Veiklos vyksta virtualioje erdvėje

Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, įgyvendina projektą „Pamiršti baltų ženklai šiuolaikinėje atributikoje“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Numatytos projekto veiklos karantino metu vyksta virtualioje erdvėje.

Baltų simbolių kūrimas

Siekiant jaunimą ir vaikus supažindinti su projektu, jo tikslais, uždaviniais, būsimomis veiklomis, baltų simbolių kūrimo technika, šaltiniais surengtos virtualios pamokos ir tiesioginė transliacija – paskaita.

Pirmoji virtuali pamoka vyko per ZOOM programą, ji buvo skirta Kuršėnų meno mokyklos mokiniams, besimokantiems dailės (mokytojos: Dalia Jokubauskienė ir Indira Zebčiukienė). Pamoką vedė grafikos dizainerė Kristina Siebaitė ir Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vedėja Joneta Filinskė. Lektorė Kristina Siebaitė dalyviams pasakojo, kaip kurti baltų simbolių motyvus, patarė, kokią techniką naudoti, į kokius aspektus atsižvelgti. Visi sukūrę asmeninius ženklus vėliau edukacinių užsiėmimu metu bibliotekoje su grafine planšete juos pavers skaitmeniniais. Šie ženklai su ploteriu bus išpjaustyti ir su termo presu prilydyti ant norimos tekstilės.

Paskaita ir projektai

Antroji virtuali veikla vyko Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos „Facebook“ puslapyje. Jame tiesiogiai transliuota paskaita „Baltiški sigilai“. Lektorius – multimedijos menininkas Augustinas Našlėnas, visiems pristatęs naujausią savo kūrinį – unikalų meninį projektą „Tylios šventovės“. Naujausiame jaunajai menininkų kartai atstovaujančio A. Našlėno ir garso inžinieriaus Viliaus Jokubaičio kūrinyje jungiama tai, kas liko iš magiškos senovės baltų ženklų kalbos, su erdviniu garsu ir animuotais fotomontažais iš šventų Klaipėdos rajono vietų.

Tiesioginės transliacijos metu A. Našlėnas pasakojo, jog meniniam projekte „Tylios šventovės“ šias vietas įprasmins 90 minučių trukmės audiovizualinė instaliacija. Filmas komponuojamas iš animuotų fotomontažų ir senovinių baltiškų ženklų, išreiškiančių tam tikras sąmonės būsenas. Tie ženklai atėjo iš kontakto su šiomis vietomis. Garsai, kuriuos komponuoja Vilius, taip pat įrašyti šiose vietose. Vienas įdomiausių projekto momentų yra tai, kad Vilius yra atradęs sistemą, kaip vizualinį ženklą paversti garso struktūra. Tad projekte naudojami senieji baltiški ženklai taip pat turės ir garso išraišką. Menininkas atkreipė dėmesį – jo naujausias kūrinys žiūrovams bus pristatomas Klaipėdoje, o rudenį – Kuršėnuose, organizuojant šventę baltų vienybės dienai.

Menininkas pristatė atvirukus

Gyvai, nors ir per atstumą, bendraudamas su klausytojais, A. Našlėnas pristatė ir kitą to paties projekto dalį – atvirukų rinkinį „Baltiški sigilai“.

Menininko žodžiais, „Baltiški įsigilai“ – tai simbolinės ženklų kompozicijos, gimusios iš praktinių eksperimentų bandant atgaivinti intuityvų kontaktą su šia mūsų protėvių mokėta kalba. Meditacijų metu spontaniškai atsiradusios formų užuominos analizuotos pasitelkiant etnologinius ir semiotinius archetipinių baltų ženklų aiškinimus. Šešiolika sigilų išreiškia įvairias su kosmologija ir sąmonės būsenomis susijusias sąvokas.

Sigilus, A. Našlėno įsitikinimu, kurti gali kiekvienas, tereikia pasitelkti vaizduotę. Ją išlaisvinus, labai tikėtina, pavyks apčiuopti individualų ryšį su senovine mūsų tautos pasaulėvoka per ženklus. Sigilas didžiausią poveikį turi pirmiausia tam, kas jį sukūrė.

Įdomios ir inovatyvios veiklos projekte „Pamiršti baltų ženklai šiuolaikinėje atributikoje“ planuojamos ir toliau. Pasibaigus karantinui, bibliotekoje, kūrybinės stovyklos metu, bus galima pasinerti į kūrybines paieškas

Joneta FILINSKĖ,

Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vedėja

Jurga SAJENKIENĖ,

Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vyresn. bibliotekininkė        

Jonetos FILINSKĖS nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts