Vaikai apie pareigas norėjo sužinoti daugiau, nei apie teises

Joniškio rajono vaiko ir šeimos gerovės centro bendruomeniniuose vaikų globos namuose augantys vaikai domėjosi ne tik vaikų teisėmis, bet ir pareigomis. Paaugliams buvo smalsu išgirsti apie vaikų pareigas namuose, mokykloje, gatvėje, vaikų atsakomybę už padarytus nusižengimus. 

,,Bendruomeniniuose vaikų globos namuose gyvena skirtingo amžiaus vaikai. Jie turi mokėti rasti bendrą kalbą ne tik tarpusavyje, bet ir su darbuotojais, ne mažiau svarbu, kad vaikai sutartų ir su kaimynais, gyvenvietės bendruomene, kad įsilietų į ją. O tam reikia žinoti ne tik savo teises, bet ir pareigas bei atsakomybę už rimtesnes išdaigas“, – sako Joniškio rajone dirbanti VTAS specialistė Danguolė Repšienė.

Vaikams įdomu išgirsti ir apie pareigas

Tema apie atsakomybę ypač sudomino paauglius. Susitikimo pradžioje vaikai reiškė nuomonę, kad jie pareigų turi labai mažai, o atsakomybės iš jų negalima reikalauti, kad už viską atsako socialiniai darbuotojai arba globėjai. Vaiko teisių gynėjai ir policijos pareigūnai paaiškino, kad ir nepilnametis gali atsakyti už savo nusižengimus ir net padarytą materialinę žalą ar administracinius pažeidimus. Vaikai klausė, nuo kelerių metų nepilnametis yra atsakingas už savo veiksmus.

,,Vaikams paaiškinta, kad vyresniems nei 16-kos metų paaugliams jau gali būti taikoma administracinė  atsakomybė. Jeigu vyresnis nei 16-kos metų paauglys bendruomeniniuose globos namuose tyčia išdaužė langą, jis pats atsako už savo elgesį, taip pat, jeigu paauglys turi pajamų, žala gali būti išskaičiuota iš jo“, – sako Joniškio rajone dirbanti VTAS specialistė Danguolė Repšienė.

Vaikai klausė, ar teisinga, kad už namų taisyklių nesilaikymą jie yra drausminami – apribojamos pramogos, išvykos. VTAS vyr. specialistė priminė, kad vaikai turi tiek pat pareigų, kiek ir teisių, o už pareigų nevykdymą visi susiduria su kokiomis nors drausminančiomis priemonėmis. ,,Jeigu suaugęs vėluoja į darbą, blogai atlieka pareigas, nepagarbus su kolegomis, jis vienaip ar kitaip patirs nemalonumų. Reikia saugoti ir tausoti ir daiktus. Netekti daiktų – irgi bausmė, kurios niekas net netaikys, tiesiog sulaužytas daiktas nebeveiks. Tą reikia suprasti jau vaikystėje ir išmokti gerbti pareigas“, – vaikams atsakė Joniškio rajone dirbanti VTAS specialistė Danguolė Repšienė.

Su vaikais kalbėta ir apie pareigą saugoti sveikatą. Pastebėta, kad vaikai kartais iki paryčių žaidžia žaidimus telefonais, susirašinėja žinutėmis, todėl nepakankamai pamiega, tai rytą sunku keltis, mokykloje sunku susikaupti, skauda galvą.

,,Po pokalbio apie sveikatą vaikai su socialiniais darbuotojais sutarė, kad 22 valandą kiekvieną vakarą telefonus jie atneš socialinei darbuotojai, kad ši pasaugotų, o rytą telefonus vaikai pasiims. Kiek ilgiau vakaroti sutarta tik šeštadieniais. Vaikai suprato, kad saugoti sveikatą yra labai svarbu“,  – sako Joniškio rajone dirbanti VTAS specialistė Danguolė Repšienė.

Vaikams reikia daugiau dėmesio ir supratimo

,,Vaikai noriai bendravo, pastebėjome, kad vaikams reikia dėmesio, jiems labai svarbu, kad jie būtų išklausyti, kad  su vaikais būtų kalbama jiems rūpimais klausimais. Kaip žinia, blogų klausimų nebūna, reikia tik suprasti vaikus, kad tai, ką suaugę jau žino, vaikai dar tik atranda. Manau, kad daugeliui buvo atradimas ir pokalbis apie vaikų pareigas“, – sako Joniškio rajone dirbanti VTAS specialistė Danguolė Repšienė.

Kad nuoširdus pokalbis vaikams buvo labai reikalingas parodė patys vaikai. Į VTAS darbuotojų nuoširdumą jie atsakė tuo pačiu. Vaikai pasakojo, kaip jiems sekasi mokykloje, apie savo laisvalaikį, užimtumą, tarpusavio santykius, klausė patarimų visais jiems rūpimais klausimais.  Socialiniai darbuotojai, prižiūrintys globotinius, diskutavo aktualiais klausimais apie vaikų priežiūrą, atsakomybę už netinkamą elgesį.

,,Nors paliestos ir ne pačios maloniausios temos – apie vaikų nusižengimus, atsakomybę, vaikai padėkojo susitikimo dalyviams. Vaikai paprašė, kad VTAS ir policijos pareigūnai dažniau juos aplankytų. Visi dalyvavę vieningai sutarėme, kad institucijų atstovų susitikimai, bendradarbiavimas padeda lengviau ir kokybiškiau išspręsti iškilusias problemas, rasti atsakymą į rūpimą klausimą“, – sako Joniškio rajone dirbanti VTAS specialistė Danguolė Repšienė.

Be vaiko teisių gynėjų susitikime su bendruomeniniuose vaikų globos namuose  gyvenančiais vaikais dalyvavo ir Joniškio rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnai Daina Kaminskienė ir Sigitas Petraitis, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Eglė Damalakaitė, Joniškio rajono vaiko ir šeimos gerovės centro direktorė Raimonda Doviltienė, socialinė darbuotoja Daiva Briedienė.

Total
0
Dalinasi
Related Posts