Šviesūs arunkų debesėliai

Išvertus iš graikų kalbos žodis arynkos reiškia „ožio barzda“. Arunkai išvaizda (žiedynais, lapais) ir augimo sąlygomis (mėgsta pavėsį, drėgną ir derlingą dirvą) panašūs į kitus dekoratyvius ūksminius augalus – astilbes.

Arunkai

Arunkai (Aruncus L.) – tai erškėtinių šeimos daugiamečių žolinių augalų gentis. Ji maža – tik 3 rūšys, natūraliai paplitusios Šiaurės Amerikos, Europos ir Azijos miškuose bei kalnuose. Lietuvoje auginamos dvi rūšys – paprastasis (A. dioicus (Walter) Fernald) ir A. aethusifolius Nakai.

Pora rūšių

Paprastasis arunkas (A. dioicus (Walter) Fernald) natūraliai paplitęs Vidurio Europos, Kaukazo ir Rusijos miškuose. Lietuvoje auginamas seniai. Esant geroms sąlygoms, jis užauga apie 2 m aukščio. Išvaizda šis arunkas primena astilbę, bet ūgiu gerokai ją lenkia. Lapai žali (pasodinus saulėtoje, sausoje vietoje per sausras apdega). Žiedai gelsvi su baltu atspalviu, susitelkę į šluotelės formos žiedyną.

Paprastasis arunkas žydi birželį–liepą. Geriausiai auga pavėsyje, drėgnoje ir derlingoje dirvoje. Jį galima auginti kaip soliterą, sodinti parke, prie vandens telkinio, derinti su kitomis daugiametėmis gėlėmis.

A. aethusifolius Nakai – ši rūšis natūraliai paplitusi Korėjoje. Auginama Lietuvoje. Ji žemaūgė – iki 30–40 cm aukščio. Kerelis kompaktiškas. Lapai smulkūs, žali. Žiedai gelsvai balti. Žydi birželį–liepą. Auga ir saulėtoje vietoje, ir daliniame pavėsyje, drėgnoje, bet nešlapioje dirvoje. Šį augalą galima pritaikyti įvairiuose daugiamečių gėlių gėlynuose: alpinariumuose, kapinėse, apvaduose, lysvaitėse, prie vandens telkinių, derinti su kitomis panašaus aukščio gėlėmis.

Dauginimas

* Arunkai gerai auga daliniame pavėsyje.

* Dirvai arunkai nėra reiklūs, bet geriau auga drėgnoje, derlingoje vietoje.

* Šie augalai dauginami kero dalimis ir sėklomis. Kerai dalijami balandžio arba rugsėjo mėnesį. Sodinami 50 cm atstumu nuo kitų augalų. Nužydėję žiedynai pašalinami arba paliekami dėl sėklų. Šios subręsta rugsėjo mėnesį.

* Rudenį nukerpama antžeminė augalų dalis.

* Žiemai reikėtų pridengti tik jaunus ir neseniai padaugintus augalus.

Platus pritaikymas

Arunkų pritaikymas yra platus. Juos galima auginti pavieniui kaip sodybos akcentą, derinti su kitomis daugiametėmis gėlėmis, sodinti prie vandens telkinių, parkuose. Žemaūgių rūšių ir veislių augalai tiks alpinariume, apvadams, derės su įvairiomis daugiametėmis žemaūgėmis gėlėmis, vazonuose.

Žiedynai gražiai atrodo skintų gėlių puokštėse. Džiovinti jie naudojami floristikoje.

Pagal spaudą

Asociatyvios nuotr.

Total
0
Dalinasi
Related Posts