Gautos lėšos paspartins numatytus kelių tvarkymo darbus

Susisiekimo ministerija savivaldybėms išdalino 150 milijonų eurų Lietuvos kelių infrastruktūros gerinimui.

Kiek prašė, tiek gavo

Šiaulių rajono savivaldybei skirta 977 tūkstančiai eurų. Būtent tiek mūsų rajono savivaldybė ir prašė.

Iš šios sumos 477 tūkstančiai eurų bus skirta paprastajam kelių ar gatvių remontui. Dar pusė milijono bus panaudota sugumo priemonėms keliuose.

Rajono savivaldybė nė euro neprašė nei žvyrkelių asfaltavimui, nei lankytinų vietų keliams, nei keliams į naujai kuriamas darbo vietas.

Mūsų rajono savivaldybė bene vienintelė Šiaulių apskrityje, kuri gavo visą prašomą sumą.

Kelmės rajono savivaldybė prašė 1 milijono 338,4 tūkstančio eurų, o gavo 1 milijoną 138,4 tūkstančio.Pakruojo rajono savivaldybei vietoj prašytų1 milijono 228,8 tūkstančio eurų skirta 899,6 tūkstančio. Akmenės rajono savivaldybė prašė3 milijonų 650,3 tūkstančio eurų, o gavo 2 milijonus 223 tūkstančius. Joniškio rajonui skirta 1 milijonas 722 tūkstančiai, vietoj prašytų 1 milijono 787,5 tūkstančio eurų. Radviliškio rajonas prašė 2 milijonų 72,6 tūkstančio eurų, tačiau gavo tik 849,1 tūkstančio eurų. Kaimyninėje apskrityje esantis Telšių rajonas prašė 3 milijonų 540,2 tūkstančio eurų, o tegavo tik beveik trečdalį prašytos sumos – 1 milijoną 218,2 tūkstančio eurų.   

Bus tvarkomos gatvės

Rajono savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karklelis sakė, jog papildomai gauti 977 tūkstančiai eurų bus panaudoti Kuršėnų miesto Daugėlių gatvės šaligatvio ir Jaunystės gatvės Vijoliuose suvarkymui. Už juos taip pat bus rekonstruojamos gatvės Bubiuose, Meškių kaime, Meškuičiuose, Eimučiuose.

Pasak direktoriaus, jau pradėti Kęstučio gatvės Kuršėnuose rekonstrukcijos darbai. Jiems finansavimas gautas iš Regionų plėtros programos.

„Planuojami Vyturio, Uosių, Žalgirio, Laukų, Alytaus gatvių Kuršėnuose tvarkymo darbai. Gatves mes tvarkome ne tik iš Susisiekimo ministerijos ar Automobilių kelių direkciojos skirtų lėšų, bet ir iš įvairių fondų, Europos Sąjungos lėšų“, – sakė G. Karklelis.

Jo žodžiais, metų gale tikimasi dar gauti lėšų kelių ir gatvių tvarkymui.

Rimtai su ironija

Kuršėnų miesto seniūnijos Gedimino seniūnaitijos seniūnaitis Darius Simonavičius savo socialinėje paskyroje paviešinęs informaciją apie ministerijos skirstomas kelių infrastruktūros gerinimo lėšas rašė, kad  labai gaila, jog mūsų Šiaulių rajono savivaldybė įsivaizduoja, jog mūsų rajono keliai puikūs, žvyrkelių nebeturim ir ko čia vargintis, gi vasara.

„Pasistengė ir paprašė lėšų kelių gerinimui (0,977 milijono, tai yra 0,86 procento nuo visos Lietuvai skirtos sumos)… Lėšų galima buvo prašyti: paprastam kelių remontui, žvyrkelių asfaltavimui, kelių saugumo priemonėms, lankytinoms vietovėms. Taigi mūsų savivaldybė kelių remontui paprašė (0,477 milijono eurų), kelių saugumo priemonėms (0,5 milijono eurų) ir tiek. Kadangi pas mus rajone žvyrkelių nėra, tai nėra ko ir prašyti jų remontui“, – ironizavo seniūnaitis.

Gyvenimas dulkėse

Dargaičių kaimo žmonės, išgirdę, jog galimai bus asfaltuojamas kelias per jų kaimą, džiaugėsi, kad pagaliau sulauks geresnių laikų, nes gyvenimas dulkėse jau nusibodo.

Gruzdžių seniūnė Nijolė Bagdonavičienė pernai yra sakiusi, kad seniūnijoje yra bent trys kaimai, kuriuose gyvena nemažai žmonių, o kelias per gyvenvietes – žvyruotas.

Dargaičiuose gyvena apie pusšimtis žmonių, tačiau žvyrkeliais važiuoja ne tik jie. Vasaromis aplinkinių kaimų gyventojai vyksta prie Dargaičių tvenkinio. Dargaičiuose taip pat įsikūręs ir ūkininko Raimondo Neverdausko zoologijos sodas, kuriame lankosi šeimos iš visos Lietuvos. „Vasarą savaitgaliais atvažiuoja nuo 500 iki 1 000 žmonių. Jei 500, tai skaičiuokime: 130 mašinų į vieną ir į kitą pusę. Dulkės nenusėda“, – dar praėjusiais metais sakė kaimo gyventojai.

Jiems pritarė ir seniūnė N. Bagdonavičienė: „Gaunu daug priekaištų, skundų iš gyventojų, kad kelias yra blogas. Kad važiuojančių yra nemažai. Šiais laikais, patys suprantat, – sunkioji technika, traktoriai ūkininkų. Mes stengiamės apsisaugoti, gyventojų prašymu ir gyvenamosios zonos ženklus uždėjom.“

Siūlo laukti dar… 15 metų

Metų pradžioje šeši šimtai Šiaulių ir Telšių rajonų gyventojų pasirašė peticiją dėl kelio Vinkšnėnai-Luokė-Upyna-Dirvonėnai 6,5 kilometro atkarpos išasfaltavimo. Lietuvos automobilių kelių direkcijos ir Šiaulių rajono savivaldybės prašoma skirti lėšų ir paspartinti kelio asfaltavimo darbus.

Peticiją pasirašę gyventojai siekia, kad būtų išasfaltuota kelio atkarpa Dirvonėnai-Upyna, nes nuo Vinkšnėnų vedantis kelias Telšių rajone jau senai buvo išasfaltuotas.

Šiaulių rajono gyventojams kelią išasfaltuoti žadama jau nuo 1985 metų. Per tą laikotarpį pasikeiė ir santvarkos – Lietuva tapo Nepriklausoma valstybe, ir ne kartą keitėsi rajono valdžia, kuri prieš visus rinkimus pažadėdavo atkreipti dėmesį į gyventojų problemą ir „paspausti“ Kelių direkciją, kad kelias būtų išasfaltuotas. Telšių rajone kelio atkarpa išasfaltuota, o mūsų rajone likę 6,5 kilometro, taip ir nesulaukia asfalto.

Rajono meras Antanas Bezaras sako, kad labai reikia tą 6,5 kilometro ilgio atkarpą išasfaltuoti, nes kelias reikalingas gyventojams, tačiau neišasfaltuota atkarpa yra valstybinės reikšmės rajoninio kelio 4605 Vinkšnėnai-Dirvonėnai dalis.

„Šis kelias priklauso Lietuvos automobilių kelių direkcijai. Jį prižiūri irgi Kelių direkcijai priklausančios įmonės. Mes negalim ne tik, kad asfaltuoti šio kelio, bet ir jo greideriuoti. Tai daro  VĮ „Kelių priežiūra“ Šiaulių padalinys“, – teigė meras.                                           

Lietuvos automobilių kelių direkcijos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus komunikacijos vadybininkas Evaldas Tamariūnas, atsakydamas į redakcijos klausimus aiškino, jog 2017 metų pabaigoje Kelių direkcija parengė žvyrkelių asfaltavimo metodikas: „Gyvenviečių teritorijose esančių asfaltuotinų žvyrkelių ruožų atrankos metodiką (I metodiką)“ ir „Asfaltuotinų valstybinės reikšmės  rajoninių kelių ruožų tarp skirtingų kelio dangų „zebrų“ atrankos metodiką (II metodika)“.

„Pagal šias metodikas buvo sureitinguoti visi valstybinės reikšmės keliai su žvyro danga ir buvo paskelbtas 2018–2020 metų asfaltuotinų valstybinės reikšmės kelių sąrašas. Pagal tuo metu iš Kelių priežiūros ir plėtros programos skirtas lėšas buvo proporcingai paskirstyti kiekviename rajone, nurodytu terminu, asfaltuotini valstybinės reikšmės kelių ruožai. Jūsų minimas valstybinės reikšmės rajoninio kelio Nr. 4605 Viešvėnai–Luokė–Upyna–Dirvonėnai ruožas nuo 27,835 iki 34,393 km (nuo Telšių rajono Upynos kaimo iki Šiaulių rajono Dirvonėnų kaimo) minėtame sąraše užima 19 vietą ir į 2018–2020 metų asfaltuotinų valstybinės reikšmės kelių sąrašą nepateko. Pagal šiuo metu esantį finansavimo lygį minėtas ruožas gali būti asfaltuojamas ne anksčiau kaip 2035 metais“, – teigė savo atsakyme E. Tamariūnas.

Gyventojams, laukusiems 35-erius metus asfalto, siūloma dar palaukti 15 metų. Tik ar jo prireiks daugumai žmonių, kurie gyvena kaimeliuose prie šio kelio? Nes Lietuvoje, o ir mūsų rajone, prasidėjęs kaimų tuštėjimo metas tęsiasi.

Redakcijos archyvo nuotr.

Sauliaus JUŠKEVIČIAUS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts