Atidaroma tarptautinė ekslibrisų paroda, skirta atkurtos Lietuvos šimtmečiui

Vasario 15 – kovo 12 dienomis Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos galerijoje eksponuojama tarptautinio ekslibrisų konkurso „EX LIBRIS. ATKURTAI LIETUVAI – 100“ darbų paroda. Ekspoziciją sudaro 370 knygos ženklų. Juos konkursui atsiuntė 201 autorius iš 34 pasaulio šalių.

Tarptautinis ekslibrisų konkursas „EX LIBRIS. ATKURTAI LIETUVAI – 100“ paskelbtas 2017 metais. Konkurso organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio biblioteka, rėmėja – Šiaulių miesto savivaldybė, partnerė – Šiaulių dailininkų organizacija. Ekslibrisų konkursas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui ir su šia data  susijusioms iškilioms asmenybėms įprasminti.

Konkurse aktyviausiai dalyvavo Lietuvos dailininkai. Tarp jų buvo daug jaunų menininkų ir patyrusių ekslibriso meistrų. Ekslibrisų sukūrė ir Šiaulių krašto dailininkai: V. Janulis, R. T. Buivydas, L. Braza, D. Leliukienė, S. Sakarevičiūtė, J. Šlivinskienė, V. Kovieraitė-Trumpė, S. Zakienė, V. Daugėlaitė ir kt.

Konkursas taip pat sudomino buvusios LDK valstybių, tokių kaip Lenkija, Baltarusija, Ukraina ir kt., kitų pasaulio šalių kūrėjus. Darbų sulaukta beveik iš visų Europos valstybių, taip pat iš Pietų Afrikos Respublikos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Argentinos, Brazilijos, Meksikos, Indijos, Japonijos, Kazachstano, Kinijos, Rusijos, Izraelio, Turkijos.

„Gausus dalyvių skaičius rodo, kad konkursas buvo įdomus ir aktualus, o knygos ženklas, kaip komunikacijos priemonė, tebėra populiarus ir vienija ne tik dailininkus, knygos mylėtojus, bet ir tautas“, – sakė konkurso dalyvis prof. Vaidotas Janulis.

Visi konkurso dalyvių ekslibrisai pažymėti įrašu „Ex libris. Atkurtai Lietuvai – 100“ ir dedikuoti Lietuvos Respublikai, jos prezidentams, 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Akto signatarams, kitiems iškiliems žmonėms, pvz.: M. Mažvydui, V. Kudirkai, V. Biržiškai, P. Višinskiui, M. ir J. Šlapeliams, V. Landsbergiui, L. Mažyliui, L. Ruokytei-Jonsson, Lietuvos partizanų vadui  J. Žemaičiui, rašytojams Maironiui, B. Sruogai, V. Mačerniui, A. Škėmai, menininkams M. K. Čiurlioniui, S. Kuzmai, J. Mačiūnui, K. Varneliui ir kt.

Dalis knygos ženklų skirta valstybės institucijoms, meno ir mokslo įstaigoms, draugijoms ir sąjungoms: LR Prezidentūrai, Seimui, Vyriausybei, Lietuvos Sąjūdžiui, Lietuvos nacionalinei UNESCO komisijai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijai, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai, Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondui ir kt.

Ekslibrisai sukurti įvairiomis grafikos technikomis – nuo klasikinių ksilografijos, litografijos, lino raižinio iki šiuolaikinių kompiuterinių technologijų, kiekvienas ekslibrisas pasižymi savita plastika ir kompozicija. Tiek užsieniečių, tiek lietuvių darbuose dominuoja istorinė, tautinė simbolika.

Iki š. m. kovo mėnesio tarptautinė vertinimo komisija atrinks konkurso nuostatus atitinkančius ekslibrisus, išrinks prizininkus. Nugalėtojai bus paskelbti šių metų lapkričio mėnesį per Šiaulių knygų mugę. Laureatai ir prizininkai bus apdovanoti specialiomis premijomis,  organizatorių ir rėmėjų įsteigtais prizais, kitomis vertingomis dovanomis ir diplomais. Parodos dalyviai gaus katalogą.

Tarptautinio ekslibrisų konkurso „Ex libris. Atkurtai Lietuvai – 100“ parodos atidarymas vyks  vasario 15 d. 16.00 val. bibliotekos III aukšto galerijoje.

Kviečiame visuomenę, dailininkus, visus besidominčius ekslibrisais išsakyti savo nuomonę apie konkursinius darbus.

Bibliotekos inf.

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts
Skaityti daugiau

Pagalbos prašymas

Šiaulių apskrities policijos Šiaulių miesto ir rajono  komisariato  pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą  dėl be žinios dingusio Karolio Tumavičiaus,…
Skaityti daugiau

Pinigai bus išmokėti

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai surinkus duomenis apie socialinių paslaugų srities darbuotojams pritaikytus koeficientus, kuriais remiantis apskaičiuojama pastovioji…