Rajono ugdymo įstaigose – mitybos pokyčiai   

Prasidėjus naujiems mokslo metams, ko gero, didžiausias moksleivių, tėvų ir net žiniasklaidos dėmesys atiteko ne naujiems mokslo iššūkiams ir net ne naujai pedagogų darbo apmokėjimo tvarkai, bet naujai įsigaliojusiems maitinimo ugdymo įstaigose reikalavimams. Pasidomėjome kaip į pokyčius reaguoja rajono moksleiviai, jų tėveliai ir ugdymo įstaigų vadovai.

 

Pokyčiai nenustebino

Pakalbinta Raudėnų mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Zita Bezarienė teigė, kad pokyčius maitinimo srityje tiek mokiniai, tiek visa bendruomenė pasitiko ir priėmė labai ramiai.

„Mes tam ruošėmės jau nuo praėjusių metų. Spalio mėnesį įvyko susitikimas su vaikų maitinimo pokyčių Lietuvoje iniciatore Raminta Bogušienė, kuri pristatė sveiko maisto naudą, paskatino ir paragino visus maitintis sveikai. Nuo pavasario po truputį žengėme sveikesnės mitybos link. Daug kalbėjome su mokiniais ir jų tėvais“,– teigė Z. Bezarienė.

Ji patikino, kad maistas iš esmės nepasikeitė, neliko tik riebių padažų, mažiau dedama druskos, tačiau, direktorės teigimu, maistas skanus ir vaikai jį noriai valgo.

,,Maistas pas mus nėra vietoje gaminamas, o atvežamas iš Pavenčių. Anksčiau negaudavome sriubos. Dabar atveža ir sriubą. Pati nuėjau ir pažiūrėjau. Skani rūgštynių sriubytė – vaikai tikrai noriai ją valgė“, – džiaugėsi mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė.

Ji taip pat pripažino, kad didžiausias iššūkis tenka maisto dalintojai, kuri turi susitvarkyti su daugiau talpų, nes maistas patiekiamas įvairesnis, tačiau direktorė išlieka optimistiška ir tikina, kad prie visko priprantama. Taip pat Z. Bezarienė patikino, kad glaudžiai bendradarbiauja su ugdytinių tėveliais. ,,Informuosime, padarysime atmintines, priminsime pakartotinai, ką rekomenduojama vaikučiams įdėti į priešpiečių dėžutes, o kas nepageidaujama, tačiau, žinoma, nepulsim ir neatiminėsim, tikėsimės iš tėvelių geranoriškumo“, – teigė direktorė.

Maistas skanus ir net įdomus

Apie maisto pokyčius pasiteiravus Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos pavaduotojos ugdymui Romos Albrikienės, sužinota, kad šios ugdymo įstaigos valgykloje didelių pokyčių taip pat nepastebėta. R. Albrikienė prisipažino, kad kol buvo šilti orai, kaip ir anksčiau, taip ir dabar, dalis mokinių per pertraukas pabirdavo už gimnazijos ribų.

„Dar per anksti kalbėti apie tai, kaip mokiniai vertina maisto naujoves. Tik pirmos mokslo metų dienos. Vėliau žadame atlikti apklausą, tuomet ir paaiškės. Tačiau iš esmės nieko  apklausa ir nepakeis, nes maitinimą organizuojanti įstaiga privalo laikytis reikalavimų“, – teigė pavaduotoja ugdymui.

R. Albrikienė išsakė ir savo asmeninę nuomonę: „Valgyklos mokykloje valgo ne tik mokiniai, bet ir administracijos darbuotojai, pedagogai. Galiu pasakyti, kad ne tik aš, bet ir dauguma mokytojų džiaugiasi naujovėmis. Džiaugiamės, kad maistas ne tik sveikesnis, bet ir įdomesnis. Su malonumu ragaujame, skanaujame sėklose apvoliotus kepsnelius, keptus be riebalų, avinžirnius ir daug kitų įdomių patiekalų“, – teigė pavaduotoja ugdymui.

Tėvų nuomonės skiriasi

Pakalbinti rajono švietimo įstaigas lankančių vaikų tėveliai išsakė skirtingas nuomones. Vieni džiaugiasi sveikos mitybos populiarinimu, o kiti nemano, kad sveikesnis maistas ugdymo įstaigose padarys lemiamą įtaką vaikų sveikoje gyvensenoje ir suformuos sveikos mitybos įpročius.

Kalbinta šeštokės mama teigė, kad dukra mokykloje nevalgė niekada, nes valgyklos maistas jai nepatinka.

„Kadangi gyvename netoli mokyklos, dukra po pamokų netrunka grįžti ir pietauja namuose. Namuose visada yra pagaminto maisto, tereikia grįžus pasišildyti. Todėl nauja tvarka mums nėra aktuali“, – teigė moteris.

Pirmoką sūnų į mokyklą palydėjusi Justina sako, kad mokytoja informavo apie tai, ką mokiniai gali atsinešti į mokyklą priešpiečiams, o ko nerekomenduojama.

„Visada stengėmės maitintis sveikai, rinktis kokybiškus maisto produktus, todėl stengsiuosi laikytis rekomendacijų ir mokykloje“, – sakė Justina.

Gatvėje pakalbinta su penktoku einanti mama išsakė dar kitokią nuomonę.

„Idėją palaikau. Tačiau tuo pačiu manau, kad vaikai turi viską išmėginti ir viską išragauti, o juk uždraustas vaisius visada saldžiausias. Nuolat kartoju, kad nesveika ,,čipsai“, nesveika Coca-cola, bet negaliu garantuoti, kad grįždamas namo iš mokyklos neužsuks į parduotuvę jų įsigyti. Nepulsiu pamačius buteliuką gazuoto limonado iš vaiko atimti. Turi paragauti. Mokau, kad pietus mokykloje reikia šiltus valgyti ir namuose gaminu, daug daržovių naudojam, kaimiškai gyvenam, patys jų užsiauginam. Kalbėti kalbu, bet ką jis daro kai mama nemato – nežinau“, – teigė kalbinta mama.

Mokiniams maistas (ne)skanus

Mokiniai, pagal naujus reikalavimus gaminamą ir sveikesnį maistą taip pat vertina nevienareikšmiškai. Vieni mokiniai teigė, kad valgykloje tiekiamas maistas niekada nebuvo skanus ir jie dažniausiai joje nevalgydavę ir anksčiau. Kalbinti vyresnių klasių mokiniai sakėsi atsinešantys užkandžių iš namų arba per pertraukas skubantys į artimiausius prekybos centrus, kioskelius, kuriuose nusiperka norimo maisto. Paklausti ką perka ir kuo užkandžiauja, mokiniai prisipažino, kad dažniausiai renkasi ne pačius sveikiausius produktus. Mėgstamiausi mokinių užkandžiai yra saldžios bandelės, traškučiai, įvairūs sumuštiniai. Tačiau sakėsi, mėgstantys ir vaisius. Iš namų dažnai į mokyklą atsineša bananą ar obuolį.

Kiti vyresniųjų klasių mokiniai teigė, kad valgykloje valgo dažnai, tačiau renkasi patinkančius patiekalus. Vienas mokinys teigė nevalgantis burokėlių, todėl visada renkasi patiekalus be jų, arba tiesiog paprašo aptarnaujančio personalo, kad į lėkštę burokėlių mišrainės net nedėtų. ,,Kam išmesti, jei jų tikrai nevalgau. Geriau išvis neimti“, – sakė mokinys. Paklaustas apie didinamas daržovių porcijas jis teigė, kad visas kitas daržoves, išskyrus burokėlius, valgo, todėl ir didesnės daržovių porcijos negąsdina. ,,Valgau viską, viskas skanu, išskyrus burokėlius. Pavyzdžiui vakar valgykloje valgiau virtus varškėčius. Juos dažniausiai valgau mokykloje, nes yra sotūs ir kainuoja nedaug. Tai galiu pasakyti, kad skonis šiek tiek pasikeitęs nuo praėjusių metų, nes druskos mažiau. Bet nieko, manau priprasiu“, – sakė septintokas.

Taigi, daug kalbų visoje šalyje sukėlę mitybos ugdymo įstaigose pokyčiai, atrodo, Šiaulių rajone nėra labai skausmingi. Visada buvo, tikriausiai ir bus nepatenkintų ir besiskundžiančių, tačiau dauguma kalbintų kaip susitarę tikino, kad pokyčiai yra gerai ir prie jų netruksime priprasti.

Lina STEPONKIENĖ

Total
0
Dalinasi
Related Posts