Trys farmacijos dešimtmečiai Lietuvoje: pokytis vijo pokytį

Prieš 25-erius metus vaistų kasmet Lietuvos rinkoje atsirasdavo kelis kartus daugiau nei šiandien. Tokį skirtumą lemia per šį laikotarpį smarkiai pasikeitę vaistų tyrimo, gamybos bei platinimo kokybės standartai. Tuo tarpu prie šalies rinką keičiančių permainų sėkmingai prisitaikyti pavyko tik jų nepabūgusioms, profesionalų komandas subūrusioms Lietuvos farmacijos įmonėms.

Ruošiasi įveikti dar vieną iššūkį

Šiuolaikinė Lietuvos farmacijos rinka pasižymi dideliu konkurencingumu, griežtais europiniais kokybės standartais ir vis stiprėjančiu kainų reguliavimu. Pastaraisiais dešimtmečiais, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare, pasikeitimai vijo vienas kitą. Anot specializuotus receptinius vaistus ir berecepčius produktus tiekiančios ir jau 25-erius metus šalyje veikiančios įmonės „Norameda“ vadovo Audriaus Leivos, vis stipriau Lietuvos ir kitų pasaulio šalių sveikatos apsaugos ministerijos ir kontroliuojančios institucijos reglamentuoja kainodarą bei griežtina taisykles, kurios įpareigoja nuolatos stiebtis ir išlikti konkurencingiems.

„Išbandymų tikrai netrūksta tiek vaistus gaminančioms, tiek juos platinančioms įmonėms. Sparčiai keičiasi vaistų kainodarą reguliuojantys įstatymai. Griežtėja vaistų kokybės bei saugos reikalavimai. Nemažas pokytis buvo prieš dešimtmetį įvesta vaistų stebėsenos sistema, pagal kurią kiekviena įmonė stebi ir praneša apie galimą šalutinį vaistų poveikį, – sako A. Leiva. – Žvelgiant 25-erius metus atgal, matyti, kad kokybiniai reikalavimai vaistų gamybai, inovacijoms bei klinikiniams tyrimams, taip pat ir investicijoms, kurių reikia sukurti naują produktą ir jį pateikti rinkai, išaugo kartais, o gal net dešimtimis kartų. Jei prieš tris dešimtmečius farmacinė įmonė vaistus sukurdavo investavusi 100 mln. Eur., tai dabar dažnai tai yra milijardinės sumos.“

Netrukus farmacijos srities atstovams teks įveikti dar vieną iššūkį. Kitąmet įsigalios Falsifikuotų vaistų direktyva, pagal kurią kiekviena vaistų pakuotė turės specialų žymėjimą. Jį nuskaitant specialiais skeneriais, duomenys apie vaistų pirkimą ir pardavimą bus perduodami į centralizuotą duomenų bazę. Tokiu būdu Europos rinka bus visiškai apsaugota nuo galimų vaistų klastočių.

„Diegiame naujas apskaitos programas. Pokyčiai vyksta ir partnerių gamybos procese, nes kiekviena vaistų pakuotė turi būti pažymėta tik jai skirtu 2D arba kitaip – QR kodu. Tai leis kontroliuojančioms institucijoms bet kuriuo momentu atsekti ir matyti, kur tiekimo ar prekybos kanale yra konkreti pakuotė. Tokiu būdu, jei įvyktų nenumatyti kokybės ar vaistų saugos atvejai, bus lengviau atšaukti vaistus iš rinkos ir apsaugoti ją nuo klastočių. Kaip ir kiekviena nauja sistema, taip ir ši, deja, pareikalaus nemenkų investicijų“, – apie naująją sistemą pasakoja A. Leiva.

Pokyčiai ir vaistų gamyboje

Dideli pasikeitimai vyksta ir pačioje vaistų gamyboje. Pasak A. Leivos, žvelgiant į artimiausias vaistų gamybos tendencijas matyti, kad ateityje cheminių preparatų bus sukuriama vis mažiau, sparčiai vyks biologinių vaistų plėtra. Biotechnologijos – sritis, kurioje ištyrinėti ir pasiekti galima dar labai daug. Biofarmacija, genų inžinerija – tai ateities revoliucija, lemsianti radikalius medicinos ir gydymo pokyčius.

„Jau dabar biofarmacija plečiasi labai stipriai ir yra viena iš pagrindinių ateities krypčių. Genų inžinerija ir kitos pažangios technologijos taip pat ne už kalnų, – tikina A. Leiva. – Tačiau nėra taip, kad biologiniai vaistai būtų visa ko panacėja. Tai išties aktyvios medžiagos, tačiau jos taip pat turi šalutinį poveikį. Ligų prevencija, sveikas gyvenimo būdas yra ir bus viena svarbiausių medicinos krypčių.“

Paklaustas, kokios srities vaistų poreikis šiuo metu yra didžiausias, A. Leiva įvardija, kad sparčiausiai išlaidos auga onkologinėms, širdies kraujagyslių ir endokrinologinėms ligoms gydyti. Šitai rodo ir mirtingumo rodikliai. Tai ligos, nuo kurių šiais laikais žmonės kenčia daugiausiai.

Didžiausias dėmesys – kokybei

Kaip ir kiekviename sėkmingame versle, prisitaikymas prie nuolat besikeičiančių aplinkybių ir geri rezultatai, anot vienos stipriausių šalies farmacijos įmonių vadovo, neįmanomi be profesionalių ir patikimų žmonių komandos. Nuo susikūrimo pradžios 1993-aisiais „Noramedos“ kolektyvą papildė kelios dešimtys specialistų.

„Šiuo metu įmonėje dirba 46 žmonės, 3 iš jų – kokybės srityje ir tai rodo, kokį dėmesį reikia skirti vaistų kokybės reikalavimams įgyvendinti. Esame įkūrę filialus Latvijoje ir Estijoje, galvojame apie plėtrą Lenkijoje“, – pasakoja A. Leiva.

2017 metais įmonė „Norameda“ pateko į stipriausių Baltijos farmacijos įmonių 30-uką. Nuo 2010 metų įmonės pajamos kasmet augo daugiau nei 20 proc., o 2017-ųjų pajamos viršijo 17 mln. Eur. Sėkmingą gyvavimą Baltijos šalyse, pasak A. Leivos, lemia daugybė veiksnių, tarp jų – patirtis, rinkos išmanymas, savo ir pasaulyje gerai žinomų partnerių asortimento plėtra, nuolat vykstanti inovacijų paieška.

„Visiems savo partneriams atstovaujame ekskliuzyviais pagrindais, t. y. esame šių gamybos įmonių vieninteliai atstovai Baltijos šalyse. Su dauguma partnerių bendravimas tęsiasi ne vienerius metus, o su kai kuriais bendradarbiaujame jau 17 metų. Užmegzti ilgalaikę partnerystę padeda abipusis supratimas bei kokybiškas darbas. Su kai kuriais partneriais esame kaip kolegos ar draugai. Šį ryšį, žinoma, lemia lojalūs ir profesionalūs mūsų darbuotojai. Noriu pasidžiaugti, kad didžioji dauguma jų įmonėje dirba dešimtmetį, o tai, žinoma, taip pat yra viena esminių sėkmės priežasčių“, – teigia A. Leiva.

Šiuo metu įmonė „Norameda“ bendradarbiauja su 32 partneriais iš 15 pasaulio šalių. Tarp stambiausių partnerių – įmonės „Chiesi Pharmaceuticals“, „Alvogen“, „Vifor Consumer Health“, „Synthon“ ir kiti.

 

Jau trečią dešimtmetį šalyje ir užsienio rinkose sėkmingai veikiančios farmacijos įmonės išskirtinumas yra ne tik profesionalumas, prisitaikymas prie nuolat besikeičiančios rinkos, bet ir siekis – žengti koja kojon su šiuolaikine karta. Tad orientuodamasi į dabarties tendencijas, 25-erių metų veiklos jubiliejų „Norameda“ pasitinka atsinaujinusi, pristatydama naująjį įmonės vizualinį identitetą – naująjį kompanijos logotipą, naują inovatyvią interneto svetainę bei vartotojams itin patogią elektroninės prekybos platformą.

 

 

Daugiau informacijos:

Arvydas Norvaišas,

UAB „Norameda“ administracijos ir verslo vystymo vadovas

Tel. +370 5 230 6499
Faks. +70 5 230 6511

El. p. arvydas@norameda.lt

www.norameda.com

 

 

Total
0
Dalinasi
Related Posts