Vairavimo ir alkoholio derinimo įpročiai keičiasi pamažu

Pernai neblaivių vairuotojų buvo sulaikyta mažiau negu užpernai. Tačiau skirtumas labai nedidelis. Pirmosios šių metų dienos rodo, kad stikliuko mėgėjų prie automobilio vairo netrūksta.

Neblaivių vairuotojų mažėja

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, 2017 metais pareigūnai nustatė 9 995 atvejus, kuomet vairuotojai bandė derinti alkoholio vartojimą ir vairavimą. 2016-aisiais policija nustatė 11 108 su vairavimu ir alkoholio vartojimu susijusius Kelių eismo taisyklių pažeidimus. Per metus šis skaičius sumažėjo 10 procentų.

Neblaivių asmenų, kuriems buvo nustatytas lengvas girtumo laipsnis (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės), transporto priemonių vairavimo atvejų skaičius sumažėjo 16 procentų. 2016 metais buvo nustatyti 3 108 tokie atvejai, o 2017 metais – 2 593.

2017 metais 11,5 procento padidėjo perdavimų vairuoti transporto priemonę neblaiviam arba apsvaigusiam asmeniui atvejų (2016 metais nustatyti 154, 2017 metais – 174 tokie atvejai).

Asmenų, kurie prie vairo gali sėsti būdami tik visiškai blaivūs, įpročiai, galima teigti, beveik nepasikeitė. 2017 metais policijos pareigūnai nustatė 168 pradedančiuosius vairuotojus, kurie vairavo būdami nežymiai apsvaigę ir kurių neblaivumas neviršijo 0,4 promilės, 2016 metais – 165 tokie vairuotojai.

Taip pat beveik nepakito padidinto pavojaus transporto priemonių – taksi automobilių, pavojingus krovinius vežančių ir krovininių automobilių, mopedų ir motociklų, autobusų ir keturračių vairuotojų, kuriems buvo nustatytas lengvas neblaivumas (daugiau negu 0 prom., bet ne daugiau negu 0,4 promilės), vairavimo atvejų skaičius: 2016 metais – 186 ir 2017 metais – 189 atvejai.

Neatgraso ir baudžiamoji atsakomybė

Nuo 2017 metų sausio 1 dienos įsigaliojus Baudžiamojo kodekso pakeitimams, vairavimas apsvaigus nuo alkoholio, kai vairuotojams nustatomas daugiau negu 1,5 promilės girtumas, buvo kriminalizuotas. Už šias veikas vairuotojams numatyta baudžiamoji atsakomybė, teisės vairuoti atėmimas, tūkstantinės baudos, areštas ir net laisvės atėmimas iki vienerių metų, taip pat transporto priemonės konfiskavimas. Praėjusiais metais policijos pareigūnai išaiškino 5 046 vairuotojus, kurių girtumas viršijo 1,5 promilės. Dėl tokių vairuotojų kaltės 2017 metais eismo įvykiuose žuvo 15 žmonių. Šiuo metu dėl dalies tokių veikų dar vyksta ikiteisminiai tyrimai.

Nemažai vairuotojų bandė išvengti neblaivumo ar apsvaigimo patikrinimo – per metus tokių atvejų skaičius padidėjo ketvirtadaliu. 2016 metais buvo nustatyti 335 vengimo pasitikrinti blaivumą atvejai, 2017 metais – 447 tokie atvejai. Už šią veiką vairuotojams numatyta bauda iki 2 000 eurų, teisės vairuoti atėmimas, transporto priemonės konfiskavimas.

Įvertinus statistiką, galima konstatuoti, kad didžiausią įtaką dėl vairavimo apsvaigus kriminalizavimas padarė vairuotojams, kurie bandė derinti alkoholio vartojimą ir vairavimą ir kuriems buvo nustatytas lengvas neblaivumo laipsnis. Deja, tam tikros visuomenės dalies – vairuotojų, sėsti prie vairo apsvaigus neatgraso net baudžiamoji atsakomybė, automobilių konfiskavimas ir metai už grotų.

Praėjusiais metais buvo nustatytas ir didesnis apsvaigusių nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vairuotojų skaičius (2016 metais – 156 atvejai, 2017 metais – 181).

Rengiami reidai

Policijos pareigūnai, aktyviai vykdydami eismo priežiūrą, šalies keliuose 2017 metais organizavo 27 respublikines tikslines prevencines kontrolės priemones, kurių metu buvo tikrintas transporto priemonių vairuotojų blaivumas. Šių priemonių metu patikrintas daugiau negu 144 tūkstančių vairuotojų blaivumas, 1,5 procento patikrintųjų buvo neblaivūs. Užfiksuota daugiau negu vienas tūkstantis atvejų, kai leistina alkoholio norma nebuvo viršyta. Be to, atsižvelgiant į rizikų vertinimus, policijos pajėgos įvairiose šalies vietose nuolat organizavo atskiras prevencines ir kontrolės priemones, beveik kiekvieną savaitgalį vyko reidai dalyvaujant žiniasklaidos atstovams ir viešinti neblaivių vairuotojų daromi pažeidimai.

Skaičiai nedžiugina

Šiais metais (iki sausio 24 dienos) pareigūnai išaiškino 417 neblaivių vairuotojų, pradėjo 214 ikiteisminių tyrimų dėl vairavimo, kai nustatytas vairuotojų girtumas viršijo 1,5 promilės.

„Kuršėnų krašto žinių“ inf.

Total
0
Dalinasi
Related Posts