Kurtuvėnuose jau septynioliktą kartą vyko Respublikinis teatrų festivalis „Atvyk, pamilk, pasilik… Kurtuvėnuose“. Antrus metus šis festivalis buvo ir konkursas, skirtas Povilo Višinskio vardo prizui laimėti
Atidarymo šventė
Teatrų šventė prasidėjo įspūdinga motorizuota eisena miestelio gatvėmis. Eisenos priekyje karietoje važiavo festivalio vedėjai Ona (Aurelija Kniurienė) ir Jokūbas (Zenonas Gestautas). Kartu su jais vyko ir festivalio svečiai – Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis bei rajono meras Antanas Bezaras. Už jų važiavo didelė karieta, kurioje sėdėjo Seimo nariai, rajono ir Kurtuvėnų regioninio parko vadovai, vertinimo komisija. Paskui garbius svečius motorizuotoje eisenoje važiavo senoviniai automobiliai, baikeriai. Apsukęs garbės ratą dvaro teritorijoje, kortežas sustojo prie Kurtuvėnų dvaro ratinės.
Po trumpų svečių sveikinimo žodžių, Seimo pirmininkas V. Pranckietis ir jo pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė padėkojo Sodelių kaimo gyventojai Michalinai Kliminskienei, kuri jau daugelį metų savo išaugintas gėles dovanoja festivalio organizatoriams. M. Kliminskienei buvo įteikta Seimo dovana – Lietuvos valstybinė vėliava.
Vaikų ir jaunimo teatro „Ikaras“ aktoriukėms sušokus „Paukščių valsą“, į Kurtuvėnų dangų pakilo būrys balandžių, paskelbdami festivalio pradžią.
Spektaklių įvairovė
Festivalį nekonkursiniu spektaliu pradėjo Teatras MI iš Vilniaus, suvaidinęs Samuelio Beketo absurdo dramą „Komedija“ (režisierius Ervinas Koršunovas). Tai avangardinis audinys, kuriame meilės trikampio poetika, XX amžiaus iškelta gyvenimo beprasmybės, nuolatinio pasikartojimo tema. Spektaklyje filosofiškai bandoma suvokti, kokia postmoderni žmonių būklė yra po absurdo? Tai – filosofinis klausimas. Tik filosofija čia ne racionali, o erotinė meilės.
Pirmąją dieną buvo parodyti keturi konkursiniai spektakliai.
Žiūrovų plojimų sulaukė Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatras, parodęs režierės Danutės Budrytės-Samienės pastatytą Juozo Petrulio dramą „Prieš srovę“, kurioje pasakojama apie Antaną Strazdą: poetą – kunigą, poetą – baudžiauninką. Spektaklyje atskleista asmenybės, kūrybos, laisvės, meilės ir tikėjimo drama. Jame skamba originaliai atliekamos dainos pagal A. Strazdo ir Sigito Gedos tekstus.
Varnių kultūros centro teatro trupė suvaidino komediją „Beprotystė“ (režisierius Algimantas Armonas), sukurtą pagal Birutės Lengvinienės humoristinį apsakymą „Krepšinis. Krepšinis“. Spektaklyje pasakojama apie tai, kaip po sunkios darbo dienos, vežant šieną, šeima žiūri televizorių ir kas įvyksta, kai mūsiškiai pralaimi krepšinio rungtynes.
Utenos kultūros centro Leliūnų skyriaus teatras „Leliūnė“ publikai pristatė Daivos Čepauskaitės komediją „Pupos“ (režisierius Šarūnas Kunickas), kurioje pasakojama apie Brigitą ir Alfonsą, auginančius pupas ir liftu vežančius derlių į rūsį. Spektaklyje atskleistas dviejų žmonių, atsidūrusių uždaroje erdvėje, kai įstringa liftas, vidinis pasaulis, jų santykiai.
Kurtuvėnų folkloro ansamblio „Kurtuovė“ vaidintojų grupė, suvaidinusi Valterio Karlo Švaikerto „Autobusas išvažiuoja dvidešimtą nulis nulis“, užbaigė pirmąją festivalio dieną. Režisierės Ramunės Mikėnienės sukurtame spektaklyje pasakojama apie šeimą, išsiruošusią išvykti atostogų.
Komedijų diena
Antroji festivalio diena prasidėjo Klaipėdos pilies teatro spektakliu „Susiliejimai“ (režisierius Alvydas Vizgirda). Poetinį spektaklį-giesmę pagal Maironio poeziją, kuriame prie aktorių vaidybos puikiai įsikomponuoja ir muzika, skamba dainos pagal Maironio eiles, žiūrovai sutiko stovėdami ir audringais plojimais.
Toliau vyko konkursiniai spektakliai.
Akmenės kultūros namų mėgėjų teatras suvaidino Antono Čechovo komediją „Jubiliejus“ (režisierė Reda Butnorienė), pasakojančią apie banko veiklos penkiolikos metų jubiliejaus paminėjimą, kuris sklandžiai tikrai nepraeis, nes šventę sugebės sugadinti dvi moterys – valdybos pirmininko žmona, kurios perdėtas plepumas ir nesibaigiantys monologai erzina ne tik jos vyrą, bet ir kitus darbuotojus, ir į banką atėjusi senučiukė Nastasija Fiodorovna Merčiutkina, įkyriai reikalaujanti sergančio vyro, niekada nedirbusio banke, pašalpos.
Žemaitės komediją „Budynė“ suvaidino Šakių kultūros centro Zanavykų teatras (režisierė Gražina Guzovijienė). Sarkastiško humoro persmelktoje komedijoje pasakojama apie mirštančią senolę, kurios turtą parceliuoja budynėje sėdinčios davatkos, prie kurių vėliau prisijungia ir kunigas bei žydelis.
Festivalį užbaigė praėjusių metų Povilo Višinskio prizo laimėtojas – Gasčiūnų (Joniškio rajonas) bendruomenės teatras „Kitaip“, suvaidinęs Michailo Zoščenkos komediją „Vestuvės“ (režisierė Virgilija Staševičiūtė), pasakojančią apie tai, kas gali nutikti jaunikiui kai vestuves kelia su nuotaka, kurią gali atpažinti tik iš palto ir kepurės.
Paskelbtos nominacijos
Vertinimo komisija, kuriai vadovavo Klaipėdos universiteto Menų akademijos teatro katedros režisierius, profesorius Bernardas Gytis Padegimas, nusprendė Povilo Višinskio prizą, kurį sukūrė Laimonas Bartkus, įteikti Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatrui, parodžiusiam Juozo Petrulio dramą „Prieš srovę“.
Nominacija „Geriausias vyro vaidmuo“ ir „Valstiečių laikraščio“ metinė prenumerata įteikti Utenos kultūros centro Leliūnų skyriaus teatro „Leliūnė“ aktoriui Edmundui Gutauskui, atlikusiam Alfonso vaidmenį spektaklyje „Pupos“.
Geriausia aktore išrinkta ir saldžiu šakočiu apdovanota Akmenės kultūros namų mėgėjų teatro aktorė Adolfina Janušaitienė už Nastasijos Fiodorovnos Merčiutkinos vaidmenį komedijoje „Jubiliejus“.
Festivalio organizatoriai ąžuolo lapo vainikais pagerbė visus režisierius, komisijos narius, kuriems buvo įteiktos ir simbolinės dovanos – kepalėlis naminės duonos ir festivalio simbolis – liktarna.
Saulius JUŠKEVIČIUS
Autoriaus nuotr.