Vaistai kenkia ar gydo?..

Šiemet pas šeimos gydytojus išsirašyti vaistų atėję kuršėniškiai išgirdo, kad specialistų paskirti vaistai nedera tarpusavyje ir galbūt netgi kenkia pacientui.

Vaistų nerašo, nes jie nedera tarpusavyje

Į redakciją paskambinusi garbaus amžiaus Kuršėnų miesto gyventoja (pavardė redakcijai žinoma) išsakė savo pastebėjimus dėl medikų darbo ir vaistų išrašymo. Labiausiai moterį nustebino tai, kad vos prieš kelis mėnesius kardiologo išrašyti vaistai nedera tarpusavyje.

„Jau gerą dešimtmetį turiu padidėjusį kraujo spaudimą, tinsta pėdos, kojos, blauzdos. Medikai įtaria problemas su širdimi. Per paskutį apsilankymą pas kardiologą, specialistui pasiskundžiau, kad po to, kia vakarais išgeriu Nebiletą, naktį man ištinsta kojos. Jei kurią dieną šio vaisto neišgeriu, tai kojos netinsta. Nebiletą man pakeitė kitu vaistu – Rilmenidinu. Ir tikrai padėjo, kojos daugiau nebetino. Prieš savaitę nuėjusi pas šeimos paprašiau išrašyti specialisto paskirtus vaistus toliau. Ir čia paaiškėjo, kad bizoprololį bei „Roxiper“ išrašyti gali, tačiau Rilmenidino – ne, nes šis vaistas nedera nė su vienu iš ryte vartojamų vaistų bei vaistais, vartojamais nuo kojos skausmo“, – pasakojo moteris.

Anot kuršėniškės, kompensuojamo vaisto neleidžia išrašyti sistema, kuri rodo, kad vaistas nedera nei su bizoprololiu, nei su „Roxiperu“.

„Esu išbandžiusi daugelį spaudimui mažinti skirtų vaistų, tačiau visi jie man duodavo pašalinį poveikį – kojų tynimą, kuris neatsileisdavo net naktį, jei tik pavartodavau kokius nors kitus vaistus. Pradėjus vartoti Rilmenidiną kojos nustojo tinti“, – sakė kuršėniškė ir teiravosi, ar tikrai gydytojams draudžiama išrašyti šį vaistą.

„Jeigu jis toks kenksmingas ir nedera su kitais kraujospūdi mažinančiais vaistais, tai kodėl jį išrašė specialistė – kardiologė. Negi ji to nežinojo?“, – klausė moteris.

Ji sakė, jog šeimos gydytoja apeliavo į Sveikatos apsaugos ministerijos raštą, kuriame griežtai draudžiama išrašyti nederančius tarpusavyje vaistus.

Kuršėniškė išsakė abejonių dėl tokio Sveikatos apsaugos ministerijos rašto ir abejojo, ar toks raštas tikrai yra bei svarstė, jog tai gali būti vaistų gamintojų susitarimas.

Sulaukta ir dar keletos panašių nusiskundimų. Kuršėnų miesto ir Šiaulių rajono gyventojai piktinosi, kad vėl yra priversti laukti eilėse pas kardiologus, nes patekti pas šį specialistą yra gana sudėtinga, tenka laukti po mėnesį ar du.

Gautas ministerijos raštas

Pasak rajono Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės Vilmos Plaušinaitienės, vasario19-ąją buvo gautas Sveikatos apsaugos ministerijos viceministrės Kristinos Garuolienės pasirašytas raštas, kuriame nurodoma, kad 2019 metų birželio-gruodžio mėnesiais iš viso buvo fiksuota apie 740 tūkstančių kliniškai reikšmingų vaistų sąveikų. Iš jų buvo fiksuota 688219 sąveikų, atitinkančių C rizikos lygį, ir 49385 sąveikos, atitinkančios D rizikos lygį.

Anot direktorės, rašte teigiama, kad pasinaudojus vaistų sąveikų tikrinimo funkcionalumu ir pasirinkus kitą vaistą, per tą patį laikotarpį beveik 340 tūkstančių C rizikos laipsnio sąveikų bei beveik 24,5 tūkstančio D rizikos laipsnio sąveikų.

V. Plaušinaitienė tvirtino, jog Kuršėnų poliklinika vaistų sąveikų tikrinimo paslauga naudojasi daugiau nei pusmetį, o iki tol gydytojai buvo priversti vartyti storoką vaistų suderinamumo žinyną.

Pasak direktorės, ši paslauga palengvino šeimos gydytojų darbą ir leidžia išvengti vaistų skyrimo klaidų, kurios galėjo privesti gal ir iki pacientų sveikatos sutrikdymo.

Direktorė aiškino, jog šiame rašte nurodoma griežčiau kontroliuoti vaistų suderinamumą, kad būtų išvengta klinikinių mirčių atvejų.

Vaistai ne tik gydo

Kuršėnų poliklinikos šeimos gydytoja Deividė Butkevičienė „Kuršėnų krašto žinioms“ sakė, jog yra vaistų, kurie blokuoja vieni kitus, nors pagal viską tarsi turėtų padėti vieni kitiems.

„Paskyrus kai kuriuos vaistus, galima priešinga jų sąveika. Rilmenidinas yra vienas iš tokių vaistų – betablokatorių, kuris pablogina paciento būklę, apsunkina kvėpavimo funkciją. Tačiau tai gali pasireikšti ne kiekvienam ligoniui. Specialistai, skirdami šį vaistą, dažnai neatsižvelgia į šalutines ligas, o žiūri tik iš savos ligos diagnozės. Šeimos gydytojui ir tenka visa atsakomybė, nors vaistus pacientui skyrė ne jis“, – sakė gydytoja.

Pasak šeimos gydytojos, kiekvienas vaistas turi ir gerų savybių, ir daug šalutinių poveikių.

Butkevičienės žodžiais, Rilmenidinu, kaip ir kitais antihipertenziniais preparatais gydomus ligonius, kuriems neseniai buvo kraujagyslių ligos komplikacijų (smegenų insultas, miokardo infarktas), būtina periodiškai tirti, šio vaistinio preparato negalima vartoti, jei paciento širdies nepakankamumas gydomas beta adrenoblokatoriais, šio vaistinio preparato negalima skirti vartoti vaikams, atsargiai vaistas gali būti skiriamas sergantiems inkstų ligomis.

Pasak gydytojos, yra ir kitų vaistų vietoje Rilmenidino, kurie dera su „Roxsiper“ ar bizoprololiu.

Rimantas PETRAVIČIUS

Autoriaus nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts