Kasmet ištinkanti slidinėjimo karštinė – visai čia pat. O dauguma tų, kuriems vėsesni orai jau ne vieną sezoną reiškia ausyse švilpiantį vėją ir snieguotas kalnų viršūnes, patvirtins, jog priprasti prie šių potyrių pakanka vos vienos kelionės į kalnus.
Tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ rekomenduoja slidinėjimo kurortus Austrijoje ir Italijoje jau šiam, 2018–2019 metų, sezonui. Ir primena svarbiausius dalykus, kurie privalomi pradedantiesiems, tačiau nepakenks prisiminti ir visko patyrusiems kalnų vilkams.
Į Austriją – išsimaudyti žiemiškos saulės spinduliuose
Pasak „Tez Tour“ Produkto skyriaus vadybininkės Akvilės Barakauskaitės, slidinėjimo tėvynė Austrija – vis dar populiariausia šalis tarp lietuvių, besirenkančių aktyvias atostogas kalnuose: „Ir nors austrai – malonūs ir šilti žmonės, tačiau kalnuose rasite bene vokiškai precizišką tvarką ir drausmę. Būtent dėl jų visa Austrijos kalnų slidinėjimo infrastruktūra – aukščiausio komforto ir saugumo laipsnio, skirto ne kam kitam, o kiekvienam slidėmis „ginkluotam“ turistui, tai yra – jums“.
Tarp vieno lankomiausių Cel am Zė ir Kapruno kurortų esantis Piesendorfas – pradedančiųjų rojus. Mokytis slidinėti ir čiuožti snieglente puikiai tinka ir Ostirolis. Minėtasis Cel am Zė ypač pamėgtas šeimų, mat kurorte egzistuoja didelis pramogų pasirinkimas įvairaus amžiaus ir lygio slidininkams. Ir ne tik jiems – čia siūloma rimtų alternatyvų įprastam kalnų slidinėjimui: veikia 14 km ilgio lygumų slidinėjimo trasų ir 4 rogėms skirtos trasos, o nepakartojamų pojūčių galima patirti ir išbandant čiuožimą už trasų (off–piste).
Pastaroji pramoga keliautojams siūloma ir naująja, nuo praėjusių metų siūloma, kryptimi – Austrijos rivjera vadinamoje Karintijoje, tokį vardą pelniusioje dėl saulėtų dienų skaičiaus metuose, mat būtent Karintijos dalies Alpėse saulėtų dienų tikimybė – didžiausia. Netoli Italijos sienos įsikūrusi Karintija kiek skiriasi nuo įprastų tradicinių austriškų kurortų, mat čia stipriai jaučiama Italijos įtaka – ypač ji pasireiškia virtuvėje. Šiame regione esančios plačios ir kitų slidininkų neperpildytos Kačbergo trasos taip pat puikiai tiks nepatyrusiems ir dar tik pradedantiems jaukintis kalnų sportą.
Į Italiją – grožėtis kalnais
Lietuvių Italijoje bene labiausiai pamėgtas Val di Fasos regionas. Nors visa Italija pasižymi aukšta kurortų kokybe ir didele trasų įvairove, tačiau būtent šis kurortas yra laikomas vienu geriausių pagal aptarnavimo kokybės ir techninį paslaugų lygį. Taigi čia drąsiai gali jaustis ir pirmąkart slidinėjantys. Jei pastarasis sakinys apie jus, rinkitės Kanazėjaus kurortą. Šlaitai čia nuožulnūs, o trasos – nesudėtingos.
Siūlomas aplankyti ir kitas, Šiaurės Italijoje įsikūręs didžiausias slidinėjimo kurortas visame pasaulyje – „Dolomiti Superski“. Čia galima išbandyti 12 slidinėjimo zonų ir net 1200 km trasų, kuriose veikia 450 keltuvų.
„Slidinėjančiuosius Italijoje bene labiausiai traukia kalnų grožis – būtent čia plytinčios dolomitinės Alpės tituluojamos gražiausiais Europos kalnais“, – sako A. Barakauskaitė.
Paklausta, kurią šalį pasirinkti slidinėjimui, pašnekovė teigia, jog toks pasirinkimas priklauso nuo keliautojo poreikių. „Kiekvienas kurortas yra savaip nuostabus, su unikaliu peizažu ir skirtingomis trasomis. Todėl rekomenduočiau tiesiog kiekvienam asmeniškai įvertinti savo galimybes ant kalno ir pagal jas pasirinkti žiemos atostogų vietą“, – mano ji.
Draudimas – privalu!
Besiruošiantiesiems į kalnus tiesiog būtina pasirūpinti tinkamu slidinėjimo inventoriumi bei apranga. Jie turi būti kokybiški, ypač šalmas, kuris apsaugos svarbiausią jūsų kūno beigi asmenybės dalį, suteiks šilumos kai lėksite nuo kalno su vėjeliu. Reikalingi specialūs viršutiniai bei apatiniai drabužiai ir apsaugos. Nepamirškite ir vėsinančių, skausmą, uždegimą malšinančių gelių, mikrocirkuliaciją gerinančių tepalų bei elastinio tvarsčio. O toks maisto papildas kaip magnis, gelbėsiantis nuo kasdien jus lydėsiančių raumenų skausmų, apskritai „must have“.
Skrieti kalnais ar ilgomis lygumų trasomis, apimtam adrenalino ir nenumaldomo laisvės pojūčio, yra nuostabu, tačiau kartu ir rizikinga – kaip ir pats gyvenimas. Taigi medicininis draudimas privalomas. Būtina įsitikinti, kad jo sąlygos tenkina: slidininkus draudžia ne visos draudimo įmonės, o tos, kurios draudžia – nebūtinai visus įvykius. Civilinis draudimas pasitarnaus netyčia atsitrenkus į kitą slidininką ir jį sužeidus ar sugadinus jo inventorių. Inventoriaus draudimas sutaupys pinigų, jei dėl per menkų įgūdžių slidinėjant nepavyks išvengti įrangos apgadinimo.
Tikimybė pajusti vaistų ar draudimo naudą sumažės, jei prieš atostogas palavinsite slidinėjimo įgūdžius ar sustiprinsite raumenis bei jų įgysite apskritai. Idealu, jei su patyrusiu instruktoriumi pasimokysite ne tik taisyklingai čiuožti, bet ir… griūti. Pasak specialistų, likus 1 ar 2 mėnesiams iki atostogų reikia fiziškai joms pasirengti. Bėgiokite, minkite dviratį, plaukiokite baseine, mankštinkitės namuose ar sportuokite sporto klube. Taip pat labai svarbu apšilti prieš pat slidinėjimą, pradėti nuo paprastesnių trasų.
Atostogos kalnuose – ne tik ant slidžių
Po aktyvios dienos kalnuose nėra nieko geriau už šiltą baseiną, sūkurinę vonią ar SPA procedūras. Ypač jei šie malonumai – su vaizdu į kalnus! O visiška ramybė, kvapą gniaužiantis oro gaivumas vaikščiojant pėsčiųjų takais suteiks jėgų ne tik kūnui, bet ir sielai. Pasilepinkite ir išbandykite ką nors naujo net jei esate patyręs, metai iš metų kalnus „drožiantis“ slidininkas. Būtent tokiems patyrusiems itin sveika bent dieną pabūti be slidžių ir pasipildyti naujų patirčių – tam, kad ir kalnai galiausiai nevirstų rutina.
Daugiau informacijos:
Inga Aukštuolytė
„Tez Tour“ Lietuvoje ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė
Mob. +370 616 23 556
El. p. inga@teztour.lt