Nesvarbu, ar jūs stambus ūkininkas, ar tik daržininkas mėgėjas – kolorado vabalai nesirenka ir graužia pasodintų bulvių lapus. Didelis vabalų kiekis gali smarkiai paveikti derlių. Laimei yra keletas būdų, kaip sumažinti ar netgi neutralizuoti jų daromą žalą.
Padėti gali gamta
Gamta gali jums padėti orais, nes šie kenkėjai pradeda maitintis temperatūrai perkopus 12 laipsnių, o pasiekus 25-27 laipsnius, tai daro itin noriai ir gausiai. Kuo ilgiau nusistovi šilti orai, tuo ilgiau kolorado vabalas maitinasi ir, natūralu, tuo daugiau žalos padaro. Lietingi ir vėsūs orai nėra palankūs šių vabalų lervoms.
Natūralūs būdai
Siūloma pasidaryti vandens ir acto tirpalą ir apipurkšti bulvių lapus. Acto turėtų būti kur kas mažiau nei vandens, tačiau to užtenka ir dažniausiai kvapas išgąsdina vabalus. Kai kurie netgi miršta nuo šios koncentracijos.
Tarp vagų galite priberti rupios druskos. Žinoma, jeigu jūsų daržas yra didelis, tokiu atveju reikės didelio kiekio druskos, tad gali pasirodyti kiek per brangu. Tačiau tai efektyvi priemonė tiek nuo kolorado vabalų, tiek nuo piktžolių.
Pavirkite kiaulpienių ir pomidorų lapus. Gautą tirpalą taip pat purkškite ant bulvių. Lapuose esantys insekticidai nemalonūs bet kokiems vabalams. Kolorado – ne išimtis.
Efektyviausias ekologiškas būdas – naikinti kolorado vabalų lervas
Jei nenorite absoliučiai jokių preparatų, galite mėginti atsikratyti jų patikimu ir išmėgintu metodu – mechaniškai surinkti. Rinkti reikėtų ne tik suaugėlius vabalus, bet ir jų kiaušinėlius, lervas. Jei radote jų ant lapų, galite netgi tiesiog lapą pašalinti – taip nerizikuosite, kad būsite palikę kiaušinėlių. Sodininkai mėgėjai pataria surinktus vabalus tiesiog įmesti į kibirą su muiluoti vandeniu, po to, po kiek laiko atsikratyti kaip visų atliekų.
Pageidaujantys apsaugoti bulves nuo šio kenkėjo be chemikalų, turi nuolat juos rinkti, traiškyti kiaušinėlius. Ekologiniuose ūkiuose naudojami specialūs kaupikai, prie kurių pritaisyti šepetėliai, kurie nubraukia vabalus ir lervas į specialiai įtaisytas rinktuves, iš kurių juos surenka ir paprasčiausiai sudegina.
Efektyvūs – cheminiai ir biologiniai preparatai
Insekticidai yra efektyviausias metodas, geriausiai paveikiantis besivystančias iki 8 mm ūgio lervas. Suaugusios lervos, kaip ir vabalai, insekticidams yra mažiau jautrūs. Teigiama, kad efektyviausia insekticidus kaitalioti, nes kolorado vabalai gali ilgainiui prie jų prisitaikyti. Vis dėlto tokia išeitis sodininkui mėgėjui gali pasirodyti nepriimtina – juk bulves namuose auginame dažniausiai kaip tik tam, kad išvengtumėme parduodamose bulvėse esančios ,,chemijos”. Ieškantys kompromiso, gali rinktis biologinius preparatus. Jie pritaikomi panašiai kaip insekticidai, skirtumas tik tas, kad veikliosios medžiagos žmogui nepavojingos, tačiau pakankamai efektyvios ne tik prieš kolorado vabalus, bet ir prieš kitus kenkėjus – lapgraužius.
Svarbiausia nuolatos prižiūrėti bulves. Tai garantija, kad nesusidursite su rimtomis problemomis. Šias daržoves mėgsta ne tik koloradai, tačiau ir kiti vabalai, kurie po truputį grauždami lapelius trukdo tinkamai vystytis vaisiui.
Pagal spaudą