Gėlės, kurios žydės bet kuriame gėlyne

Visi svajojame apie gėlyną, kuris žaliuoja, žydi ir kvepia, nekeldamas didelių rūpesčių. Jei nežinote, kokie augalai tinka mūsų klimatui ir kokius gali užauginti net ir pradedantieji gėlininkai, rinkitės vieną ar kelis toliau išvardytus augalus, kurie nenuvils ir savo žiedais papuoš bet kokį gėlyną ar sodą.

Lelijos  

Saulėtoje vietoje pasodintos lelijos žydės bet kokiame sode ar gėlyne, joms ir priklauso augti kiekviename gėlyne, nes elegantiški jų žiedai ir svaiginantis aromatas yra vasaros atributas. Nepamirškite, kad jei lelijos svogūnėlis pasodintas tik šiemet, gėlė pražys tik kitą vasarą, bet vis tiek geriau pasisodinti vėliau, negu niekad. Viena iš gudrybių auginant lelijas – svogūnėlį reikia pasodinti pavėsingoje vietoje, bet paaugusį augalą reikia perkelti į saulėtą vietą. Tokios sąlygos lelijoms palankiausios. Taip pat svarbu neprisodinti jų per daug – vienoje vietoje sodinkite ne daugiau dešimties svogūnėlių, derindami juos su kitomis gėlėmis, pavyzdžiui, flioksais ar astilbėmis.

Pietinė barškė  

Šis daugiametis augalas su tvarkingai išdėstytais mėlynai violetiniais žiedais žydi kone visą vasarą – liepą, rugpjūtį ir rugsėjį, todėl jį vertėtų rinktis tiems, kurie nori, kad gėlynas ilgą laiką atrodytų puošnus. Šis augalas geriausiai auga saulėtoje ar pusiau saulėtoje vietoje, skurdžioje ar vidutiniškai derlingoje, neutralioje ar vidutiniškai drėgnoje dirvoje. Reikėtų turėti omenyje, kad barškės visų pirma suformuoja gilią pagrindinę šaknį, o vėliau ima labai greit augti.

Astilbės    

Subtilius nėrinius primenančios astilbės, kurios pražysta vasaros viduryje, gali papuošti kiekvieną gėlyną. Pasirodo, šios gėlės vienoje vietoje gali augti net dešimt metų. Šioms gėlėms labiausiai tinka gerai patręštas ir drėgnas dirvožemis, jos geriausiai auga nuo pietinės saulės apsaugotoje vietoje.

Astilbės būna įvairiausių spalvų, tad gali būti pritaikytos kiekvienam skoniui, be to, šios gėlės harmoningai dera su kitomis gėlėmis, pavyzdžiui, lelijomis. Mūsų klimato sąlygomis auginamos atsparios astilbės, kurioms nekenkia šalnos, bet vis vien nederėtų šių gėlių sodinti vėjo pagairėje, turėkite tai omenyje. Kadangi astilbės formuoja sumedėjusius šakniastiebius, prieš jas sodinant, iš dirvos reikėtų pašalinti piktžoles, nes po to jų nebus įmanoma atsikratyti.

Flioksai    

Ryškiaspalviai flioksų žiedai turi paaiškinimą: išvertus iš graikų kalbos Phlox reiškia „liepsna“. Šilti vasaros vakarai neįsivaizduojami be puošnių žiedų kekių, linguojančių vėjelyje ant ilgų kotų, ir gerai matomų net iš kaimynų sodo. Nors daugumai flioksai asocijuojasi su kažkuo labai paprastu, jų yra labai daug įvairių rūšių, be to, jie nereikalauja ypatingos priežiūros. Liepsnojančias žiedų kekes flioksai užaugins net ir tuo atveju, jei neturėsime laiko ar sąlygų jais tinkamai pasirūpinti.

Kad flioksai užaugtų vešlūs ir sveiki, ypatingų reikalavimų nėra – svarbiausia užtikrinti drėgmę, bet ne per didelę. Karštomis vasaros dienomis reikėtų nepamiršti flioksų palaistyti, mulčio sluoksnis ant augalo šaknų padės išlaikyti reikalingą drėgmę. Taip pat šie augalai mėgsta, kai juos tręšia kompostu ir kai išpurenama dirva, ypač senesni augalai. Dauguma flioksų rūšių gerai auga saulėtoje ar iš dalies ūksmingoje vietoje, bet derėtų nepamiršti, kad ryškiaspalviai žiedai tiesioginiuose saulės spinduliuose išblunka, todėl geriau šias gėles sodinti vietoje, kur mažiau saulės.

Plukės    

Nors plukės ir trapios, vis vien yra labai tinkamos sodui, nes nėra reiklios, jas lengva prižiūrėti, be to, jų žiedai labai gražūs. Gražiausiai plukės atrodo pasodintos grupėmis, o prieš jas vertėtų pasodinti žemaūgių augalų, kurie pridengs plukes ir padės joms peržiemoti. Šių gėlių privalumas ne tik tai, kad jos gražios, bet ir tai, kad gali augti ir saulėtoje, ir pusiau saulėtoje vietoje, taip pat ir vejoje. Įspūdingą vaizdą sukursite, plukes pasodinę tarp kitų žemesnių gėlių. Be to, plukių spalvų gama yra labai plati, galima vienoje vietoje pasodinti kelių spalvų plukių – atrodys puošniai ir nenuobodžiai.

Petunijos   

Ne veltui kone kiekviename sode ar gėlyne yra petunijų – jos ilgai žydi, niekad neatsibosta, nes jų puošnių žiedų žavesiui niekas negali atsispirti. Be to, petunijas galima auginti ne tik balkono ar terasos vazonuose, bet ir gėlių lysvėse. Pastarajam tikslui reikėtų rinktis žemaūges arba stačias petunijų rūšis, o kabančias petunijas labiausiai tinka auginti balkone pakabinamuose vazonuose. Petunijos žydi labai įvairiais žiedais – pilnaviduriais, žvaigždės formos, didesniais ar mažesniais, skirtingų spalvų. Petunijų privalumas – ilgas žydėjimas, trunkantis nuo gegužės iki pat spalio.

Petunijoms reikia parinkti saulėtą vietą, bet jei jos išstypusios, pakrypusios į vieną pusę, tą dalį galima drąsiai nupjauti. Reguliariai tręšiamos, jos po poros savaičių jos suvešės, suformuos apvalią formą ir vėl ims žydėti. Senus ir nužydėjusius žiedus reikėtų reguliariai nuskinti, kad vazonas atrodytų gražiai, o augalui būtų lengviau auginti naujus žiedus.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts