Visą sausio mėnesį Šiaulių rajono gyventojai turėjo galimybę dalyvauti Visuomenės sveikatos biuro organizuotame sveikiausio patiekalo konkurse bei dalintis gerąja patirtimi, slapčiausiais receptais ir naujomis idėjomis.
Apdovanoti nugalėtojai
Džiugu, kad begalė skanių, gražių ir, svarbiausia, sveikatai palankių receptų pasiekė biuro komandą.
Visuomenės sveikatos biuro organizuotas konkursas „Gaminu sveiką“ yra viena iš veiklų (mokymo priemonių), kurios priklauso projektui „Sveikos gyvensenos skatinimas Šiaulių rajone“, o jas finansuoja Europos Sąjungos struktūriniai fondai.
Pagrindiniai konkurso tikslai buvo: formuoti teisingą vietos bendruomenės požiūrį į sveikatai palankią mitybą, propaguoti sveiką gyvenseną, sveiką mitybą, mitybos kultūrą bei sveikatai naudingus natūralius, ekologiškus maisto produktus ir iš jų pagamintus patiekalus, formuoti rajono gyventojų gebėjimus patiems atsirinkti sveikatai naudingus produktus, sumažinti vietos gyventojų riziką susirgti onkologinėmis ligomis.
Įvertinus patiekalus pagal pagrindinius kriterijus (maisto produktų maistinė vertė, patiekalo ingredientų ir ruošimo aprašymas, patiekalo pateikimo originalumas ir estetinis vaizdas, pateiktų nuotraukų kokybiškumas), paaiškėjo konkurso nugalėtojai ir prizininkai.
Už kūrybingumą, už pastangas ir estetinį paruošimą pirmoji vieta atiteko Ugnei Matutytei, kuriai įteiktas trintuvas „Tefal“.
Antrąją vietą pelnė Eglė Gurskienė. Už puikią naują idėją ir sveikos gyvensenos pavyzdį jai atiteko kokteilinė-blenderis „Severin“.
Už porą sveikatai palankių patiekalų receptų ir gausų daržovių vartojimą trečioji vieta paskirta Virginijai Radzevičienei, kuriai įteiktas septynių dalių virtuvės įrankių rinkinys „Peterhof“
Visuomenės sveikatos biuro paguodos prizais apdovanoti: Larisa Lapukienė, Zita Stankuvienė, Džiugas Petrauskas, Ingrida Karpavičiūtė, Gabrielė Jonušienė ir Justina Šimkutė.
Patiekalas-nugalėtojas
Dalinamės pirmosios vietos laimėtojos patiekalo receptu.
Sveikuoliški balandėliai su grikiais ir baravykais
Patiekalui paruošti reikės:
Raudongūžių kopūstų lapų
200 mililitrų grikių (mirkytų per naktį)
200 mililitrų bolivinių balandų (mirkytų per naktį)
300 mililitrų daržovių sultinio
200 gramų baravykų (arba kitų grybų, tinka ir pievagrybiai)
2 vienetų svogūnų
1 tarkuotos morkos
2 šaukštų aliejaus
2 skiltelių česnako
1 šaukštas Provanso žolelių
Pagal skonį druskos, maltų juodųjų pipirų
Paruošimo būdas:
Užvirkite vandenį ir sudėkite kopūsto lapus. Virkite ant silpnos ugnies 20 minučių. Tada nupilkite vandenį ir perplaukite kopūsto lapus šaltu vandeniu. Kopūsto likučių neišmeskite, juos troškinsime kartu.
Įdarui svogūnus susmulkinkite ir apkepinkite keptuvėje su aliejumi, kol gražiai apskrus. Sudėkite į keptuvę su svogūnais smulkintus grybus ir pakepkite juos, kol lengvai apskrus. Jei naudosite ne pievagrybius, o miško grybus, tuomet juos prieš tai apvirkite.
Sudėkite išspaustas česnako skilteles ir maišydami pakepinkite, kol paskleis savo kvapą.
Kruopas sumaišykite su svogūnų ir grybų mišiniu, suberkite Provanso žoleles, druską, pipirus ir viską gerai išmaišykite.
Dėkite šio įdaro ant kopūsto lapo ir susukite balandėlius – užlenkite kraštus iš dviejų pusių ir susukite į ritinėlį.
Ant kepimo indo dugno sudėkite smulkintą kopūstą, kurio liko nuėmus lapus balandėliams, pašlakstykite aliejumi ir sudėkite balandėlius. Užberkite tarkuotą morką ir supilkite daržovių sultinį.
Kepimo indą uždenkite ir troškinkite iki 180 C laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių.
Skanaus!
Skaistė DRUPĖ
Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė