Kada ir kaip persodinti kambarinius augalus?

Kambariniai augalai ne tik džiugina šaltuoju metų laiku, kai už lango tik pliki medžiai, bet tai – namų puošmena. Jei norime, kad jie džiugintų ne vienerius metus – reikia sudaryti atitinkamas sąlygas – persodinimas viena iš jų.

Kada persodinti?

Įprastai augalus rekomenduojama persodinti pavasarį – kovo ar balandžio mėn., tačiau rūgščiamėgius – vasarą, svogūninius – pasibaigus ramybės periodui, o sukulentus – žiemos pradžioje. Jeigu augalas perkeliamas neliečiant šaknų, t.y. tik „permetamas“ į didesnį vazoną, persodinti galima bet kuriuo metu.

Kokius augalus persodinti?

Jaunus rekomenduojama persodinti kasmet, o senesnius – kas 2–3 metus.

Persodinimas

Dieną prieš persodinant augalą reikėtų gausiai palaistyti, kad šaknys gautų pakankamai vandens. Antras etapas – parinkti tinkamą vazoną – jis turėtų būti 2–3 cm (augalas labai didelis, tai reiktų ir iki 10 cm) skersmens didesnis nei prieš tai buvęs. Jei persodinti bus naudojamas senas vazonas, jį reikėtų švariai išplauti karštu vandeniu su soda arba pelenais. Į vazono dugną rekomenduojama pripilti 2–3 cm degto molio granulių, tam kad nutekėtų nereikalingas vanduo. Augalui labai svarbu tinkama auginimo terpė, t.y. žemės mišinys, kuriame jis augs, todėl rekomenduojama naudoti jau specialistų paruoštus mišinius, pavyzdžiui, persodinant orchidėjas naudoti orchidėjoms skirtus mišinius, azalijas – rūgščiamėgiams augalams, kaktusus – sukulentams. Į mišinius rekomenduojama papildomai įmaišyti išbrinkintų drėgmę palaikančių granulių (įgėrio) (norma 5 g/1 l substrato (grunto)). Granulės sugers vandens perteklių ir taps drėgmės rezervu laiku nepalaisčius augalo. Šiuo žemės mišiniu pripildomas vazonas tiek, kad augalas būtų tinkamame aukštyje. Augalas išimamas iš senos augimo vietos – viena ranka tarp praskėstų pirštų suimamas augalo stiebas, o kita ranka vazono dugnas, apverčiama. Rekomenduojama apžiūrėti augalo šaknis, pažeistas pradėjusias pūti šaknies dalis, aštriu peiliu reiktų nupjauti iki sveiko (balto) šaknų skerspjūvio. Apipjausčius mėsingas šaknis, būtina jas šiek tiek apdžiovinti ir apvolioti medžio anglies milteliais. Augalą į naująjį vazoną statyti taip, kad jo stiebas būtų pačiame vazono centre, o šaknies kaklelis paviršiuje. Pasodinus apspausti taip, kad neliktų tuštumų. Persodintą augalą reiktų gausiai palaistyti šiltu vandeniu (išskyrus palmes ir kaktusus, kurie tris dienas visai nelaistomi).

Priežiūra

Persodintą augalą, po dviejų, keturių  savaičių – kol įsišaknija, rekomenduojama laikyti šviesioje, bet nuo tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjo  apsaugotoje vietoje. Kai žemė pradžiūsta – palaistyti.

Specialistai pataria

Naujai įsigytus augalus, būtina persodinti iškarto, nes jie pramoniniu būdu auginami durpinėse terpėse, kuri nėra tinkama ilgai augti.

Be to, didesniems suaugusiems augalams, kuriuos sudėtinga persodinti, norint palengvinti augimo sąlygas, rekomenduojama tik pakeisti viršutinį žemės sluoksnį (apie 5 cm).

Pagal spaudą

Asociatyvi nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts