Liepą galite genėti vyšnias, trešnes. O dabar daugiau patarimų, kaip artėjantį mėnesį galite puoselėti ir prižiūrėti sodą.
Darbai sode
Liepos pradžioje jau rausta žagarvyšnės, noksta baltųjų ir raudonųjų serbentų uogos, mėnesio viduryje prisirps avietės, o į liepos pabaigą – agrastai ir pirmieji obuoliai.
Liepos pradžioje maždaug 1 metro aukštyje vaismedžių kamienus apvyniokite 15-20 cm pločio gofruoto popieriaus juostomis, kurias nuimsite ir sudeginsite rudenį. Liepos pabaigoje patikrinama ir visos po juostomis bei žievės plyšiuose esančios kenkėjų lervos ir lėliukės sunaikinamos. Gerai išvalytas arba naujas gaudymo juostas vėl uždėkite ant vaismedžių kamienų. Nuolat rinkite krituolius, nes gulėdami ant žolės, esant drėgnam orui, jie tuoj pat supūva, išvežkite juos iš sodo ir sunaikinkite.
Žemę dirbkite tarpueiliuose ir pomedžiuose. Jei vaismedžiai ir vaiskrūmiai auga pievutėje, šienaukite žolę, papurenkite žemę apie juos. Paramstykite nuo derliaus nulinkusias vaismedžių šakas.
Pasirūpinkite vyšniomis ir trešnėmis
Antroje mėnesio pusėje – pats tinkamiausias laikas akiuoti vaismedžius. Ruoškite inventorių derliui skinti ir patalpas, kur per žiemą laikysite vaisius.
Nuskynus derlių, genėkite vyšnias, trešnes, tuo metu geriau gyja žaizdos, mažesnis pavojus užsikrėsti labai pavojinga liga – moniliozine deglige. Vyšnios genimos skirtingai pagal jų augimo pobūdį. Krūminių vyšnių šakas patrumpinkite iki šoninės šakelės. Palikite augti vertikalią šaką, jos nusvirusius galus nupjaukite. Medžio formos vyšnios turi ryškų kamieną. Stenkitės išaugusią viršūnę pritrumpinti, o jei viršūnė išaugo net iki 2,5 metro, ją geriau išpjaukite iki stiprios šoninės šakos 1,5 metro aukštyje. Tada vyšnia pažemės ir jūs laisvai pasieksite nuskinti uogas. Išpjaustykite ligotas, nudžiuvusias šakas.
Galite pažeminti ir išretinti trešnių vainikus. Trešnės geriau negu vyšnios atsiaugina naujas šakas, todėl išretinto vainiko vidurys nenuplinka.
Vaiskrūmių priežiūra
Liepos mėnesį serbentai ir agrastai ne tik sunokina uogas, bet ir pradeda formuoti vaispumpurius –būsimojo derliaus pagrindą. Todėl liepos mėnesį būtina tinkamai prižiūrėti derančius vaiskrūmius: juos aprūpinti vandeniu, purenti dirvožemį, ravėti piktžoles, augalus apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų.
Jei vaiskrūmiai užaugino daug uogų, o patys auga lėtai, vos tik nuskynę uogas augalus patręškite kompleksinių mineralinių trąšų tirpalu (10 l vandens ištirpinkite 1 valgomąjį šaukštą kompleksinių mineralinių trąšų). Svarbu, kad mineralinių trąšų sudėtyje būtų azoto, fosforo ir kalio.
Jei neturite mineralinių trąšų, vaiskrūmius paliekite karvių mėšlo tirpalu, į kurį įberkite medžio pelenų.
Vaiskrūmius tręškite tik prieš tai būtinai palieję žemę. Šio tirpalo ant 10 kvadratinių metrų žemės supilkite maždaug 25 litrus.
Kad trąšos nenudegintų vaiskrūmių lapų, po tręšimo augalus perplaukite vandeniu su laistytuvu.
Pagal spaudą
Asociatyvios nuotr.