemos jau bunda erkės, kurios platina pavojingas ligas. Lietuvoje sergamumas erkių platinamomis…