Kuršėnuose –Lietuvių tautinių kostiumų fotografijų paroda  

Lietuvių tautiniai kostiumai kiekviename Lietuvos etnografiniame regione išsiskiria savitumu.

Tautinis kostiumas

Aukštaitijos, Žemaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos ir Klaipėdos krašto tautiniai kostiumai žavi savo spalvomis, ornamentais, audiniais, sukirpimu, dėvėsena, aksesuarais ir t.t. Tuo galma buvoįsitikinti apsilankius Lietuvių tautinių kostiumų fotografijų parodoje Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro parodų salėje.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro iniciatyva sukurtos parodos fotografijose matyti ryškus visų Lietuvos etnografinių regionų tautinių kostiumų bruožai. Plačiau apie juos parodos atidarymo dalyviams papasakojo Kultūros centro direktorė Jovita Lubienė.

Tautinių kostiumų bruožai

Sužinojome, kad aukštaičių tautiniai drabužiai išsiskiria balta spalva. Sakoma, kad aukštaičių moterų kostiumai yra patys archajiškiausi iš visų penkių etnografinių regionų. Aukštaičių moterų tautinio kostiumo išskirtinis bruožas vilnoniai languoti sijonai, o vyrų – velto naminio audinio sermėgos.

Žemaičių tautinio kostiumo išskirtinis bruožas – raudonmargės žičkinės  skaros. Žemaičių drabužiai išsiskiria tarp kitų regionų spalvingumu. Žemaičiai vyrai vilkėjo sermėgomis, kurias siūdavo iš natūralios vilnos, o šiaurėje dažydavo tamsiai žaliai, mėlynai, juodai.

Ilgiausiai tautinis kostiumas vilkėtas Dzūkijoje. Čia labai svarbi moterų ir vyrų kostiumo dalis – juosta, jos išsiskiria savo įvairumu iš visų etnografinių regionų. Dzūkių tautiniai drabužiai išsiskiria spalvų, dryžių ir langelių margumu.

Suvalkiečių tautiniai kostiumai išsiskiria puošnumu. Moterų drabužiuose vyravo tamsiai mėlynos, tamsiai raudonos, violetinės, žalios spalvos. Pati ryškiausia ir puošniausia šventadienio suvalkietės kostiumo dalis buvo prijuostė. Vyrai, skirtingai nei moterys, šventadieniais rengėsi šviesių spalvų drabužiais.

Klaipėdos kraštui būdingos tamsios spalvos. Moterys vilkėjo savitais marškiniais, jie buvo puošnūs ir išsiuvinėti ornamentais. Tik Mažajai Lietuvai būdinga išskirtinė tautinio kostiumo detalė – delmonas – plokščias puošniai siuvinėtas krepšelis, juosiamas prie liemens. Klaipėdos krašto vyrai puošėsi tamsiai mėlynomis ir juodomis sermėgomis.

Lietuvių tautinių kostiumų fotografijų parodos atidarymas sukvietė nemažai lankytojų: vaikų ir suaugusiųjų. Jų tarpe galėjome išvysti ir gerbiamus svečius – Kuršėnų miesto Garbės pilietį Zygfridą Logalį su žmona. O apie tautinio kostiumo svarbą ir reikšmę savo mintimis dalinosi Seimo Pirmininko pirmosios  pavaduotojos Rimos Baškienės padėjėja Ada Grakauskienė ir Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algis Mačiulis.

Paroda veiks iki rugsėjo 7 dienos.

Vaiva MELVYDAITĖ

Total
0
Dalinasi
Related Posts