Taryba patvirtino „ramybės“ biudžetą

Taryba patvirtino „ramybės“ biudžetą Rajono tarybos posėdyje patvirtintas 2020 metų biudžetas, kuris yra išskirtinis tuo, jog daugiau lėšų skirta praktiškai visoms veiklos programoms. O tai reiškia, kad augs gyventojų pajamos, bus nuveikta daugiau darbų Savivaldybės įstaigose ir gyvenvietėse – ir tai pajus nemaža dalis rajono gyventojų.

Pajamos ir išlaidos

Rajono biudžeto pajamos sudarys 44 972730 eurų, 2019 metų laisvas lėšų likutis buvo 2 105043 eurai, todėl visi asignavimai sudarys 47 077 773 eurus.

2020 metų biudžetą Tarybos nariams išsamiai pristačiusi Finansų skyriaus vedėja Rita Balčiuvienė teigė, kad šių metų rajono biudžetas išsiskiria nuo ankstesnių metų tuo, kad šiais metais prognozuojamos pajamos net 3, 073 milijono eurų didesnės negu pernai.

Visiems viešojo sektoriaus darbuotojams 2020 metais kyla darbo užmokestis, kurio didėjimą sąlygoja valstybės biudžetas, kurį gruodį priėmė Seimas.

Taigi 2020 metais didėja MMA iki 607 eurų, bazinis dydis nuo 173 iki 176 eurų, pagal kurį ir skaičiuojamas visiems biudžetinių įstaigų darbuotojams darbo užmokestis, kyla minimalūs darbo užmokesčio koeficientai mokytojams ir kitiems darbuotojams, 20 procentų kyla darbo užmokestis socialiniams darbuotojams, taip pat didėja atlyginimai kultūros darbuotojams. Iš valstybės biudžeto kultūros darbuotojų darbo užmokesčio padidinimui 96 kultūros darbuotojams skirta 77 000 eurų, o savivaldybė prisideda dar 33 000 eurų  ir iš viso atlyginimai didėja – 110 000 eurų.

Finansų skyriaus vedėja teigė, kad šiais metai Savivaldybė didelį dėmesį skyrė Švietimo įstaigų pastatų būklei. 2020 metais per Švietimo ir sporto veiklos programą pačioms švietimo įstaigoms biudžete numatyta 202 000 eurų švietimo įstaigų patalpų remontui ir kitiems darbams, o  Komunalinio ūkio plėtros, savivaldybės turto valdymo programoje Švietimo įstaigų patalpų būklei gerinti numatyta dar 718 tūkstančių eurų. Taigi iš viso Švietimo įstaigų patalpų būklei gerinti pirmą kartą biudžete skirta 920 tūkstančių eurų. Taip pat gerokai didėja, lyginant su 2019 metais, ir Švietimo ir sporto programai skiriami asignavimai. Jai skirta net 1 288706 eurai arba padidėjimas – 7,6 procento.

Skirta daugiau

Finansų skyriaus vedėja R. Balčiuvienė sakė, kad daugiau lėšų skirta praktiškai visoms programos. Socialinės paramos, socialinių paslaugų ir sveikatos priežiūros programoje 2020 metais 20 procentų didinamas socialinių darbuotojų darbo užmokestis, taip pat šiais metai Savivaldybės taryba padidino išmokas šeimose ir šeimynose globojamiems vaikams iki 3 BSĮ – nuo 38 iki 114 eurų. (Bazinė socialinė išmoka (1 BSĮ) –39 eurai) kiekvienam vaikui.

Savivaldybė ir toliau rems Sveikatos priežiūros įstaigas – nuostolingai veikiantiems medicinos punktams ir ambulatorijoms skirta 50 000 eurų, o dar 60 000 – medicinos įstaigų modernizavimui.

2020 metais didėja asignavimai Seniūnijų programai. Papildomai 21 procentas arba 35000 eurų skirta vien gatvių apšvietimui seniūnijose – tai leis prailginti  gatvių apšvietimo laiką ir įjungti papildomas lempas.

Taip pat iš savivaldybės biudžeto padidintos lėšos žvyrkelių tvarkymui. Jai skirta 100 tūkstančių eurų daugiau negu 2019 metais. Iš viso žvyrkelių tvarkymui šįmet skirta 320 000 eurų.

Projektų finansavimo programoje lėšos numatytos 27 Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės paramos finansuojamiems projektams. Projektams įgyvendinti numatyta  iš viso 5 662 648 eurai, iš jų savivaldybės biudžeto lėšų – 2 369 025 eurai.

Numatyta, kad šiais metais rajono savivaldybės skola negalėtų būti didesnė negu 60 procentų nuo prognozuojamų pajamų – 14 533 000 eurų. 2020 metų sausio 1 dienai savivaldybės ilgalaikiai finansiniai įsipareigojimai (paskolos ir įsiskolinimai už daugiabučių renovaciją) – 3 927 200 eurų.

Opozicijos liaupsės ir priekaištai

Posėdyje vyko diskusijų dėl biudžeto, tačiau jį tvirtinant Tarybos nariai pripažino, kad tai labai geras, subalansuotas biudžetas, pagal kurį augs gyventojų pajamos, bus nuveikta daugiau darbų Savivaldybės įstaigose ir gyvenvietėse.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Simonas Strelcovas biudžete pasigedo lėšų, skirtų dalinai apmokėti į darbą vykstantiems pedagogams.

Tarybos posėdyje jis tvirtino, kad rajone yra stiprių mokyklų, keliamas švietimo lygis, tačiau nerandama lėšų bent dalinai kompensuoti pedagogų vykimo į darbą ir iš jo išlaidų.

Tarybos nario teigimu, kol kas kompensuojamos tik ikimokyklinio ugdymo pedagogų kelionės išlaidos.

Į tai Finansų skyriaus vedėja oponavo, jog Taryba nėra numačiusi to apraše.

„Tarybai reikia pataisyti aprašą ir po to mes ieškosime lėšų“, – teigė R. Balčiuvienė.

Tos pačios frakcijos narį Vaclovą Motiejūną, kuris taip pat teigė tik komitete sužinojęs, jog nekompensuojamos pedagogų vykimo į darbą išlaidos, domino ir sveikatos įstaigoms skirtos lėšos, koks buvo jų poreikis.

Anot vedėjos, sveikatos įstaigoms buvo prašoma 200 tūkstančių, tačiau skirta tik 110 tūkstančių. Kodėl lėšų skirta mažiau, Tarybos narių tai nedomino.

Tarybos narę Ingridą Venciuvienę nustebino tai, kad biudžete Lietuvos 100-mečio programai skirta 25 tūkstančiai eurų, kai pernai šiai programai teskirta tik 10 tūkstančių.

Į tai buvo atsakyta, jog į šią programą pateko ir lėšos skirtos vasarą vyksiančiai moksleivių Dainų šventei, rajono Dainų šventei.

Tarybos narė teiravosi, kodėl šie pinigai neskirti renginių programoje?

R. Balčiuvienės žodžiais, Lietuvos 100-mečio programoje renginiai buvo suplanuoti pagal Vyriausybės patvirtintą programą, o pernai lėšų šiai programai skirta mažiau, nes buvo deficitinis biudžetas.

Tarybos narys, socialdemokratas Algimantas Gaubas, nepraleido progos pakalbėti apie renovuojamą universalinės parduotuvės pastatą, kuris bus pritaikytas bibliotekai.

„Šiemet iš Valstybės biudžeto skirta 250 tūkstančių, dar 100 tūkstančių numatyta mūsų biudžete. Panašūs skaičiai lėšų buvo skirta ir ankstesniais metais . Su šių metų lėšomis bu sinvestuota apie 600-700 tūkstančių eurų. Buvo kalbama, kad lėšų atsiras pardavus pastatą Vilniaus gatvėje, tačiau už daugiau nei 1100 kvadratinių metų ploto pastatą tegavome tik 15 tūkstančių eurų arba už vieną kvadratinį metrą pirkėjas sumokėjo vos po 13 su trupučiu euro. Yra problemų ir su pastato Aušros alėjoje (Šiauliuose) pardavimu. Į renovuojamą pastatą gali tekti investuoti dar virš milijone. Ar ne per brangus paminklas visiems žinoma kam?“, – klausė Tarybos narys.

Jis pasakojo, kad jomarko metu, praėjusių metų rudenį, jį sutikę gyventojai sakę: „Vienąkart uždarykit tą pinigų skalbyklą“.

Pasidžiaugęs tuo, kad biudžetas tikrai subalansuotas, A. Gaubas užsiminė, jog gal per mažai skirta lėšų kompensavimui už mokinių ir lengvatinių keleivių pavėžėjimą.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Alfredas Jonuška šių metų biudžetą pavadino „ramybės“ biudžetu ir tvirtino, jog biudžete pasigedo vizionieriškų projektų, siūlymų.

„Augant Gyventojų pajamų mokesčio (GPM), turto ir žemės mokesčių surinkimui, rajonui mažėja dotacijos. Ekonomistai jau dabar kalba apie artėjančią krizę. Kaip mes tuomet gyvensim?“, – klausė Tarybos narys.

Apie biudžetą kalbėjęs Tarybos narys, „valstietis“ Arūnas Grubliauskis užsiminė, jog šiemetiniame biudžete patenkinti beveik visi Tarybos narių pageidavimai.

Su tuo nesutiko Tarybos narys Jonas Novogreckis, kuris ir posėdžio metu prašė Sporto klubų rėmimo programai papildomai skirti 4 tūkstančius eurų, tačiau ir Tarybos valdantieji, ir opozicija buvo vieningi – nepritarė lėšų skyrimui. Už jo pasiūlymą balsavo tik vienintelis socialdemokratas Kęstutis Lukšas.

15 balsų „už“, septyniems „susilaikius“ ir vienam nebalsavus, biudžetas buvo patvirtintas.

Rimantas PETRAVIČIUS

Zigmo RIPINSKIO nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts